mRNA vakcína proti covidu-19

Na sociální síti Facebook se objevilo video s desetitisíci sdíleními, které obsahuje hned několik nepravdivých tvrzení o očkování proti covidu-19. Ta se týkají údajných změn DNA či onemocnění v důsledku očkování, slov Billa Gatese či statistik úmrtnosti v roce 2020.

Meta fact-check 5. ledna 2021

Věnujme se tedy chronologicky jednotlivým tvrzením, která ve videu zaznívají.

Změny DNA v důsledku očkování

Doktorka Carrie Madej na záběrech uvádí, že při očkování tzv. mRNA vakcínou proti covidu-19 dojde k trvalé změně lidského genomu. Konkrétně by se při vakcinaci měla do těla dostat „geneticky modifikovaná RNA nebo DNA a ta se stává trvalou součástí vašeho genomu”. Předně je třeba upozornit na to, že Carrie Madej v minulosti opakovaně šířila videa obsahující nepravdivé informace.

Tzv. mRNA vakcíny jsou poměrně novým, nikoli však neznámým (str. 1) typem vakcín, vyznačují se zejména tím, že se na rozdíl od jiných typů očkování do těla nedostává oslabená verze viru, ale pouze molekula mRNA, která způsobuje, že buňky naočkovaného člověka začnou vytvářet tzv. proteinové výběžky viru SARS-CoV-2 i bez přítomnosti viru samotného, a tedy bez rizika onemocnění covidem-19.

Při očkování mRNA vakcínou se tak do těla dostane část genetické informace viru, která imunitnímu systému dá impuls k tomu, aby začal vytvářet protilátky proti onemocnění, které daný virus způsobuje. „Vaše imunitní buňky pak rozpoznají virový protein a vytvoří proti němu imunitní reakci především výrobou protilátek, které ten virový protein poznají,” uvedl pro agenturu AP Brent R. Stockwell, profesor z Kolumbijské univerzity. Byť mRNA vzbuzují obavy ohledně délky a míry ochrany či vedlejších účinků, změna DNA není jednou z nich.

Jako první získala potřebná povolení právě mRNA vakcína společností Pfizer/BionTech a na konci prosince se jí začalo očkovat mimo jiné i v České republice. Není však pravdou, že by v důsledku očkování mRNA vakcínou mohlo dojít ke změně lidské DNA. Pro změnu DNA by bylo nutné cizí genetickou informaci zavést do jádra buňky, k tomu ale při očkování nedochází. „(mRNA vakcína) Nemůže změnit vaši genetickou výbavu. RNA přežívá v buňkách jen poměrně krátce, v řádu několika hodin. V praxi tak jen dáte buňce recept a ta pár hodin vytváří protein,” uvedl pro agenturu AP Dan Culver, pneumolog z kliniky v Clevelandu.

Kromě agentur Reuters, AFPAP se tímto nepravdivým tvrzením zabývaly také fact-checkingové organizace Poynter či Full Fact.

Bill Gates a snížení populace 

Ve videu se dále objevuje část vystoupení Billa Gatese na konferenci TED v roce 2010, kde měl uvést, že „jestliže odvedeme dobrou práci s vakcínami, snížíme populaci o 10–15 %”. Jedná se však o překroucení jeho slov. Bill Gates mluvil o potřebě snížit růst světové populace, nikoli o snížení populace jako takové. Konkrétně uvedl: „Dnes je na světě 6,8 miliardy lidí, což se zvedne na zhruba 9 miliard. Když se nám bude dařit vyvíjet nové vakcíny, zlepšovat lékařskou nebo reprodukční péči, mohli bychom to číslo snížit tak o 10 až 15 procent, ale i tak to je 1,3násobný nárůst.” vyjádření Billa a Mellindy Gatesových vyplývá, že vývoj nových vakcín považují mj. za nástroj ke snížení dětské úmrtnosti. Poukazují přitom na data, která ukazují, že v zemích s vysokou dětskou úmrtností překvapivě dochází k rychlejšímu růst populace.

Zpráva o údajném tvrzení Billa Gatese se objevila na internetu již dříve, detailněji ji mimo jiných vyvrátila agentura AFP.

Celková úmrtnost v roce 2020

Ve videu se dále objevuje dr. Andrew Kaufman, který uvádí, že „pokud se podíváte na celkovou úmrtnost, uvidíte, že je tento rok stejná jako v předchozích letech”.

Ani toto tvrzení není pravdivé. Pro ČR např. z předběžných dat Českého statistického úřadu vyplývá, že zejména v říjnových a listopadových týdnech roku 2020 byla celková úmrtnost až dvakrát vyšší než v předchozích letech. Právě za říjen a listopad přitom zemřelo v ČR s covidem-19 téměř 8 tisíc lidí.

Ani ve zbytku Evropy nebyla v roce 2020 situace jiná. Celková úmrtnost byla podle Evropského monitoringu úmrtnosti v jarních i podzimních měsících značně vyšší než v předchozích letech.

Dr. Wolfgang Wodarg, který i v minulosti šířil nepravdivé informace o pandemii covidu-19, ve videu uvádí, že se z hlediska úmrtnosti nic zvláštního nestalo a doplňuje, že „to, co jsme tu měli teď, byla úplně normální chřipková epidemie”. Zavádějící srovnávání covidu-19 s chřipkou se objevuje již delší dobu, ve spojitosti s celkovou úmrtností je však takové tvrzení nepravdivé.

Společnost Moderna a vakcíny určené pro lidi

Doktorka Carrie Madej následně ve videu uvádí, že farmaceutická společnost Moderna, která vyvíjí vakcínu proti covidu-19, nikdy nevyvinula vakcínu, který by byla určena lidem. Takové tvrzení je značně zavádějící, protože společnosti Moderna se již od svého vzniku zabývá výhradně vývojem mRNA vakcín, které dosud nebyly mimo klinické testy používány. Právě mRNA vakcíny proti covidu-19 jsou prvními tohoto typu, které byly schváleny k obecnému použití. 

Společnost Moderna tedy jinou vakcínu určenou pro lidi nevyrobila, protože ani takovou vakcínu založenou na jiné technologii nevyvíjela.

Autoimunitní onemocnění a rakovina v důsledku očkování?

Ve videu se objevuje také doktor Walter Weber, podle kterého očkování proti covidu znamená genetickou manipulaci a může způsobit autoimunitní onemocnění, které může vést k rakovině. Své tvrzení však ničím nedokládá a ani nám se nepodařilo dohledat žádné relevantní zdroje, které by takové obavy potvrzovaly.

Jako očekávané vedlejší účinky očkování novými mRNA vakcínami se uvádí bolesti hlavy, svalů či kloubů, zimnice, únava, případně alergické reakce. Tyto příznaky však do několika dnů po očkování odezní.

Vzhledem k tomu, že video obsahuje hned několik nepravdivých tvrzení, označili jsme jej v rámci naší spolupráce se společností Facebook jako nepravdivé.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů