Díky novele bude pružnější i vzdělávání v posudkovém lékařství, což zvýší počty lékařů v tomto oboru. Návrh také zjednoduší a zrychlí specializační vzdělávání praktických lékařů. Další novinkou je automatické započtení praxe na neakreditovaném pracovišti podle starých programů.
X (dříve Twitter), 2. listopadu 2020
Zdravotnictví,
Vnitrostranická politika
Tento výrok byl ověřen jako
Pravda
Zkrácené odůvodnění
Novela zákona o získávání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání obsahuje změny, které usnadní možnosti získání způsobilosti v oblasti posudkového lékařství. Novela zároveň předpokládá, že tyto kroky povedou k navýšení personálních kapacit.
Plné odůvodnění
Adam Vojtěch předložil 2. října 2020 Poslanecké sněmovně ČR návrh novely zákona o získávání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání. V navrhované novele (.pdf, str. 13–14) se uvádí, že jedním z jejích cílů je zlepšit nevyhovující situaci týkající se personálních kapacit v oblasti lékařské posudkové služby. Věnuje se tedy změnám a návrhům, které by k tomuto cíli měly přispět. Tyto změny by měly obecně umožnit snazší a rychlejší získávání specializované způsobilosti v daném oboru většímu množství lékařů.
Poslanec Vojtěch například navrhuje (.pdf, str. 13–15), aby bylo možné započítat dříve absolvované vzdělávání ze základního kmene do vzdělávání v nástavbovém oboru. Dále v případě, že specializační vzdělávání v oboru hygiena a epidemiologie probíhá v rámci rozvolněné přípravy, navrhuje snížit minimální hranici týdenní pracovní doby ze současné poloviny (§ 5 odst. 4) na nejméně jednu pětinu stanovené týdenní pracovní doby (.pdf, str. 1, 17). Další změnou by měla být i možnost získání způsobilosti na základě již získané specializace I. stupně podle právních předpisů a odpovídající odborné praxe (.pdf, str. 9–10).
Novela také navrhuje připuštění výjimek (.pdf, str. 13). Ty se týkají možnosti započtení praxe na neakreditovaných pracovištích v případě, kdy dané pracoviště bylo schopné lékaře připravit tak, aby mohl být připuštěn k závěrečné zkoušce nástavbového oboru. V souladu se zmíněnými návrhy novelizace počítá se zavedením pružnější a rychlejší možnosti vzdělávání v oblasti posudkového lékařství (.pdf, str. 14). Předpokládá, že na základě navrhovaných změn se také zvýší počet lékařů v tomto oboru.
„Díky novele bude pružnější i vzdělávání v posudkovém lékařství, což zvýší počty lékařů v tomto oboru. Návrh také zjednoduší a zrychlí specializační vzdělávání praktických lékařů. Další novinkou je automatické započtení praxe na neakreditovaném pracovišti podle starých programů.“