Existenci lékařské zprávy alžírské boxerky Chalíf popřel i její údajný autor
Meta fact-check 8. listopadu 2024
Facebookový příspěvek tvrdí, že existují důkazy o údajném mužství alžírské boxerky Imán Chalíf. Autor toto nařčení opírá o údajné lékařské zprávy z roku 2023, které ve svém článku uvádí francouzský zpravodajský portál Le Correspondant. Podle příspěvku se v tomto dokumentu mj. píše, že Chalíf, která vyhrála zlatou medaili na olympijských hrách v Paříži, nemá dělohu ani vaječníky a lékařské vyšetření naopak odhalilo přítomnost „zakrnělého penisu a varlat“. Podle autora příspěvku vyplývá z lékařské zprávy dokonce i to, že mezi sebou rodiče boxerky měli mít příbuzenský vztah.
Článek portálu Le Correspondant
Autorem citovaného článku francouzského portálu je novinář Djaffer Ait Aoudia, který se v textu odkazuje na údajné lékařské zprávy z nemocnice v pařížské čtvrti Le Kremlin-Bicêtre a z nemocnice Mohameda Lamine Debaghina v Alžíru. Lékaři, kteří měli v těchto nemocnicích vést vyšetření, se podle textu jmenují Jacques Young a Soumaya Fedala.
Oba zmínění lékaři jsou opravdu odborníci v oblasti endokrinologie a sportovkyni měli údajně diagnostikovat onemocnění „deficit 5-alfa-reduktázy“. Jedná se o vzácnou genetickou anomálii, která způsobuje poruchy pohlavního vývoje. Jedinci s touto diagnózou pak skutečně mají mužské (XY) chromozomy a biologicky mužské pohlavní orgány, které bývají často zakrnělé.
Vyjádření údajného autora vyšetření
Text na portálu Le Correspondant však doprovází hned několik podezřelých okolností. Portugalský fact-checkingový web Polígrafo kontaktoval údajného autora lékařské zprávy Jacquese Younga, který potvrdil, že zprávu týkající se boxerky nenapsal ani nepublikoval. Podobnou odpověď poskytl i německému kanálu Deutsche Welle. Lékařka, která měla podle francouzského portálu provést vyšetření v alžírské nemocnici, na dotaz Polígrafu nereagovala. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rovněž naznačil, že boxerka je připravena bránit se proti nařčením soudní cestou.
Mezi zvláštní okolnosti lze také zařadit skutečnost, že téměř identický text, který měl rovněž přinést odhalení údajného mužství Chalíf, se na portálu Le Correspondant objevil už 8. září, tedy více než měsíc před článkem citovaným v příspěvku. Původní text byl ale později smazán. Ačkoliv se oba články z většiny shodují, liší se například jména lékařů, kteří měli Chalíf vyšetřit. Podle původního textu jsou totiž autory jedné z lékařských zpráv „Soumaya Fedad et David Joung“, zatímco v novém textu se místo nich objevují jména „Soumaya Fedala et Jacques Young“.
Údajné lékařské zprávy, o které se článek opírá, jsou kromě citací podpořeny jen dvěma relativně krátkými výstřižky. Ani v jednom se přitom neobjevuje příjmení alžírské boxerky, pouze její křestní jméno, které je navíc zejména v arabském světě značně rozšířené. Řada citací z údajných lékařských zpráv, které se v článku objevují, pak nejsou ve zveřejněných výstřižcích k nalezení. To platí např. i o údajném příbuzenském vztahu mezi rodiči Chalíf.
Informace z francouzského portálu i přesto sdílely mnohé účty s vysokým dosahem, mj. i předseda strany PRO Jindřich Rajchl. K textu se vyjádřily také mnohé osobnosti veřejného prostoru. Např. britský novinář Piers Morgan či bývalá česká tenistka Martina Navrátilová se v reakci dovolávali zpětného odebrání zlaté olympijské medaile, kterou Chalíf v Paříži vybojovala.
Nepravdy o alžírské boxerce
Nařčení zpochybňující pohlaví boxerky Imán Chalíf nejsou ani zdaleka novou záležitostí. Tato obvinění se objevovala zejména v souvislosti s letními olympijskými hrami 2024 v Paříži. Kritici upozorňovali především na skutečnost, že Chalíf byla v roce 2023 diskvalifikována Světovou boxerskou asociací (IBA) z mistrovství světa v boxu žen v Novém Dillí. Podle odůvodnění měla předstírat, že je žena. Různé zdroje pak rozhodnutí opíraly o tvrzení, že má údajně biologicky mužské (XY) chromozomy či příliš vysokou hladinu testosteronu. Výsledky ani povaha testů, na základě kterých měla být vyloučena, ale nikdy nebyly zveřejněny.
Na samotných olympijských hrách v Paříži pak vyvolal diskuzi zápas, ve kterém Chalíf porazila italku Angelu Carini. Ta totiž souboj vzdala po 46 sekundách, podle svých slov kvůli silné bolesti nosu po úderu soupeřky. Carini uvedla, že „není na ní, aby posuzovala, zda to je, nebo není fér“ a že se nesnažila o vyjádření politického názoru.
Na sociálních sítích se v reakci na rychlé ukončení zápasu začala okamžitě objevovat kritika samotné Chalíf i pořadatelů ženského olympijského turnaje v boxu kvůli tomu, že údajně dovolili do zápasu proti Italce nastoupit „muži“, případně „transboxerce“.
K zápasu se vyjádřil například bývalý americký prezident Donald Trump, podnikatel Elon Musk i spisovatelka J. K. Rowling, všichni označili Chalíf za muže. Jiní tvrdí, že Chalíf prošla tranzicí a ženou se „prohlásila“ – to po zápase sdílela senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Za „transboxerky“ označil Chalíf i Tchajwanku Lin také poslanec Patrik Nacher (ANO), který se však později za své vyjádření omluvil a uznal, že bylo mylné. Stejným slovem Chalíf označil i europoslanec Ivan David, poslankyně Karla Maříková (oba SPD), předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová nebo web Echo24, který později text upravil.
Závěr
Článek francouzského kanálu Le Correspondant tvrdí, že alžírská boxerka Imán Chalíf má kvůli vzácné genetické anomálii mužské pohlavní orgány. Tvrzení opírá o údajné lékařské zprávy endokrinologů Fedaly a Younga. Druhý jmenovaný lékař ale popřel účast na jakémkoliv vyšetření, které by se mělo alžírské boxerky týkat.
Text francouzského kanálu navíc z údajných lékařských zpráv ukazuje jen velmi krátké pasáže, není z nich tak patrné, které osoby se ve skutečnosti týkají. Nemalá část nařčení, která se v článku francouzského kanálu vyskytují, v těchto pasážích chybí. Z uvedených důvodů jsme proto příspěvek v rámci naší spolupráce s Facebookem označili pro chybějící kontext.