Klientelistický kapitalismus, také označován jako „kamarádský“ kapitalismus nebo crony-capitalism je pojem, který popisuje blízký vztah některých miliardářů a osob ve vysokých politických nebo úřednických funkcích. Obecněji jde o blízké vazby mezi státem a miliardáři, kteří mohou získávat větší či menší část svého bohatství právě skrze tento vzájemný vztah.
Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě (.pdf) za rok 2023 vydané 12. září 2024 skutečně zmiňuje, že docházelo ke klientelismu (.pdf, str. 22). Zpráva na něj konkrétně upozorňuje v kontextu veřejných zakázek, výběrových řízení nebo přerozdělování veřejných financí, byť tento jev blíže nespecifikuje. Dále upozorňuje, že se v dnešní době představitelé státních institucí uchylují k podobným krokům spíše se záměrem prosazení vlastních zájmů, posílení svojí pozice nebo zajištění budoucího uplatnění (str. 22). BIS také klientelismus označuje za jednu z nelegálních aktivit, které nejvíce ohrožují ekonomické zájmy státu.
Britský týdeník The Economist v roce 2023 umístil Českou republiku na druhé místo svého indexu obsahujícího 43 zemí, hned za první Rusko. Podle tohoto indexu v Česku tvořil majetek miliardářů pocházející ze sektorů typických blízkými přátelskými vztahy se státem přibližně 15 % HDP. V Rusku byl podíl takových financí 19 % HDP. Celosvětově podle The Economist dosahovala hodnota majetku kapitalistů s úzkými vazbami na stát kolem 63,9 bilionu korun a tvořila asi 3 % globálního HDP.