Babiš, Pavel a údajná spolupráce s StB

illustration
Facebookový příspěvek rozebírá údajnou spolupráci Petra Pavla a Andreje Babiše s StB. Podle textu se média „naváží“ do Andreje Babiše kvůli spolupráci s StB, ale dobrovolnou spolupráci Petra Pavla s StB už přehlíží. Ve skutečnosti však Petr Pavel, na rozdíl od Babiše, nikdy spolupracovníkem StB nebyl.

Meta fact-check 2. dubna 2024

Na Facebooku se objevil příspěvek srovnávající minulost Andreje Babiše a Petra Pavla. Podle příspěvku je „zajímavé že do A.Babiše se naváží a StBáka na hradě pávka107 zbožňujou. Přitom zatím co Babiše StB k spolupráci nutila aby mohl vykonávat zaměstnání v zahraničním obchodě v cizině, tak pávek107 se do StB nacpal z přesvědčení, za kariérou a prospěchářstvím, a to sdělovací média cíleně zamlčují.“ Označení pávek107 zjevně odkazuje na Pavlovo krycí jméno Pávek, které mu bylo přiřazeno v rámci jeho postgraduálního studia na konci 80. let a výsledek IQ testu, který podstoupil v roce 1987.

Facebookový příspěvek tedy uvádí, že Pavel i Babiš za minulého režimu spolupracovali s StB. V současnosti je za to údajně v médiích kritizován jen Andrej Babiš, zatímco Pavlova spolupráce, navíc dobrovolná, se zamlčuje.

Andrej Babiš a jeho spolupráce s StB

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti podle archivních dokumentů skutečně spolupracoval s StB. Podle slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) se Andrej Babiš stal důvěrníkem StB v roce 1980 a o dva roky později zahájil spolupráci na úrovni agenta. Tu měl ukončit v roce 1985, kdy byl jako obchodní delegát vyslán podnikem Petrimex do Maroka. Ze statistické karty StB nalezené v archivech ÚPN vyplývá, že byl Babiš na základě dobrovolnosti zaregistrován pod krycím jménem Bureš a evidenčním číslem 25085.

Zdroj: Ústav paměti národa

 

Babiš se nicméně již 12 let snaží u slovenských soudů prokázat, že je Ústavem paměti národa ve svazcích StB evidován neoprávněně. Poslední z řady soudních rozhodnutí padlo (.pdf) 1. února 2024, kdy o Babišově případu rozhodoval slovenský Ústavní soud. Babišova ústavní stížnost směřovala proti rozhodnutím z let 2022 a 2023. Ty se týkaly sporu o to, jaká instituce by měla být Babišem ve věci jeho evidence žalována, nikoliv toho, jestli je Andrej Babiš jako spolupracovník StB evidován oprávněně nebo ne.

I na začátku dubna 2024 tak stále platí, že je Andrej Babiš jako spolupracovník StB slovenským Ústavem paměti národa evidován oprávněně, neboť soudy v jeho případu dosud definitivně nerozhodly o opaku.

Příspěvek v souvislosti s Babišovou spoluprací s StB uvádí, že ho tajná policie „k spolupráci nutila aby mohl vykonávat zaměstnání v zahraničním obchodě v cizině“. Z dostupných archivních dokumentů nicméně není možné toto tvrzení ověřit. Babišova karta agenta StB obsahuje zmínku o tom, že byl ke spolupráci získán na základě dobrovolnosti, nemůžeme však vyloučit, že tato „dobrovolnost“ byla ze strany StB nějakým způsobem vynucena.

Minulost Petra Pavla

Na rozdíl od Andreje Babiše, Petr Pavel spolupracovníkem StB nebyl. Vyplývá to z jeho lustračního osvědčení vydaného Ministerstvem vnitra v roce 1992. Je proto logické, že česká média na rozdíl od Babiše o Pavlově spolupráci s StB nepíší.

Smyšlené zprávy o vazbách Petra Pavla na StB se nicméně objevují opakovaně. Již v lednu 2023 se v průběhu kampaně před prezidentskými volbami objevovaly nepravdivé virální příspěvky označující Pavla za agenta StB.

Členství v KSČ

Zatímco s komunistickou státní bezpečností z dvojice Babiš a Pavel spolupracoval jen Andrej Babiš, oba politici byli před listopadem 1989 členy KSČ. Andrej Babiš vstoupil do KSČ v roce 1980. V roce 2013 to označil za chybu a prohlásil, že byl ke vstupu do strany donucen svou matkou, která mu chtěla zajistit karierní postup. Údajně mělo jít o kariéru v podniku zahraničního obchodu Chemapol Bratislava, kam bývalý premiér nastoupil v roce 1978. Členem strany byl Andrej Babiš až do roku 1989 (.doc, str. 1).

Petr Pavel o vstup do KSČ požádal v únoru roku 1983, plnohodnotným členem strany byl poté od roku 1985. Během jeho studia jej spolužáci zvolili předsedou základní organizace KSČ. Ze strany následně vystoupillistopadu 1989. Rovněž Petr Pavel své členství v KSČ považuje za chybu (video, čas 7:36).

Shrnutí

Facebookový příspěvek poukazuje na údajný „dvojí metr“ v přístupu k Petru Pavlovi a Andreji Babišovi. Oba z nich údajně spolupracovali s StB, ale jen Babišovi je to nyní vyčítáno. Petr Pavel má však čisté lustrační osvědčení a spolupracovníkem StB nebyl. Naopak Andrej Babiš skutečně s tajnou bezpečností spolupracoval. v roce 1980 se stal důvěrníkem a o dva roky později začal působit jako agent. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce s Facebookem označili jako nepravdivý.