Sestříhané vyjádření Petra Pavla převrací podstatu jeho slov

Na facebooku se šíří video, ve kterém prezident Petr Pavel říká, že „Ukrajina dříve či později tento boj prohraje a vyhraje Rusko“. Jednotlivá slova a věty jsou ve skutečnosti sestříhané z prezidentova rozhovoru pro Český rozhlas, ve kterém varoval před zastavením podpory Ukrajině.

Meta fact-check 6. října 2023

Na facebooku se šíří příspěvekvideem, ve kterém prezident Petr Pavel uvádí, že „Ukrajina dříve či později tento boj prohraje a vyhraje Rusko“. Dodává: „Je potřeba se na to dívat realisticky, je potřeba vzít v úvahu, že Rusko je velká země, která má své legitimní bezpečnostní zájmy ve svém blízkém příhraničí.“ Ve videu dále tvrdí, že českou společnost v současnosti více trápí ceny pohonných hmot, potravin a energií. Říká také, že „válka na Ukrajině jako by nás už opravdu trochu zatěžovala“. Autor k videu také přidal popisek „Petr Pavel konečně kápnul božskou“.

Video je sestříhané z rozhovoru, který prezident Petr Pavel 2. října 2023 poskytl Českému rozhlasu Radiožurnál, nicméně neodpovídá tomu, o čem ve skutečnosti mluvil. První komentář, kde Petr Pavel nastiňuje ruskou výhru nad Ukrajinou, je ve skutečnosti odpovědí na otázku (video, čas 2:42–2:49) novináře Jan Pokorného, co by znamenalo, „pokud by platilo Ficovo ‚ani náboj Ukrajině‘“, nikoliv prezidentovou predikcí skutečného vývoje.

Petr Pavel v rozhovoru následně mluvil (video, čas 3:43) o tom, že je důležité, aby byla Evropa, včetně Slovenska, v pomoci Ukrajině jednotná. „Pokud tu jednotu začneme narušovat, tak dáváme pomalu za pravdu ruským argumentům. Tedy že je potřeba se na to dívat realisticky. Je potřeba vzít v úvahu, že Rusko je velká země, která má své legitimní bezpečnostní zájmy ve svém blízkém příhraničí. (...) To jsou argumenty, které rozhodně nemůžeme přijmout.“ Jeho popis ruských argumentů je tedy opět vytržený z kontextu.

V poslední části upraveného videa (čas 0:16–0:31) se Petr Pavel vyjadřuje (video, čas 6:12–7:10) k „fenoménu únavy z války“, který popisuje jako „logickou věc“, při které zprávy o válce „už bereme jako součást našeho života“. Ačkoliv prezident Pavel skutečně mluvil o přesunu pozornosti veřejnosti k jiným tématům, zdůraznil (video, čas 7:11–7:43) roli politiků, kteří mají lidem připomínat, že „ta válka je reálná“ „měli bychom ji brát jako válku, která se nás bezprostředně dotýká“.

Video sdílené na facebooku je tedy sestříhané tak, že překrucuje skutečná slova Petra Pavla. Popis možných důsledků zastavení pomoci Ukrajině a ruských argumentů, které podle prezidenta „nemůžeme přijmout“, video prezentuje jako jeho veřejně přiznaný postoj.

Závěr

Sestříhané video zveřejnil 4. října jako první tiktokový účet Pepekárna. Krátce na to jej smazal, ale video se stihlo rozšířit i na další platformy. Jen na facebooku získalo v různých verzích přes 750 tis. zhlédnutí. Účet Pepekárna sdílí podobně upravená videa útočící na Petra Pavla opakovaně, v minulosti například společně s kanálem ruského propagandistického webu Sputnik rozšířil k milionům uživatelů video prezidentů Pavla a Zelenského s doplněným pískotem a voláním „hanba“.

Slova prezidenta Petra Pavla jsou tedy vytržená z jeho delšího vyjádření, ve kterém nastiňuje hypotetický scénář a představuje ruské argumenty pro zastavení konfliktu. Vyznění upraveného videa je přesně opačné než prezidentova slova v rozhovoru pro Radiožurnál. Z těchto důvodů jsme video v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako pozměněné.