Sehraná scéna o bojích na Ukrajině je součástí nového televizního seriálu

illustration
Video, na kterém se ukrajinští vojáci kryjí před umělým výbuchem, je na sociálních sítích sdíleno jako důkaz, že záběry z bojů na Ukrajině jsou falešné. Ve skutečnosti se však jedná o natáčení nového ukrajinského televizního seriálu. Ukázky z něj na svém tiktokovém účtu dříve publikovala kaskadérská skupina Phoenix Crew.

Meta fact-check 1. března 2024

Na facebooku se šíří příspěvekvideem, na kterém je vidět několik vojáků v lese a ukrajinská vlajka. Následují dva menší výbuchy, před kterými se vojáci kryjí. Na konci videa se mihnou i dva prchající civilisté a osoba s kamerou, která se přibližuje směrem k celému dění. Popisek u sdíleného videa zní: „Jak se točí ,ruská agrese‘.“

Jiný účet sdílel stejné video se slovy: „Kyjivwood natočil video o evakuaci civilistů.“ Oba komentáře tak naznačují, že video odhaluje natáčení zinscenovaných záběrů z bojů na Ukrajině, které jsou pak podle nich prezentované jako reálné. Ve stejném kontextu video šíří i ruská propagandistická média.

Video se však poprvé objevilo 10. února 2024 na tiktokovém účtu ukrajinských filmových kaskadérů Phoenix Crew, kteří se věnují speciálním efektům. V popisku stojí „Our pyrotechnic work on the film set.“, česky tedy „Naše pyrotechnická práce na filmovém place.“ 

Skupina Phoenix Crew pro projekt Demagog.cz upřesnila, že video pochází z natáčení ukrajinského televizního seriálu Cesta (Шлях). To potvrdil ve svém vyjádření pro redakci Demagog.cz i Serhij Karpenko, kreativní producent ukrajinské televizní stanice 2+2, která zmíněný seriál vyrábí. Jedná se o současné válečné drama, které by mělo být uvedeno na podzim 2024.

Dále Phoenix Crew uvedla, že všechna videa na jejich profilu slouží k propagaci jejich kaskadérské a pyrotechnické činnosti pro natáčení filmů a seriálů a nejedná se o záběry z reálných vojenských operací. 

Podobné případy

Podobné záběry, které mají dokázat, že videa z bojů na Ukrajině nejsou autentická, se v online prostoru objevují opakovaně. Agentura AP například v minulosti ověřila příspěvek s videem, který tvrdil, že zveřejněné záběry ukazují falešné a zinscenované záběry z války na Ukrajině. Ve skutečnosti se jednalo o natáčení filmu Naděje (Nadija), který režíroval ukrajinský režisér Artem Kocharian a natáčel se v Lotyšsku.

Agentura France24 v říjnu 2022 ověřovala video z natáčení hudebního klipu, který ruská propaganda vydávala za důkaz ukrajinské manipulace. Podobně byly použity i záběry z produkce britského filmu z roku 2013 či ruské televizní show. Obdobný případ ověřoval v roce 2023 i Demagog.cz. Údajně zmanipulované záběry pocházely z výcvikového střediska a sloužily k propagaci komerčních kurzů pro civilní obyvatelstvo.

Závěr

Sdílené video je na sociálních sítích prezentované jako důkaz tvorby falešných záběrů z ukrajinského bojiště. Ve skutečnosti slouží jako propagační materiál kaskadérské skupiny Phoenix Crew, která se podílí na přípravě nového televizního seriálu s válečnou tematikou. Příspěvek má tedy pravdu v tom, že záběry nejsou pravé. Kontext, ve kterém se video šíří, však naznačuje, že cílem videa má být manipulace veřejnosti. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili pro chybějící kontext.