Anatomie hoaxu: Cesta hajlujícího Johnsona na český facebook

illustration
Na sociálních sítích se v průběhu září šířila upravená fotka Borise Johnsona, na které bývalý britský premiér hajluje. Původní satirickou fotomontáž ale rychle převzaly ruské telegramové kanály a také slovenská mutace ruského propagandistického webu NewsFront, které ji mezi uživatele sociálních sítí začaly šířit jako skutečnou. Z ruského telegramu se tak fotomontáž díky na Kreml napojenému NewsFrontu dostala až na český facebook.

Komentář 4. října 2023

V září se mezi českými uživateli facebooku začala šířit fotka zachycující hajlujícího Borise Johnsona. Bývalý britský premiér a předseda Konzervativní strany údajně tento typický nacistický pozdrav předvedl spolu s tamními akademiky v západoukrajinském Lvově. Jak jsme ale popsali v našem fact-checku, fotka je upravená – z originální fotografie i dostupného videozáznamu je vidět, že nikdo z přítomných zdviženou pravici neměl.

Srovnání původní a upravené fotky

 

Vzhledem k tomu, že se fotomontáž šířila s obdobnými popisky i v jiných jazycích a na různých platformách, rozhodli jsme se zaměřit na její původ. V následujících odstavcích proto popíšeme, kde se fotomontáž vzala a jakými kanály se rozšířila až k českým uživatelům.

Původní, neupravená fotografie opravdu pochází z ukrajinského Lvova, kde Boris Johnson 9. září 2023 převzal čestný doktorát na Národní univerzitě Ivana Franka. Fotku zveřejnila ukrajinská televize 24 Kanal (24 Канал) v článku ze stejného dne, jako autora fotografie uvádí telegramový kanál ZAHIDWTF 24/7.

 

Ze satiry hoax během 24 hodin

Upravená fotka se v online prostoru objevila o den později, 10. září, na sociální síti Telegram. Autorem fotomontáže je ukrajinský satirický účet Smak, který je aktivní na sociálních sítích TelegramTwitter (nově X). V popisku svého telegramového kanálu Smak uvádí, že jejich příspěvky jsou „naprosto lživé a žádná manipulace s veřejným míněním (někdy memy)“.

Účet sdílel fotomontáž 10. září 2023 odpoledne se satirickým popiskem: „Fotografie dne: Boris Johnson na začátku zahájení akademického roku srdečně zdraví studenty LNU tradičním haličským gestem a ukazuje, že pohyb po žebříčku vědění by měl být pouze směrem vzhůru.“ K vytvoření fotomontáže se kanál Smak přiznal na svém twitterovém (nově X) účtu.

Upravené fotografie se pak ujal Vasyl Krutchak, ukrajinský novinářvlogger z kanálu ISLND TV, který má půl milionu odběratelů a podle vlastního popisku „učí mediální gramotnost a pomáhá odolávat manipulaci a rozpoznávat podvrhy“. Krutchak fotografii sdílel – podle svého pozdějšího komentáře – zjevně také jako satiru 10. září večer na Facebooku a o pár minut později na Twitteru (nově X) s ukrajinským popiskem: „Na první pohled je zřejmé, že Boris Johnson je pravý Haličan.

Krutchakův facebookový příspěvek pak převzali další uživatelé 11. září ráno. Jako jeden z prvních fotografii s ruským komentářem, již bez náznaku satiry, zveřejnil telegramový kanál Militarist (Милитарист). Již o dvě minuty později fotomontáž zveřejnil slovenský telegramový kanál Správy z Frontu s popiskem, který odpovídá strojovému překladu dřívějšího ruského příspěvku: „Boris Johnson sa počas návštevy Ľvova ukázal ako skutočný západný Ukrajinec.“ Jen na telegramu podle analytického nástroje Gerulata Juno nasbírala fotomontáž s tímto slovenským popiskem přes 100 tis. zhlédnutí.

NewsFront v převleku

Telegramový kanál Správy z Frontu provozuje slovenská verze ruského propagandistického webu NewsFront. Kremelský server byl založen v roce 2014 k šíření propagandy ze separatistických republik na území ukrajinských Doněckých a Luhanských oblastí. Každá z jedenácti jazykových mutací zveřejňuje především články o Ukrajině, Rusku a Spojených státech, obsah ale míří i na domácí čtenáře sdílením obsahu o lokální politice.

NewsFront je podle zjištění německého deníku Die Zeit z velké části financovaný ruskou tajnou službou FSB. Vláda USA ještě před invazí Ruska na Ukrajinu uváděla, že NewsFront spolupracoval s důstojníky FSB a sdílel dezinformace a propagandu za účelem podkopání důvěryhodnosti „zpravodajského webu hájícího lidská práva“ a také šířil falešné zprávy o vakcíně proti covidu-19.

Více než 70 redaktorů NewsFrontu pochází nejen z Ruska ale i dalších států Evropy – Německa, Srbska, Maďarska, Polska nebo Slovenska. Na ředitele NewsFrontu Konstantina Knyrika byly uvaleny sankce v celé řadě států, včetně EUUSA.

I přes opakovanou geoblokaci, mazání účtů na sociálních sítích a uvalené sankce jak na jednotlivce, tak na samotný web, NewsFront stále zakládá nové zrcadlové weby (v současnosti na doméně Sovětského svazu .su) nebo účty na Telegramu, jako například výše zmiňovaný slovenský účet Správy z Frontu.

Z dat analytické společnosti SimilarWeb vyplývá, že z webů NewsFrontu je po ruském serveru druhým nejnavštěvovanějším jeho slovenská verze. Stejně je tomu i v případě telegramového kanálu, který je se slovenským NewsFrontem spojený. Ačkoliv česká verze stránky NewsFront neexistuje, data ukazují, že významná část čtenářů slovenského NewsFrontu pochází z České republiky.

 

Závěr

Upravenou fotografii „hajlujícího“ Borise Johnsona původně vytvořil satiristický účet Smak, v nadsázce ji pak sdílel i ukrajinský vlogger Vasyl Krutchak. Následně ji však převzal ruský kanál Militarist a okamžitě také telegramový kanál slovenské mutace ruského propagandistického webu NewsFront. Původně satirickou fotomontáž ukrajinského autora, kterou začaly jako skutečnou sdílet ruské kanály, tak do česko-slovenského online prostoru rozšířila organizace napojená na Kreml, jejíž představitel je na sankčních seznamech. Fotomontáž pak s českým popiskem sdíleli další uživatelé i na jiných platformách, mj. na facebooku, kde jsme ji označili jako pozměněnou fotografii.