Vít Rakušan
Do mzdových prostředků všem státním zaměstnancům jde 5 % (navýšení v rozpočtu pro rok 2025, pozn. Demagog.cz), do objemu platů.
Tento výrok byl ověřen jako
Zkrácené odůvodnění
Vláda schválila, že se objem prostředků na platy státních zaměstnanců v roce 2025 navýší o 5 %. Tento nárůst zahrnuje také návrh zákona o rozpočtu na příští rok, který kabinet Petra Fialy předložil Sněmovně na konci září.
Plné odůvodnění
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) mluvil o plánovaném růstu platu poslanců a dalších ústavních činitelů, které se měly podle původního vládního návrhu v lednu 2025 zvýšit téměř o 14 %. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) místo toho navrhl navýšení „jen“ o 7 %, což Rakušan v rozhovoru označil za lepší řešení. V této souvislosti pak zmiňuje, že ve srovnání s poslanci vláda navýšila „objem platů“ státních zaměstnanců o 5 %.
Ministrovy pojmy
„Mzdové prostředky“ označují prostředky vynakládané na mzdy zaměstnanců v pracovním poměru a také na platy zaměstnanců ve služebním poměru, tj. na platy státních zaměstnanců. Termíny „mzda“ a „plat“ se běžně rozlišují podle toho, jestli zaměstnanec pracuje v soukromém, nebo veřejném sektoru, pojem „mzdové prostředky“ ale obecně popisuje prostředky na mzdy i platy (.pdf, str. 3). „Objem platů“, tedy druhý pojem, který ministr Rakušan zmiňuje, je z části shodný s předchozím. V tomto případě ale termín popisuje celkové prostředky určené jen na platy.
Zvýšení objemu platů
Na tom, že se v rozpočtu pro rok 2025 meziročně navýší objem platů státních zaměstnanců o 5 %, se vláda Petra Fialy dohodla s odbory na konci srpna 2024. Toto zvýšení poté kabinet skutečně zahrnul do návrhu (.pdf, str. 128, 133 z 358) zákona o státním rozpočtu na příští rok, který vláda ve Sněmovně předložila 30. září. V dolní komoře návrh rozpočtu ke dni vysílání rozhovoru ještě neprošel ani prvním čtením.
Při oznámení dohody s odbory zástupci vlády zdůrazňovali, že se ve srovnání s rozpočtem na rok 2024 v příštím roce o 5 % navýší celkový objem prostředků na platy. To přitom podle tehdejšího vyjádření vlády nemusí nutně znamenat, že se každému jednotlivému státnímu zaměstnanci zvýší plat o 5 % a že se plošně o 5 % zvýší platové tarify.
Přesnou výši platových tarifů, které tvoří základní složku platu státních zaměstnanců, stanovuje vláda skrze vládní nařízení. Tarif, do něhož zaměstnanec spadá, se odvíjí od platové třídy, zohledňující druh povolání a kvalifikaci, a od platových stupňů zohledňujících odpracovanou dobu. Kromě tohoto základního tabulkového platu tvoří další část platů nadtarifní složky, do kterých patří např. příplatky za práci přesčas nebo příplatky za vedení.
Obecně lze říci, že pokud stát rozhodne o zvýšení „objemu platů“, dojde ke zvýšení celkové částky, z níž se rozdělují finance na platové tarify a nadtarifní složky platů. Co se týče přímo změn v tarifech, na začátku října se vláda s odbory nakonec dohodla, že ve čtyřech nejnižších platových stupních se od ledna 2025 platy zvýší o 1 400 Kč.
Učitelé jako specifická kategorie
V případě učitelů návrh zákona o státním rozpočtu počítá s meziročním navýšením objemu na platy o 7 % (.pdf, str. 133 z 358), tedy více, než tomu je obecně u státních zaměstnanců. Přestože jsou učitelé zaměstnanci škol zřizovaných obci a kraji, prostředky na jejich platy putují ze státního rozpočtu přes Ministerstvo školství.
Zvýšení platů učitelů právě o 7 % podle odůvodnění vlády souvisí s novelizovaným školským zákonem, podle kterého má průměrný plat učitele dosahovat 130 % průměrné mzdy (.pdf, str. 133 z 358). Podle rozhodnutí vlády to v roce 2025 bude 130 % průměrné mzdy z roku 2023.
Shrnutí
Vít Rakušan ve svém výroku zmiňuje 5% navýšení objemu platových prostředků pro státní zaměstnance. Vláda toto zvýšení zahrnula do návrhu rozpočtu na rok 2025, o kterém Vít Rakušan v kontextu výroku mluví. Z toho důvodu hodnotíme výrok jako pravdivý.