Václav Klaus
Nez.

Václav Klaus

My máme pořád sto miliard státního dluhu každý rok a naše zadlužení rok od roku přidáváme. (z kontextu diskuze je zřejmé, že Klaus mluví o období vlády Petra Nečase - pozn. Demagog.cz)
Partie, 2. června 2013

Tento výrok byl ověřen jako

pravda

Plné odůvodnění

Z kontextu diskuze vyplývá, že Václav Klaus hovoří o období vlády Petra Nečase, která sestavovala rozpočet v posledních třech letech. Podle údajů ze zákonů o státním rozpočtu České republiky činil deficit v roce 2011 135 miliard, v roce 2012 105 miliard (započítán však není jednorázový výdaj 59 miliard na církevní restituce) a pro rok 2013 100 miliard korun.

Deficit roku 2012 (v souvislosti s církevními restitucemi) popisuje ministr Kalousek pro Novinky.cz následovně:

"Česká vláda v roce 2012 skutečně cílí na deficit ve výši 3,5 procenta. Přestože víme, že v letošním roce nám nebude proplaceno11-12 miliard evropských peněz, cíl dodržíme. Konečné číslo bude ale ovlivněno evropskou účetní metodikou ESA 95, která se dá vysvětlit tak, že když stát uzavře nějaký závazek, přijme zákon, tak suma, kterou obsahuje, pokud je konečná, je z účetního hlediska vnímána jako jednorázová operace.

Promítne se i jednorázově do bilance státního rozpočtu v roce, kdy zákon byl přijat. Tak se do letošního rozpočtu promítnou církevní restituce, byť fakticky v tomto roce nezaplatíme ani korunu. Faktické platby začnou v roce 2013 a potrvají třicet let. Protože suma 59 miliard představuje z účetního hlediska 1,5 procenta HDP, tak oficiální údaj o deficitu bude 5 procent. Ale zdůrazňuji, přitom se nevyplatí ani koruna."

Výrok bývalého prezidenta Václava Klause hodnotíme jako pravdivý.

Výrok jsme zmínili

Ověřeno

Václav Klaus v Partii

Partie, 2. června 2013

Hostem nedělní Partie televize Prima byl bývalý prezident České republiky Václav Klaus. Ten se v tomto pořadu dotkl řady témat, která víří po dlouhou dobu veřejnou debatu v zemi. Mluvil jednak o ekonomické situaci a stavu země ...