Demagog.cz

Lumír  Aschenbrenner
Lumír Aschenbrenner (ODS)
Pouze 36 procent občanů věří podle průzkumu Andreji Babišovi v souvislosti s informacemi o covidu-19. To je příliš málo, když právě on řídí v této složité situaci vládu, která vyhlašuje nejrůznější opatření, jak nemoc zastavit.
Twitter, 18. října 2020
Koronavirus

Tento výrok byl ověřen jako pravda

Odůvodnění

Z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi vyplývá, že 36 % dotázaných velmi důvěřuje nebo spíše důvěřuje informacím, které poskytuje premiér Andrej Babiš veřejnosti o covidu-19. Zda je to příliš málo, nehodnotíme, jelikož se jedná o subjektivní vyjádření.

Agentura Kantar CZ prováděla průzkum veřejného mínění od 21. září do 9. října 2020 a zúčastnilo se ho 1 200 respondentů. Průzkum zveřejnila (.pdf) Česká televize v neděli 18. října a jeho součástí je i otázka důvěry k různým subjektům (včetně premiéra Andreje Babiše), které poskytují veřejnosti informace o nemoci covid-19 (str. 27).

Z uvedených dat vyplývá, že 36 % dotázaných velmi důvěřuje nebo spíše důvěřuje informacím, které poskytuje premiér Andrej Babiš veřejnosti o covidu-19. Výrok proto hodnotíme jako pravdivý.

To, zda je to „příliš málo“, je pak subjektivním hodnocením senátora Aschenbrennera. Je však skutečností, že Andrej Babiš řídí vládu a že právě ta vyhlašuje v rámci boje proti covidu-19 různá opatření.