Demagog.cz

Jiří Zimola
Jiří Zimola
...my v našem referendu nebo naši členové rozhodují o programovém prohlášení vlády, kde nenajdete jediné jméno našeho potenciálního ministra, a rozhodují o koaliční smlouvě, kde také žádné jméno není. To, že se tam nakonec ten návrh objevil, ale že není součástí toho rozhodování členů přímo taxativně, je bohužel záležitost, kterou si prosadili někteří členové našeho předsednictva...
Interview ČT24, 12. června 2018

Tento výrok byl ověřen jako pravda

Odůvodnění

Vnitrostranické referendum o vstupu ČSSD do vlády probíhá od 21. května do 14. června. Členská základna v něm odpovídá na otázku " Souhlasíte s tím, aby Česká strana sociálně demokratická vstoupila do menšinové vlády s hnutím ANO 2011 za podmínek uvedených v dokumentech Principy koaliční spolupráce ANO 2011 a ČSSD a Programové prohlášení vlády České republiky? "

Ani v jednom z těchto dokumentů (koaliční smlouva zde, programové prohlášení zde) přitom skutečně není jmenován žádný nominant na post ministra.

Jména kandidátů na ministerské posty původně neměla být známa před referendem, ale vedení strany se nakonec přiklonilo k tomu je členům oznámit: "Od našich členů přišla poptávka, aby věděli, kdo případně bude sociální demokracii ve vládě zastupovat", sdělil po jednání předseda ČSSD Jan Hamáček.

Těchto pět kandidátů na ministerské posty bylo schváleno předsednictvem strany 18. května. Sám Zimola se vyjádřil, že hlasoval pro (video zde, čas 6:30).