Andrej Babiš
ANO

Andrej Babiš

Podívejte se na Rusnokovu vládu. Za 2 měsíce vyměnila 100 úředníků.
Interview Daniely Drtinové, 10. října 2013

Tento výrok byl ověřen jako

neověřitelné

Plné odůvodnění

Výrok Andreje Babiše hodnotíme jako neověřitelný, neboť není v našich silách dohledat všechna data, resp. každou konkrétní výměnu na úřednickém postu. Podle iHNed.cz došlo k 92 změnám na ministerstvech a ve státních podnicích.

Zpravodajský server iHNed.cz zpracoval změny na nejvyšších pozicích ministerstev (včetně Úřadu vlády) po pádu vlády Petra Nečase 10. července 2013. V tak zvané " Mapě moci " jsou zaznamenány také změny ve vedení ministerstev. Odečteme-li těchto 14 nově jmenovaných ministrů, dostaneme se na číslo 57.

Důležitý je fakt, že tabulka obsahuje veškeré změny na vedoucích pozicích a to nejen personální. Například v čele Legislativní rady vlády stojí předseda, který je členem vlády. Zpravidla tuto funkci vykonává ministr bez portfeje nebo ministr spravedlnosti. Marie Benešová se proto bezprostředně po jmenování ministryní stala také předsedkyní LRV.

Navíc se v tabulce objevují také nové pozice, které v předchozí vládě neexistovaly. Typicky se jedná o náměstky, protože nikde není stanoven jejich přesný počet a odborná působnost.

Otázkou zůstává zda se dá považovat člen představenstva nebo zaměstnanec státního podniku za úředníka. I v případě, že bychom započítali státní podniky zobrazené v Mapě moci, pak bychom se dostali k číslu 92.

Výrok jsme zmínili

Ověřeno

Volby 2013: ANO 2011

Interview Daniely Drtinové, 10. října 2013

Andrej Babiš, vlastník Agrofertu a lídr hnutí ANO, je jedním z černých koní nadcházejících předčasných voleb. V poslední době se mu podařilo získat značný zájem veřejnosti a bodovat také v průzkumech veřejného mínění. V rámci p...