Volby 2017: Lídr TOP 09 v Seznamu

Publikováno 17. října 2017

Předseda TOP 09 byl dalším lídrem, který se účastnil Výzvy serveru Seznam zprávy. V rozhovoru s Jindřichem Šídlem se zaměřili přirozeně na blížící se volby, interpretaci průzkumů, ale také na to, jaké jsou priority TOP 09 do voleb a jak Kalousek hodnotí aktuální politické otázky.

Výzva Seznam Zprávy (záznam)
Moderátor: Jindřich Šídlo

Výroky

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Poprvé jsem kandidoval ještě do Federálního shromáždění v roce 92, pak jsem byl úředník a poprvé jsem byl zvolen 98. “

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Tenkrát se to hodnotilo jako neúspěch, těch 7,2 % (ve volbách 2006, kde vedl Kalousek lidovce, pozn. Demagog.cz), od té doby, co by za to lidovci dali.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Letošní volby jsou trochu jiné v tom, kolik těch voličů je nerozhodnutých ještě teď. My dobře víme, že máme to pevné jádro někde kolem těch 7 % a dalších osm, možná deset procent o nás přemýšlí.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Narůstají protievropské nálady, často se říká, že je to proto, že Evropa nemá dost akceschopné lídry.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Když začala Mafra vytvářet z důvodů, které považovala za správné, vytvářet mediální tlak na politika, například na Stanislava Grosse nebo na Víta Bártu, že to bylo naprosto zničující a téměř nikdo to nevydržel.

Šídlo: Ale ten krok jste pak udělal vy.

Kalousek: Ano, ten tlak byl tak veliký, že jsem nakonec řekl, že je pro nás jako koaličního partnera neúnosné v té vládě být.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „...jsem jediný předseda parlamentní strany, který má dokonce tři místopředsedkyně.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „V roce 2004 byl hrubý domácí produkt na hlavu na Slovensku i na Ukrajině zhruba stejný. Uteklo ne tolik let a na Slovensku jsou na tom osmkrát lépe než Ukrajinci.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „My jsme se s Tomášem Hudečkem nepohádali, já jsem jeho odchodu želel, ale on v jedné chvíli ztratil rozum a se svým místopředsedou a náměstkem primátora se pustil do otevřené konfrontace v médiích. Když se vám dva vysoce postavení politici začnou hádat mezi sebou, poškozuje to celou stranu. Oba dva nabídli předsedovi Schwarzenbergovi rezignaci a on ji s úlevou přijal.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Nepamatuju si za těch osm let, že by v Poslaneckém klubu TOP 09, dokonce i když tam bylo několik lidí nominovaných Starosty, tak že by tam došlo k nějakému konfliktu. My jsme byli jedni z nejkonzistentnějších klubů.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „To říká i řada představitelů BIS, že jsme ve válce, jsme v informační, hybridní válce, jen si toho často nejsme vědomi.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Šídlo: Pamatujete si, jak jste jako ministr financí zvedal DPH pro média?

Kalousek: Samozřejmě, ale ne pro média, my jsme prostě zvedli přechodně DPH, samozřejmě média byla jedna z těch, koho to postihlo.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „My jsme alergičtí na návrhy, které míří k tomu, že by justice byla více ovládnutá politiky, naopak prosazujeme soudcovskou samosprávu. “