Michal Šmarda
SOCDEM

Michal Šmarda

Pan premiér nic takového nedával najevo (ohledně účasti Strany Práv Občanů Zemanovců ve vládě, pozn. Demagog.cz). Pan premiér říkal, že mu záleží na tom, aby pokračoval současný vládní projekt. (...) A že pro to udělá maximum, že využije všech svých schopností, aby pana prezidenta přesvědčil o tom, abysme mohli pokračovat v tomto projektu.
Výzva Seznam Zprávy, 11. července 2019

Tento výrok byl ověřen jako

pravda

Zkrácené odůvodnění

Předseda vlády Andrej Babiš má dle všech dostupných zdrojů vládní koalici v plánu udržet. K zažehnání vládní krize si dokonce sám sjednal u prezidenta republiky schůzku v Lánech.

Plné odůvodnění

Předseda vlády Andrej Babiš se nechal bezprostředně po schůzce s prezidentem republiky 4. července slyšet, že:

Máme menšinovou koaliční vládu a já stále věřím, že budeme pokračovat ve stávající sestavě (...). My chceme najít řešení, aby sociální demokracie prosadila svého kandidáta.“

Ve svém tradičním facebookovém příspěvku, v němž bilancuje uplynulý týden, se předseda vlády ke schůzce vyjádřil takto:

„Ve čtvrtek jsme byli s panem vicepremiérem Hamáčkem u pana prezidenta. Ten kvůli nám přerušil dovolenou, za což jsem mu byl vděčný. Probrali jsme žádost o odvolání ministra kultury za ČSSD, pana Antonína Staňka, i jmenování pana Michala Šmardy. Pan prezident se zatím nevyjádřil, ale udělám všechny možné kroky k vyřešení problému a věřím, že do jednání vedení ČSSD se celý problém vyřeší.“

Andrej Babiš si vyžádal u prezidenta republiky samostatnou schůzku, a to ještě den před setkáním předsedy ČSSD Hamáčka a ministra kultury Staňka s prezidentem. Jak o této schůzce uvedl server Seznam Zprávy:

„Premiér Babiš míří ve čtvrtek na Hrad s plánem, jak zachránit vládu. Chce prezidentovi Zemanovi navrhnout kompromis: ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD skončí sám. (...) Staněk už pochopil, že jeho pozice ve vládě je neudržitelná a že se s ním nepočítá. Jde o to, jestli ČSSD bude dál trvat na Šmardovi, který přes Zemana zřejmě neprojde, nebo navrhne někoho jiného. Pokud ano, tak by prezident Staňka dál nedržel.“ cituje deník Právo důvěryhodný zdroj z okolí premiéra.

Předseda vlády Babiš se k případné účasti Strany Práv Občanů Zemanovců ve vládě médiím nijak nevyjadřoval.

Výrok jsme zmínili