Nesedejte do letadel? Leteckých nehod ve skutečnosti ubývá

Meta fact-check 28. března 2025

Facebookový příspěvek obsahuje informaci o tom, že v roce 2025 zatím došlo k 87 případům zřícení letadel. Podle autora příspěvku má jít o něco neobvyklého. „Nesedejte do letadel, chystá se něco velkého,“ varuje autor příspěvku.
Autor příspěvku neuvádí, jestli k 87 případům zřícení letadel mělo dojít na celém světě, nebo jen v určitém regionu. Podle zmínky o Ezrovi Cohenovi, bývalém náměstku ministra obrany Spojených států, ale lze předpokládat, že se 87 leteckých nehod vztahuje jen na Spojené státy.
Aktuální informace o leteckých nehodách, včetně jejich počtů, zveřejňuje Americká Národní rada pro bezpečnost dopravy (NTSB) na svém webu. U událostí uvádí mnoho doplňujících informací, například datum nehody, město a souřadnice, model letadla nebo data o současné fázi vyšetřování.
Facebookový příspěvek byl zveřejněn 19. února, o dva dny dříve NTSB registrovala ve Spojených státech 87 leteckých nehod. Počet uvedený v příspěvku tedy odpovídá oficiálním statistikám a nejedná se tedy o číslo, které by se vymykalo předchozím letům. Například v loňském roce za období do 19. února eviduje NTSB 144 leteckých havárií. Jen za leden 2024 jich bylo 80, ve srovnání s letošními lednovými 67. Ve skutečnosti NTSB eviduje v roce 2025 nejnižší počet lednových leteckých nehod od roku 1982, kdy Národní rada pro bezpečnost dopravy začala tyto statistiky zveřejňovat.
Jak je vidět v grafu, ve Spojených státech od 80. let výrazně ubylo leteckých nehod, v poslední době se počty lednových a únorových leteckých nehod pohybují pod 100 případy za měsíc. Letošní začátek roku se od předchozích let výrazně neliší, zjevně tedy nedošlo k žádnému nárůstu leteckých nehod, jak naznačuje facebookový příspěvek.
NTSB také eviduje, u kolika z těchto havárií došlo ke ztrátám na životech. Z 87 havárií na začátku roku 2025 bylo smrtelných 13. Podle aktualizovaných dat NTSB dostupných v březnu 2025 došlo v lednu a únoru 2025 k celkem k 21 nehodám, při kterých došlo k úmrtí. Mezi těmito nehodami je například lednová srážka komerčního letu s armádním vrtulníkem Black Hawk u washingtonského letiště. Tato nehoda si vyžádala 67 obětí: 60 pasažérů komerčního letu i se 4 členy posádky a 3 členy posádky armádního vrtulníku. Srážka z 30. ledna se stala nejtragičtější americkou leteckou katastrofou od 11. září 2001. Celkový počet obětí leteckých nehod je tak letos vyšší, než je obvyklé, přestože nehod samotných bylo zejména v lednu méně než v předchozích letech.
Česká republika a evropské země
Agentura pro bezpečnost letectví Evropské unie (EASA) nevede podobné aktuální databáze jako americká NTSB, v omezené míře ale data o leteckých nehodách zveřejňuje. Zpráva EASA za rok 2023 obsahuje seznam (.pdf) celkem 83 nehod, při kterých došlo k úmrtí na území evropských států. Ve Spojených státech došlo za stejné období k 294 smrtelným nehodám.
Český Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod na svém webu také zveřejňuje informace o všech leteckých nehodách na území Česka. Za rok 2023 ve své databázi eviduje celkem 14 leteckých nehod, při čtyřech z nich došlo k úmrtí.
Shrnutí
Facebookový příspěvek varuje před cestováním letadlem a poukazuje na vysoký počet leteckých nehod, ke kterým došlo na začátku roku 2025 v USA. V lednu a únoru skutečně došlo ve Spojených státech k 87 leteckým nehodám, ve srovnání s předchozími lety jde však o podprůměrný počet. Počty leteckých nehod dlouhodobě klesají, letos v lednu jich v USA bylo dokonce historicky nejméně. Samotný počet 87 nehod, z nichž jen 13 bylo smrtelných, tak nepředstavuje důkaz nižší nebezpečnosti letecké dopravy. Příspěvek, který právě na základě aktuálního počtu nehod varuje před létáním, jsme proto v rámci naší spolupráce s Facebookem označili pro chybějící kontext.