Demagog.cz

Miloš Zeman
Miloš Zeman (SPO)
Prezident České republiky
Odhaduje se, že tento nárůst (cen, pozn. Demagog.cz) bude pokračovat u elektřiny kolem 30 %, u plynu dokonce kolem 50 %.
Vánoční poselství, 26. prosince 2021
Energetika

Tento výrok byl ověřen jako pravda

Odůvodnění

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš odhaduje v rozhovoru pro Hospodářské noviny růst ceny elektřiny o jednu třetinu a ceny plynu o polovinu až dvě třetiny.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na tiskové konferenci z 13. prosince 2021 uvedl, že cena elektřiny poroste v příštím roce o 30 až 50 %, cena plynu pak dokonce o 50 až 70 %, odkazoval přitom na jednání se zástupci ČEZu. 

Generální ředitel této společnosti Daniel Beneš v rozhovoru pro Hospodářské noviny z 18. října 2021 odhadl lednový nárůst ceny elektřiny o téměř jednu třetinu a ceny plynu o polovinu až dvě třetiny. Server Novinky.cz pak uvádí odhad analytiků na růst ceny elektřiny až o 30 %, u plynu pak „o něco méně“. Energetický analytik Michal Les pak očekává zdražení elektřiny v průměru o 50 %.

Vzhledem ke shodě s vyjádřením bývalého ministra Havlíčka, a také s odhady ředitele ČEZu - největšího dodavatele energií v České republice, hodnotíme výrok prezidenta Zemana jako pravdivý. 

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů