Tisková zpráva: Statisíce zhlédnutí a tisíce sdílení. Dezinformace o Pavlovi válcovaly během voleb sociální sítě.

Projekt Demagog.cz zveřejňuje unikátní analýzu nepravdivých příspěvků, které se v online prostoru šířily před 2. kolem prezidentských voleb. Dezinformace a nepravdivé příspěvky zaznamenává projekt v období voleb pravidelně, nicméně 2. kolo prezidentských voleb bylo v počtu sdílení nepravd skutečně nadprůměrné.

Komentář 7. února 2023

11 tisíc sdílení a reakcí u smyšlené citace Petra Pavla

Tři dny po konci prvního kola prezidentských voleb se začal na facebooku šířit příspěvek s údajnými citacemi z twitteru Petra Pavla. Pavel podle nich chtěl posílat na Ukrajinu bojovat české vojáky. Interní analýza Demagog.cz následně ukázala, že tento hoax se raketově vyšplhal během několika málo hodin na téměř 11 tisíc sdílení a reakcí a šířil se v mnoha verzích.

„Reálná čísla budou mnohem vyšší. Hodně uživatelů příspěvek smaže potom, co ho ve spolupráci s Facebookem označíme za nepravdivý. Analýzu šíření jsme začali dělat, z důvodu časového presu, až několik dní po označení. Zároveň platí, že Facebook nám poskytuje jen omezené informace o tom, kolik uživatelů příspěvek vidělo,“ říká koordinátor projektu Demagog.cz Petr Gongala.

Analýza zároveň nebere v potaz jiné zdroje šíření. „Příspěvek se rozsáhle šířil také v řetězových e-mailech, na Whatsappu a v telegramových kanálech. Tam my zpravidla nevidíme,“ doplňuje koordinátor projektu.

6. února zároveň Demagog.cz zveřejnil výsledky pátrání po původu smyšlených citací. Ty se začaly šířit den po vyhlášení výsledků 1. kola z facebookového účtu uživatele, který podobné smyšlené citace šíří opakovaně.

 

Stovky tisíc zhlédnutí, 3 tisíce sdílení a reakcí u upravené nahrávky Petra Pavla

Šest dní před konáním druhého kola se na facebooku začala šířit nahrávka, na které Petr Pavel vyzývá ke vstupu do války s Ruskem. Šlo však pouze o sestříhané Pavlovy odpovědi, spojené tak, že v nich zaznělo něco, co kandidát vůbec neřekl.

„Tento typ manipulovaného videa jsme ve volbách viděli poprvé. Je vidět, že si s ním autor dal docela práci. Přestože je tam při bližším zkoumání znatelný střih a zvuk pak neodpovídá obrazu, není to vidět na první pohled. Jednoduše tak naletí i uživatel, který je jinak vůči online zprávám obezřetnější,“ říká k upravené nahrávce Gongala.

Jak vyplývá z interní analýzy Demagog.cz, nahrávka byla poprvé sdílena 21. ledna v 16:57 na platformě Telegram, v kanálu s názvem neČT24. O tři minuty později se rozšířila i na facebooku. Celkově lze říct, že při sečtení čísel z různých platforem, se dostáváme na stovky tisíc zhlédnutí.

„Reagovali jsme ještě ten večer, a to i na základě několika podnětů ze strany novinářů. Nahrávku na platformě Facebook jsme označili jako upravenou a dotčení uživatelé dostali automatické upozornění. Podobně, jako u smyšlené citace, i tady se nahrávka dále šířila Whatsappem a řetězovými e-maily,“ dodává ještě Gongala.

Není jasné, kdo za vznikem nahrávky stojí. Telegramový kanál neČT24, kde se poprvé objevila, ovšem začal fungovat bezprostředně po uzavření oficiálního kanálu Sputnik, který provozuje Ruská Federace. Následné verze zablokovaného kanálu Sputniku pak přímo vybízely své čtenáře, aby sledovali kanál neČT24. „Nemáme nástroje na to, abychom dokázali původ nahrávky dohledat, ale nepřímé indicie ukazují na ruskou zpravodajskou agenturu Sputnik,“ uzavírá Gongala.

 

„V předvolebním ověřování výroků jsme se zaměřovali na všechny kandidáty, s větším důrazem na Petra Pavla, Andreje Babiše a Danuši Nerudovou. Pokud jde o nepravdivý obsah na sociálních sítích během kampaně před druhým kolem, ten se téměř výhradně zaměřoval na Petra Pavla,“ popisuje předvolební práci projektu Gongala.

Demagog.cz je od května 2020 zapojen do sítě nezávislých fact-checkových partnerů, kteří pro společnost Facebook ověřují pravdivost vybraného facebookového a instagramového obsahu.

 

Kontakt pro média:

Petr Gongala

Koordinátor projektu

Demagog.cz

+420 775 275 177

[email protected]