Karel Schwarzenberg
TOP 09

Karel Schwarzenberg

Švýcarsko po dlouhá desetiletí, ba 100 let si vybudovali velmi silný bankovní sektor, je to pokladnice světa. Norsko má bohaté zásoby nafty, ryb, plynu, všeho co my nemáme.
Interview Daniely Drtinové, 7. října 2013

Tento výrok byl ověřen jako

pravda

Plné odůvodnění

Výrok hodnotíme na základě dostupných informací z webů eia.gov, swissworld.org a norwayexports.no jako pravdivý.

Akumulaci finančních prostředků v švýcarských bankách, možná datovat už do 18. a 19. století, kdy Švýcarsko představovalo klidnější část revoluční Evropy. Počátkem 20. století se proudění kapitálu do země jen zvětšovalo jako reakce na rostoucí daně ostatních evropských státech. Již v roce 1934 švýcarský parlament přijal zákon ustavující přísně bankovní tajemství. Bankovní sektor země významně těžil z nezapojení do I. a II. světové války a pevné měny,

Norsko je největším evropským producentem ropy se zásobami 5,3 miliard barelů a druhým největším světovým exportérem zemního plynu s 2,06 biliony metrů krychlových zásob. Země je také druhým největším světovým exportérem mořských plodů.

Výrok jsme zmínili

Ověřeno

Volby 2013: TOP 09

Interview Daniely Drtinové, 7. října 2013

V pondělním Interview Daniely Drtinové vystoupil šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Témata byla především ekonomická; diskutovalo se i o zdravotnické péči či možném spojení ČSSD a TOP 09.