Patrik Nacher
Poslanec
Poplatek (za Českou televizi a Český rozhlas, pozn. Demagog.cz) je stejně vysoký pro domácnost, takže pro jednočlennou domácnost i pro domácnost, která má třeba pět šest členů.
Poplatek za Českou televizi a Český rozhlas je stejný pro všechny domácnosti, bez ohledu na počet členů nebo počet přijímačů. Schválená novela zvyšující koncesionářské poplatky toto opatření nezměnila.
Poslanec Patrik Nacher (ANO) kritizuje novelu o zvýšení koncesionářských poplatků, kterou v den námi ověřované diskuze schválila Poslanecká sněmovna. Princip poplatků je dle jeho slov zastaralý a neefektivní. Ve výroku poukazuje na to, že stejnou částku platí jeden člověk i vícečlenná rodina, a že tedy poplatek nereflektuje skutečnou míru využívání veřejnoprávního vysílání.
Poplatky pro ČT a ČRo
Výši koncesionářského poplatku pro Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) upravuje zákon o rozhlasových a televizních poplatcích. Tzv. mediální novelu, přesněji řečeno návrh novel zákona o České televizi, o Českém rozhlasu a rozhlasových a televizních poplatcích (.pdf), vláda schválila v červnu 2024 (.pdf), kdy jej také předložila Poslanecké sněmovně. Novela mj. obsahuje zvýšení koncesionářských poplatků, a to o 15 korun u ČT a o 10 korun u ČRo. Poplatky se tak od začátku května 2025 zvýšily na 150 korun měsíčně za televizi a 55 korun měsíčně za rádio (.pdf, str. 15 ze 164).
Podle předchozí úpravy zákona o rozhlasových a televizních poplatcích platila domácnost jednotný měsíční poplatek v případě, že vlastnila zařízení schopné přijímat televizní nebo rozhlasové vysílání. Nezáleželo při tom na počtu členů v domácnosti ani na počtu přijímacích zařízení. Tato ustanovení přijatá novela nezměnila, a každá domácnost tak stále platí jen jeden poplatek. Novela pouze rozšířila okruh plátců i na domácnosti, které vlastní jen chytrá zařízení umožňující sledovat vysílání přes internet.
Z povinnosti odvádět poplatky existují výjimky, neplatí je osoby s úplnou či praktickou slepotou nebo hluchotou a domácnosti s nižšími příjmy, než je 2,15násobek životního minima. Pokud má poplatník více přijímačů nebo třeba televizor na chalupě, stále platí jen jeden poplatek – nevznikla povinnost hradit za každý přístroj či adresu zvlášť.
Závěr
Poplatek za veřejnoprávní média podle zákona o rozhlasových a televizních poplatcích je jednotný, nezáleží tedy na velikosti domácnosti ani na počtu využívaných zařízení. Každá domácnost tak hradí jeden poplatek bez ohledu na počet svých členů. Stejný princip platí i po zavedení novely. Výrok Patrika Nachera tak hodnotíme jako pravdivý.