Anatomie hoaxu: Jak šéfredaktor Sputniku využíval anonymní účty k šíření zmanipulovaného videa se Zelenským
Komentář 15. srpna 2023
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil na začátku července Prahu, kde se setkal s prezidentem Pavlem, premiérem Fialou, předsedou Senátu Vystrčilem a předsedkyní Poslanecké sněmovny Pekarovou Adamovou. Přijetí Zelenského na Hradě vyvolalo velkou mediální pozornost a čtyři dny po setkání ukrajinského prezidenta s Petrem Pavlem se na sociálních sítích poprvé objevilo video z jejich příchodu na Hrad, na kterém se ozývají pískot a pokřiky „hanba“.
Po obrazové stránce působí video poměrně důvěryhodně, protože obsahuje logo zpravodajské stanice CNN Prima News, která tyto záběry odvysílala v jedné z reportáží (video, čas 1:53–2:06) i přímo živě 6. července (video, čas 3:39–4:40).
Upravené video však k těmto záběrům přidává nepůvodní zvuk. Jak ukazují záznamy CNN Prima News i dalších televizních stanic (video, čas 1:12:22), na Zelenského a Pavla nikdo nesouhlasně nepískal ani nepokřikoval (video, čas 25:36).
Investigativnímu týmu projektu Demagog.cz se navíc podařilo zjistit, že přidaná zvuková stopa pochází z videa ze 17. listopadu 2014 (video, čas 0:54), konkrétně z akce konané ku příležitosti 25. výročí sametové revoluce (video, čas 2:06). Daný pískot a pokřikování tehdy mířily na někdejšího prezidenta Miloše Zemana. Kromě skandování je na této nahrávce slyšet také moderátorku akce, jak říká: „Naši vzácní hosté právě obdrželi od studentů pěti pražských vysokých škol klíče.“ Stejná slova lze rozeznat i na konci upraveného videa s Volodymyrem Zelenským.
Přišlo telegramem
Upravené video se šířilo na řadě sociálních sítí. Jako první se ale objevilo na platformách Telegram a TikTok, odkud jej pak převzala řada uživatelů facebooku, twitteru (nyní X, pozn. Demagog.cz) a např. i sociální sítě VKontakte.
Dle dostupných záznamů zveřejnil video vůbec poprvé 10. července po 14. hodině telegramový účet Alexej (@wienurowsky). Projektu Demagog.cz se podařilo na telegramu dohledat některé skupiny, jejichž je členem a do nichž také sdílel upravené video. Dostupné záznamy ukazují, že často kopíruje příspěvky kanálu Maršál Malinovskij a neČT24 a vyzývá ostatní uživatele telegramu k jejich sledování.
První ze zmíněných kanálů se věnuje především vojenskému konfliktu na Ukrajině, zveřejňuje videa z dění na frontě a mimo jiné také informace od ruského ministerstva obrany. Zaměření kanálu neČT24, který řadu příspěvků Maršála Malinovského sdílí, je širší a jeho obsah se týká i dění v České republice.
Před druhým kolem prezidentských voleb zveřejnil kanál neČT24 např. zmanipulované video, podle nějž Petr Pavel řekl, že chce vstoupit do války s Ruskem. Ve skutečnosti se ale jednalo o podvrh. Po několika hodinách pak kanál nahrávku smazal. V červnu začal kanál neČT24 šířit také zavádějící video, které vytrhlo z kontextu slova prezidenta Pavla o tom, že „Západ Ukrajinu manipuluje“. Pavel přitom jen upozorňoval na to, že se takto naopak vyjadřuje Vladimir Putin. Tento zavádějící příspěvek ostatně sdílel i samotný účet Alexej (@wienurowsky).
Za zmínku stojí, že na neČT24 odkazovala v březnu 2022 jako na svůj nový telegramový kanál česká verze ruského propagandistického webu Sputnik – pobočka ruské zpravodajské agentury Rossija segodňa, kterou zřídil přímo Vladimir Putin. Sputnik na neČT24 odkazoval v době, kdy začal telegram účet českého Sputniku blokovat. Kanál neČT24 konkrétně vznikl 15. března 2022 a o den později zveřejnil první příspěvek. Maršál Malinovskij, který neČT24 označuje za svůj „rezervní“ kanál, vznikl 16. března.
Ve stejný den, 16. března 2022, začal být účet Alexej (@wienurowsky) aktivní v telegramové skupině Přátelé Ruska a začal v ní velké množství těchto příspěvků neČT24 sdílet. Zvláště v prvních několika dnech Alexej řadu těchto zpráv do skupiny Přátelé Ruska vkládal téměř ve stejný čas, kdy se objevily na telegramovém kanálu neČT24. Některé z příspěvků Alexej přesdílel například i necelých 15 vteřin po zveřejnění na kanálu neČT24.
Analytikům projektu Demagog.cz se podařilo pomocí softwaru společnosti Gerulata Technologies dohledat také celou řadu dalších příspěvků, které Alexej od března 2022 sdílel nejen ve veřejných telegramových skupinách, ale také v uzavřených diskuzních skupinách. Od března 2022 sdílel nejméně 921 příspěvků, ve kterých odkazoval na kanál neČT24, a 639 příspěvků, v nichž propagoval kanál Maršál Malinovskij.
Tato čísla, která ukazují, že Alexej (@wienurowsky) není jen běžným fanouškem kanálu neČT24, přiměla projekt Demagog.cz více se na tento telegramový účet zaměřit.
Sputnik na obzoru
Jméno Wienurowsky, které se u Alexejova profilu objevuje, je poměrně neobvyklé. Na platformě Pinterest lze najít účet s označením „Ivan Wienurowsky (@alexsarychev)“, který používá jako profilovou fotografii obrázek Večerníčka, jedná se tedy o účet, který lze spojit s Českou republikou. Na facebooku existuje také anonymní profil Ivan Wienurowsky, zřejmě pojmenovaný po postavě ruského emigranta Iwana Wienurowského z románu Michael, který napsal ve 20. letech minulého století pozdější říšský ministr propagandy Joseph Goebbels (.pdf, str. 60–61).
Na zmíněném facebookovém profilu se nacházejí příspěvky v ruštině a v češtině. V některých komentářích sdílel Wienurowsky v minulosti také odkazy na web Sputniku a později na web neČT24 (pojmenovaný 42TČen).
U vícero příspěvků Ivana Wienurowského se objevuje jméno jedné z uživatelek facebooku, která se podle veřejných informací dostupných na jejím účtu na instagramu často vyskytovala na stejných místech ve stejném čase jako Wienurowsky. Pomocí technologie rozpoznávání tváře se projektu Demagog.cz podařilo zjistit, že na některých fotografiích se s ní vyskytuje Alexej Saryčev. Připomeňme, že uživatelské jméno @alexsarychev je uvedené také u profilu Ivana Wienurovského na pinterestu.
Zda je Alexej Saryčev pravé jméno, či další pseudonym, nelze s jistotou určit, jisté je však to, že se podle samotného webu Sputnik Česká republika jedná o jeho nynějšího šéfredaktora. Daný web již není z České republiky dostupný, protože byl pro české uživatele v roce 2022 zablokován, pomocí internetového archivu či VPN se zahraniční IP adresou lze web nicméně stále zobrazit.
Že je telegramový účet Alexej (@wienurowsky), který začal video se zfalšovaným pískotem na Zelenského šířit jako první, spojený s Alexejem Saryčevem a portálem Sputnik, dokazuje i telegramový příspěvek z ledna 2022. Štefan Harabin, slovenský exministr spravedlnosti a jeden z možných kandidátů na slovenského prezidenta, tehdy na telegramu sdílel zprávu, kterou mu Alexej (@wienurowsky) poslal. Daný text obsahoval odkaz na článek na webu Sputniku a odkazy vedoucí na telegramový kanál Sputniku, které Alexej popisoval jako „linky na videa na našem kanálu na Telegramu“. Na konci celé zprávy, v níž autor Harabina prosí o sdílení těchto odkazů, je podepsán právě Alexej Saryčev.
Úspěch na tiktoku
U Alexejova jména se při přihlášení do telegramu zobrazuje obrázek postavičky nazývané Pepe the Frog (česky Žabák Pepe; .pdf, str. 61). Tu vytvořil v roce 2005 americký kreslíř Matt Furie pro svůj komiks, postupně se z ní ale stal internetový mem používaný krajně pravicovou scénou k tvorbě ironického a často také nenávistného obsahu. Pepeova popularita nakonec přerostla do celosvětového měřítka, v roce 2016 jej v době své prezidentské kampaně použil např. i Donald Trump. Z původně pohodového žabáka se nakonec stal symbol spojovaný s hodnotami krajní pravice (.pdf, str. 68) a také jejího boje proti politické korektnosti.
Stejně jako Alexej používá Pepea jako svou profilovou fotografii i tiktokový účet Pepekárna. Právě na něm se ve stejný den, kdy Alexej upravenou nahrávku zveřejnil, objevilo téměř totožné video (.mp4). Liší se jen formátem, který je uzpůsobený pro zobrazení v mobilu a do kterého je přidaný text: „Češi vypískali Zelenského a Pavla na Pražském hradě.“
Přesný čas zveřejnění videa profilem Pepekárna nelze dohledat, protože tiktok u příspěvků uvádí jen kalendářní datum. Časový rozestup mezi zveřejněním nahrávky na tiktoku a na telegramu však nebyl delší než několik hodin, protože už 10. července po 17. hodině sdíleli tiktokovou verzi uživatelé dalších sociálních sítí.
Na tiktoku mělo video nečekaně velký dosah – podle zmiňované platformy přesahuje počet zhlédnutí číslo 2,6 milionu. Jak přesný je tento údaj, nicméně nelze ověřit. Někteří lidé sice v komentářích již 10. července upozorňovali na to, že je video podle nich zmanipulované, velká část uživatelů tiktoku ovšem nahrávku zjevně považovala za originál.
Upravené video se cca 30 minut po prvním zveřejnění na Alexejově telegramu objevilo i na facebooku, kde jsme jej v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivé, a tím omezili jeho šíření.
Úspěšný hoax
Upravená nahrávka z přivítání Volodymyra Zelenského na Pražském hradě nasbírala celkem více než 2,6 milionu zhlédnutí, aniž by byla jakkoli označena jako nepravdivá. Ani tiktok, ani telegram nemají české fact-checkové partnery, kteří by alespoň ten nejrozšířenější obsah kontrolovali. České verzi ruského propagandistického webu Sputnik a jejímu šéfredaktorovi se tak i přes oficiální blokace daří šířit s pomocí anonymních účtů nepravdivý obsah mezi miliony uživatelů sociálních sítí.