Petr Fiala
ODS

Petr Fiala

Předseda vlády ČR

Máme podle některých výzkumů a srovnávání nejrigidnější pracovní trh v Evropě.
FLOW, 10. února 2025
Tento výrok byl ověřen jako
Nepravda

Žádné z veřejně dostupných srovnání, která se zabývají rigiditou pracovního trhu, nezařazuje Českou republiku na nejhorší příčku v Evropě. Podle zprávy think-tanku IDEA z roku 2024 mají např. Slovensko a Bulharsko rigidnější pracovní trh než ČR.

Premiér Petr Fiala komentuje návrh tzv. flexi novely zákoníku práce, která má zvýšit flexibilitu českého pracovního trhu. Obhajuje také zavedení výpovědi bez udání důvodu, které do novely navrhli přidat poslanci ODS a TOP 09. Dodává však, že ODS novelu podpoří i bez tohoto bodu.

Strnulost trhu práce

Statistiku, jejímž cílem bylo vyjádřit rigiditu na trhu práce v jednotlivých zemích, v minulosti zveřejňovala Světová banka (.pdf, str. 4). Svůj souhrnný „index rigidity zaměstnanosti“ už ovšem více než deset let nevydává. Z jejích dílčích dat o regulaci práce (.pdf, str. 4) později Litevský institut volného trhu sestavil „index pružnosti zaměstnávání“ (.pdf, str. 3), který naposledy publikoval v roce 2019 (.pdf). Podle tehdejšího žebříčku, který hodnotil pružnost zákonných pravidel a regulací na trhu práce, se Česká republika mezi evropskými zeměmi umístila na 4. nejlepším místě (.pdf, str. 2–3). 

Rigiditu trhu práce lze posuzovat i jinak než skrze zákonná pravidla. V roce 2024 ekonomové Daniel Münich a Jakub Grossmann z think-tanku IDEA Akademie věd ČR publikovali analýzu (.pdf), která srovnávala flexibilitu trhů práce zemí EU podle frekvence změn zaměstnání. Podle této zprávy je frekvence, s jakou lidé v Česku mění práci, jednou z nejnižších v Evropě. Podobné problémy mají i jiné země bývalého východního bloku, například Maďarsko, Polsko nebo Rumunsko. Slovensko a Bulharsko však mají dle analýzy IDEA pracovní trh ještě rigidnější než Česko. Naopak severské země se vyznačují vysokou dynamikou trhu práce (.pdf, str. 1).

Zdroj: IDEA

Češi mění zaměstnání výrazně méně než ostatní Evropané mj. kvůli nízké podpoře v nezaměstnanosti a omezené dostupnosti kvalitní rekvalifikace. Ta je nutná kvůli úzce zaměřenému oborovému vzdělávání. V Česku je navíc vysoká míra certifikace profesí, což zvyšuje náklady na profesní změny. Český trh práce se také vyznačuje nízkou dostupností zkrácených úvazků a možností vykonávat práci na dálku. 

Podle Indexu prosperity a finančního zdraví, který vytváří portál Evropa v datech spolu s Českou spořitelnou, se Česko v roce 2024 v oblasti kvality trhu práce nacházelo mezi zeměmi EU až na 18. místě. Nízká dostupnost zkrácených úvazků často znemožňuje ženám na rodičovské dovolené najít zaměstnání, což vede k jejich nižší ekonomické aktivitě a zvyšuje nerovnostiodměňování mužů a žen.

Napjatost trhu

Stav trhu práce lze dále také hodnotit podle jeho napjatosti, což je situace, kdy je na trhu vysoký počet volných pracovních míst v kombinaci s nízkou nezaměstnaností. Efektivitu párování volných míst a uchazečů o zaměstnání zachycuje tzv. Beveridgeova křivka, jejíž hodnoty pro státy EU pravidelně zveřejňuje Eurostat.

Podle zprávy z roku 2022 mělo nejnižší úroveň efektivity párování právě Česko (.pdf, str. 1, 3). Česká národní banka (ČNB) však upozornila na to, že podniky v minulosti hlásily větší počet volných míst na úřadech práce, protože místo mohlo být nabídnuto občanům ze zemí mimo EU nejdříve po 30 dnech, kdy se nepodařilo obsadit domácím pracovníkem. Statistiky tak podle ČNB nemají dostatečnou vypovídající hodnotu.

Na grafu níže jsou vidět nejaktuálnější data za celý rok 2023. Země, které se pohybují nad křivkou mají nízkou efektivitu párování v porovnání se zeměmi pod křivkou. Vlevo nahoře se pak vyskytují země s napjatým pracovním trhem. Na grafu se vedle Česka nachází např. Německo, ještě hůře si v napjatosti trhu práce ale vede např. Nizozemsko (.pdf, str. 40).

zdroj: Eurostat 

„Flexi novela“ zákoníku práce

Tzv. flexibilní novelu zákoníku práce připravila vláda Petra Fialy a jejím hlavním cílem je uvolnit rigidní nastavení pracovněprávních vztahů (.pdf, str. 22 z 200). Součástí návrhu je například prodloužení zkušební doby o měsíc, zkrácení výpovědní lhůty nebo možnost jít na letní brigádu už od 14 let (.pdf, str. 4–7, 25 z 200).

Novela má také zlepšit podmínky pro rodiče na rodičovské dovolené. Těm by měl zaměstnavatel podle návrhu zajistit návrat na stejné pracovní místo a pracoviště v případě, že se do práce vracejí před tím, než jejich dítě dosáhne věku 2 let (.pdf, str. 28, 79 z 200). Dále by také rodiče během čerpání rodičovské dovolené měli mít možnost u zaměstnavatele vykonávat stejný druh práce jako před nástupem dovolené, pokud uzavřou dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ) (.pdf, str. 4, 23 z 200).

Vláda novelu schválila v srpnu 2024 a v březnu 2025 ji odsouhlasila také Sněmovna. Výpověď bez udání důvodu, o které v rozhovoru mluvil Petr Fiala, Sněmovnou přijatá verze novely nakonec neobsahuje.

Závěr

Trh práce v České republice patří z hlediska frekvence změny zaměstnání mezi ty nejméně dynamické v EU. Podle zprávy think-tanku IDEA jsou však pracovní trhy Slovenska a Bulharska ještě rigidnější. Česko má mezery také v dostupnosti zkrácených úvazků, možnosti vykonávat práci na dálku nebo v efektivitě párování volných pracovních míst a uchazečů o zaměstnání. Z žádného z dostupných srovnání však Česko nevychází jako nejhorší, výrok proto hodnotíme jako nepravdivý.

Výrok jsme zmínili

Ilustrační obrázek k Harmonie koalice SPOLU
Petr Fiala
Ověřeno

Harmonie koalice SPOLU

FLOW, 10. února 2025
Předseda vlády v rozhovoru pro deník e15 mluvil o tom, že v Česku nikdy nebyla tak harmonická koalice jako SPOLU. My jsme se ale místo posuzování její soudržnosti raději zaměřili na faktické...