Jiří Dienstbier
SOCDEM

Jiří Dienstbier

To, co tady navrhuje iniciativa těch několika občanských sdružení kolem Rekonstrukce, Rekonstrukce státu, to jsou z velké části věci, které jsem já osobně dlouhodobě prosazoval. A dokonce je máme v programových dokumentech i v sociální demokracii a ledacos z toho jsme navrhovali. Například majetková přiznání.
Otázky Václava Moravce, 17. března 2013

Tento výrok byl ověřen jako

zavádějící

Plné odůvodnění

Výrok Jiřího Dienstbiera hodnotíme jako zavádějící, neboť i přes jistý průnik mezi programem ČSSD a návrhy projektu Rekonstrukce státu se tyto subjekty liší v pojetí koncepce majetkových přiznání.

Shoda mezi programem ČSSD (.pdf) a návrhy Rekonstrukce státu panuje například v postoji na zrušení tzv. anonymních akcií či odpolitizování státní správy. Co se však týče návrhu majetkových přiznání, tak zde se záměry ČSSD a Rekonstrukce státu principielně liší. Zatímco ČSSD v minulosti prosazovala návrhy na majetková přiznání zaměřená na prokázání vlastnictví pro občany s vysokými příjmy, Rekonstrukce státu požaduje vyplnění majetkových přiznání pouze pro poslance, senátory a členy vlády. Zároveň Rekonstrukce státu požaduje vyplnění majetkových přiznání elektronickou formou, o čemž se však ČSSD ve svých dřívějších návrzích ani programu nezmiňovala.

Výrok jsme zmínili

Ověřeno

Boj proti kmotrům

Otázky Václava Moravce, 17. března 2013

Hosty Václava Moravce byli v neděli bývalý místopředseda ČSSD a bývalý pražský radní Jiří Dienstbier a pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Hlavním tématem bylo zlepšení "kmotrovské situace" v Praze. Diskutovalo se o Doprav...