Dominik Feri
TOP 09

Dominik Feri

Přišel pan předseda sněmovny a navrhl dvě volební země. Zemi Českou a Moravskoslezskou.
Interview ČT24, 23. března 2021
Sněmovní volby 2021,

Tento výrok byl ověřen jako

pravda

Zkrácené odůvodnění

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček skutečně navrhnul zavedení dvou volebních zemí – Čech a na Moravy se Slezskem. Svůj návrh přednesl na schůzi Ústavně právního výboru.

Plné odůvodnění

Dominik Feri ve výroku hovoří o návrhu předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka na jednání Ústavně právního výboru (dále jen ÚPV). Jednání ÚPV se odehrálo 17. března 2021 (.pdf) a jedním z bodů programu (.pdf, str. 1) této 83. schůze bylo také jednání o vládním návrhu novely zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky.

Návrh předsedy Poslanecké sněmovny Vondráčka na zavedení dvou volebních obvodů lze zhlédnout na záznamu (video, čas 36:24–36:35) z 83. schůze ÚPV, na které navrhuje rozdělení volebních obvodů na dvě země, a to na Čechy a na Moravu se Slezskem. Radek Vondráček o svém návrhu informoval také na svém facebookovém profilu.

Doplňme, že vláda Poslanecké sněmovně předložila návrh novely zákona o volbách do Parlamentu ČR (.pdf) 24. února 2021. Druhé čtení proběhlo v rámci 87. schůze Sněmovny ve čtvrtek 25. března.

Pro úplnost rovněž dodejme, že po konání rozhovoru Radek Vondráček předložil svůj návrh jako pozměňovací návrh (.docx), ve kterém stojí: „volby do Poslanecké sněmovny se konají ve dvou volebních zemích, a to volební zemi Čechy a volební zemi Morava a Slezsko“ (str. 3).

Výrok jsme zmínili

Ověřeno

Nouzový stav pohledem Dominika Feriho

Interview ČT24, 23. března 2021

Poslanec Feri v Interview ČT24 mluvil o tom, jak by vláda měla v boji s pandemií postupovat, podle jakého zákona a v jakém stavu. Popsal také návrhy opozice stran testování a očkování, dokázal však zmínit i ryze právnická témat...