Anatomie hoaxu: Kde se vzaly smyšlené zprávy o prodeji ukrajinské půdy do zahraničí?

illustration
Foto: ANDREY BORODULIN / AFP
Na českém facebooku se v průběhu posledních měsíců šíří grafika znázorňující vlastnickou strukturu ukrajinské orné půdy. Podle obrázku, který sdílela řada účtů, byla valná většina této půdy prodána do rukou zahraničních investorů a ukrajinských oligarchů. Tuto informaci jsme již ověřovali a poukázali na to, že se opírá o nedůvěryhodné a neexistující zdroje. Kromě toho jsme ovšem zjistili, že se toto tvrzení na internetu šířilo už před dvěma lety. Pokusili jsme se proto zjistit, odkud informace pochází a jakou cestou doputovala až na český facebook.

Komentář 18. února 2025

Zdroj: Facebook

V prosinci 2024 jsme ověřovali příspěvek na Facebooku, podle kterého byla většina orné půdy na Ukrajině prodána do rukou zahraničních vlastníků, zejména pak americkým soukromým společnostem. Mezi dalšími majiteli jsou údajně investoři z evropských států, Číny či Saúdské Arábie. Zbytek orné půdy pak podle příspěvku spadá do vlastnictví ukrajinských oligarchů. Příspěvek však vychází z neexistujících, nebo zcela nedůvěryhodných zdrojů. Ukrajinská legislativa navíc prodej orné půdy do zahraničí zakazuje. Od otevření tamního trhu s půdou v roce 2021 došlo k prodeji pouze 2 % celkové plochy.

Z Ruska do Austrálie a zpět

První zmínka o údajném prodeji ukrajinské půdy do zahraničí, konkrétně americkým společnostem Cargill, Dupont a Monsanto, se bez uvedení zdroje objevila na ruském zpravodajském webu Octagon. Poté se informace rozšířila po telegramových kanálech, odkud ji po několika dnech převzal australský web Australian National Review. Tento velmi stručný článek byl později smazán a dnes je tak dostupný pouze v archivované verzi.

Text australského webu cituje jako zdroj informací článek francouzského webu Ritimo, který byl publikován už v listopadu 2021. Jeho autoři vydali totožný článek již o několik měsíců dříve na webu amerického think-tanku Oakland Institute. Texty, jež jsou koncipovány ve stylu subjektivního komentáře, se problematice vlastnictví ukrajinské orné půdy skutečně věnují. Predikují, že (tehdy očekávaná) legislativní změna, která umožnila prodej orné půdy soukromým ukrajinským vlastníkům, by mohla negativně ovlivnit menší zemědělce. O nákupu půdy americkými společnostmi Cargill, Dupont a Monsanto se však článek nezmiňuje jediným slovem. Web Australian National Review tak zjevně tuto informaci převzal z telegramových zmínek vycházejících z ruského článku na webu Octagon.

Ilustrační obrázek k Smyšlené zprávy o prodeji ukrajinské půdy do zahraničí

Smyšlené zprávy o prodeji ukrajinské půdy do zahraničí

13. prosince 2024
Na facebooku se objevil příspěvek, podle kterého byla většina orné půdy na Ukrajině prodána do rukou zahraničních vlastníků, zejména pak americkým soukromým společnostem. Mezi dalšími...Na facebooku se objevil příspěvek, podle kterého byla většina orné půdy na Ukrajině prodána do rukou zahraničních vlastníků, zejména pak americkým soukromým společnostem. Mezi dalšími majiteli údajně jsou investoři z evropských států, Číny či Saúdské Arábie. Zbytek orné půdy pak podle...Na facebooku se objevil příspěvek, podle kterého byla většina orné půdy na Ukrajině prodána do rukou zahraničních vlastníků, zejména pak americkým soukromým společnostem. Mezi dalšími majiteli údajně jsou investoři z evropských států, Číny či Saúdské Arábie. Zbytek orné půdy pak podle příspěvku spadá do vlastnictví ukrajinských oligarchů. Příspěvek však vychází z neexistujících, nebo zcela nedůvěryhodných zdrojů. Ukrajinská legislativa navíc...

Jak jsme již zmínili, australský web svůj článek později smazal. Tvrzení uvedená v textu tak dlouhou dobu zůstala bez výrazné odezvy médií či veřejnosti, s odkazem na australskou publikaci se však šířila skrze články na proruských webech a telegramovými kanály (1, 2, 3, 4, 5, 6). Všechny tyto články a příspěvky byly přitom zveřejněny krátce po sobě: 25. a 26. července 2022.

Už v červenci a srpnu 2022 pravdivost zveřejněných informací vyvrátily fact-checkingové weby StopFakeFacta.news. Koncem listopadu 2024, tedy více než dva roky od vydání článku na ruském webu Octagon a později smazaného článku Australian National Review, se však zprávy o údajném odkupu půdy americkými společnostmi znovu začaly šířit s pomocí ruské propagandy.

Grafika z pera ruské propagandy

Nepravdivou informaci o údajném odkupu půdy americkými společnostmi znovu zveřejnil 21. listopadu 2024 ruský propagandistický web Sputnik, který se ve svém příspěvku na telegramu odkazoval mimo jiné i na dnes již smazaný text Australian National Review. Příspěvek sice není pro české čtenáře dostupný, neboť pochází z telegramového kanálu blokovaného v EU, jeho existenci jsme ale dohledali díky analytickému nástroji Gerulata Juno. Pomocí tohoto nástroje jsme zjistili, že právě v telegramovém příspěvku Sputniku se poprvé objevila grafika, kterou jsme nedávno ověřovali. Podle ní 40 % ukrajinské orné půdy vlastní zmíněné americké společnosti.

Grafika, pomocí které Sputnik znovu rozšířil nepravdivou informaci o vlastnictví ukrajinské půdy. Zdroj: Telegram / Gerulata Juno

Na rozdíl od australského webu se ale Sputnik zmiňuje i o dalších smyšlených zahraničních vlastnících. Zbytek půdy má totiž podle grafiky Sputniku spadat převážně do rukou investorů z Evropy, Číny, USA, Saúdské Arábie a v neposlední řadě také ukrajinských oligarchů. Totožný příspěvek i stejnou grafiku Sputnik vydal i na sociální síti VK, která je rozšířena především ve východní Evropě.

O den později, tedy 22. listopadu, grafiku Sputniku použili český telegramový kanál News 22 a slovenský kanál Slovanské Noviny. Všechny tyto příspěvky však stále používaly původní grafiku s textem v ruštině. Obrázek se nicméně začal šířit českými i slovenskými telegramovými kanály, přičemž ještě týž den byl jeden z těchto příspěvků odcitován i na české verzi ruského propagandistického webu Pravda. Grafika se objevila i na oficiálních ruských zdrojích, podle analytického nástroje Gerulata Juno ji jen na telegramu vidělo více než 2 miliony uživatelů.

Ilustrační obrázek k Anatomie hoaxu: Jak šéfredaktor Sputniku využíval anonymní účty k šíření zmanipulovaného videa se Zelenským

Anatomie hoaxu: Jak šéfredaktor Sputniku využíval anonymní účty k šíření zmanipulovaného videa se Zelenským

15. srpna 2023
Upravené video, jehož autor k záběrům z příjezdu Volodymyra Zelenského na Pražský hrad přidal pískot a skandování „hanba“, zaznamenalo na platformě TikTok miliony zhlédnutí. Jako první začal...Upravené video, jehož autor k záběrům z příjezdu Volodymyra Zelenského na Pražský hrad přidal pískot a skandování „hanba“, zaznamenalo na platformě TikTok miliony zhlédnutí. Jako první začal ale upravenou nahrávku šířit z anonymního telegramového účtu šéfredaktor české verze ruského...Upravené video, jehož autor k záběrům z příjezdu Volodymyra Zelenského na Pražský hrad přidal pískot a skandování „hanba“, zaznamenalo na platformě TikTok miliony zhlédnutí. Jako první začal ale upravenou nahrávku šířit z anonymního telegramového účtu šéfredaktor české verze ruského propagandistického webu Sputnik. Kromě identity šéfredaktora popisujeme také jeho napojení na kanál neČT24, který na českém telegramu nahradil zablokovaný kanál...

Google překlad obrázku

Česká verze obrázku, resp. jeho zjevný automatický překlad vytvořený pomocí Google překladače, se poprvé objevila v sobotu 23. listopadu na platformě X (dříve Twitter) v příspěvku účtu SORRY JAKO. Tehdy už byl obrázek doplněn o tmavý rámeček s nadpisem „Realita vlastnictví půdy na Ukrajině“ a krátkým popiskem ve spodní části. V této verzi se pak obrázek začal šířit po českém facebooku.

Závěr

Cestu smyšlené zprávy o údajném vlastnictví ukrajinské orné půdy online prostorem lze rozdělit na dvě vlny. První probíhala už od poloviny roku 2022, kdy se zpráva objevila na ruském webu Octagon. Informaci následně do svého článku převzal web Australian National Review. Článek australského webu byl později smazán, na konci července 2022 ale posloužil jako zdroj pro celou řadu proruských webů a telegramových kanálů, které smyšlenou zprávu ruského původu začaly s odkazem na australskou publikaci šířit znovu.

Druhá vlna odstartovala až v listopadu 2024, poté, co ruský propagandistický server Sputnik smyšlené informace převzal a doplnil k nim grafiku znázorňující údajné rozdělení ukrajinské půdy. Sputniku se tak podařilo dva roky starou nepravdivou informaci pomocí grafiky „oživit“ a znovu ji rozšířit k milionům lidí. Falešnou grafiku krátce po zveřejnění Sputnikem převzaly i české a slovenské telegramové kanály, český překlad grafiky poté ze sítě X rozšířil profil SORRY JAKO.

Ilustrační obrázek k Anatomie hoaxu: Cesta hajlujícího Johnsona na český facebook

Anatomie hoaxu: Cesta hajlujícího Johnsona na český facebook

4. října 2023
Na sociálních sítích se v průběhu září šířila upravená fotka Borise Johnsona, na které bývalý britský premiér hajluje. Původní satirickou fotomontáž ale rychle převzaly ruské telegramové...Na sociálních sítích se v průběhu září šířila upravená fotka Borise Johnsona, na které bývalý britský premiér hajluje. Původní satirickou fotomontáž ale rychle převzaly ruské telegramové kanály a také slovenská mutace ruského propagandistického webu NewsFront, které ji mezi uživatele...Na sociálních sítích se v průběhu září šířila upravená fotka Borise Johnsona, na které bývalý britský premiér hajluje. Původní satirickou fotomontáž ale rychle převzaly ruské telegramové kanály a také slovenská mutace ruského propagandistického webu NewsFront, které ji mezi uživatele sociálních sítí začaly šířit jako skutečnou. Z ruského telegramu se tak fotomontáž díky na Kreml napojenému NewsFrontu dostala až na český facebook.