Falešná karta agenta Fialky je zpět, jde o upravenou kartu Andreje Babiše

illustration
Na sociálních sítích se znovu objevila fotomontáž, která má dokazovat, že český premiér Fiala v minulosti spolupracoval se Státní bezpečností. Evidenční karta agenta StB „Fialky” je nicméně falešná, jedná se o upravenou kartu, pod kterou byl u StB veden Andrej Babiš.

Meta fact-check 9. října 2024

https://demagog.cz/rails/active_storage/blobs/redirect/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBaWRnIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--bb7a831a34bbfbd88d04109602f2705ae0801cfc/Untitled%20design%20(1).png">
Zdroj: Facebook

Na facebooku se objevil příspěvek, který má dokazovat, že současný premiér Petr Fiala spolupracoval s StB. Fotografie evidenční karty obsahuje krycí jméno „Fialka”, avšak premiérovo jméno i několik dalších údajů je napsaných písmem, které se zejména velikostí a sklonem odlišují od zbytku karty. Ostatní údaje však odpovídají evidenční kartě, pod kterou byl u StB veden Andrej Babiš. Tu v dubnu 2021 zveřejnily Seznam Zprávy. Dokument, který StB používala pro evidenci svých spolupracovníků, nalezl slovenský Ústav paměti národa při třídění kartoték.

Původní karta agenta s krycím jménem Bureš. Zdroj: Seznam Zprávy 

Sdílená evidenční karta je tak zjevně podvrh, jehož autor v kartě kromě krycího jména Bureš, pod kterým StB evidovala Andreje Babiše, upravil další údaje tak, aby odpovídaly Petru Fialovi. Z originálu zůstala pouze Babišova stranická příslušnost a pohlaví, což je vidět na rozdílné kvalitě doplněného textu. Naopak údaje jako bydliště či jak byl agent získán ke spolupráci, jsou z originálu vymazány. Z původní Babišovy karty zůstal také údaj o tom, že za navázání spolupráce byla zodpovědná XII. správa ZNB (Zbor národnej bezpečnosti), která se nacházela v Bratislavě. Petr Fiala přitom v roce 1986, kdy měl podle upravené evidenční karty zahájit spolupráci s StB, studoval český jazyk a historii na univerzitě v Brně.

Že se původně jedná o kartu Andreje Babiše, dokazují také čísla vepsaná propiskou a poznámka psaná tužkou na horním okraji, které se shodují s originálem. Doplněný text navíc neodpovídá sklonu natištěných kolonek ani původnímu textu. V upravené kartě Petra Fialy je v kolonce státní příslušnost uvedeno „ČR“, z jiných evidenčních karet StB však vyplývá, že se častěji používala zkratkačsl. nebo ČSSR. Česká republika navíc v 80. letech neexistovala, tehdejší ČSSR se skládala z České socialistické republiky (ČSR) a Slovenské socialistické republiky. Petr Fiala tak byl státním občanem (čl. 5 odst. 1) ČSR a ČSSR, nikoliv ČR.

Srovnání evidenční karty Andreje Babiše a falešné karty Petra Fialy. Zdroj: vera.ai

Fialova karta potřetí

Pozměněná karta Andreje Babiše se již v minulosti šířila na sociálních sítích a postupně se objevovala v různých verzích s více či méně upravenými údaji. První verze, která se na sociálních sítích objevila na podzim 2021, obsahovala změny pouze v krycím jméně a v druhu TS (tajné spolupráce), který návodně obsahuje celé jméno Petra Fialy, byť byla daná kolonka určena pouze pro označení typu spolupráce, jako byl „agent“, „rezident“ či „držitel propůjčeného bytu“ (.pdf, str. 3). V kartě však zůstal původní údaj o tom, že se osoba, které se týká, pohybovala ve sféře zahraničního obchodu. Osmnáctiletý Petr Fiala přitom v té době studoval na brněnském gymnáziu.

Druhá verze nahradila slovenskou zkratku ZNB českou StB a původní zaměření „zahraničný obchod” slovem „úradník“, které je však viditelně zkopírované z kolonky „sociální rozvrstvení”. Upravené je také evidenční číslo a Fialovo datum narození. Z originálu v kartě zůstalo získání na základě „dobrovoľnosti“ či datum registrace.

Všechny verze falešné evidenční karty tak obsahují některé prvky, ze kterých lze poznat, že jde ve skutečnosti o upravenou kartu Andreje Babiše. To, že Petr Fiala nespolupracoval s komunistickou státní bezpečností, lze ostatně zjistit také vyhledáváním na webu Archivu bezpečnostních složek nebo v jeho eBadatelně.

Andrej Babiš a jeho spolupráce s StB

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti podle archivních dokumentů skutečně spolupracoval s StB. Podle slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) se Andrej Babiš stal důvěrníkem StB v roce 1980 a o dva roky později zahájil spolupráci na úrovni agenta. Tu měl ukončit v roce 1985, kdy byl jako obchodní delegát vyslán podnikem Petrimex do Maroka. Ze statistické karty StB nalezené v archivech ÚPN vyplývá, že byl Babiš na základě dobrovolnosti zaregistrován pod krycím jménem Bureš a evidenčním číslem 25085.

Bývalý premiér však trvá na tom, že je jeho jméno mezi spolupracovníky StB vedeno neoprávněně. Na Ústav paměti národa podal žalobu už v lednu 2012 a nejprve uspěl. Slovenský ústavní soud nicméně v říjnu 2017 rozhodl, že soudy nižší instance pochybily, a celou kauzu vrátil k projednání krajskému soudu, který nakonec dal v únoru 2018 za pravdu Ústavu paměti národa. 

Poslední z řady soudních rozhodnutí padlo (.pdf) v únoru 2024, kdy o Babišově případu rozhodoval slovenský ústavní soud. Babišova ústavní stížnost směřovala proti rozhodnutím z let 2022 a 2023. Ty se týkaly sporu o to, která instituce by měla být Babišem ve věci jeho evidence žalována, nikoliv toho, jestli je jako spolupracovník StB evidován oprávněně, nebo ne. Stále tak platí, že Andrej Babiš jako spolupracovník StB evidován oprávněně je, neboť soudy v jeho případu dosud definitivně nerozhodly o opaku.

Závěr

Sdílená fotografie má dokazovat spolupráci Petra Fialy s StB, jde ale o podvrh evidenční karty agenta StB s krycím jménem Bureš, kterým byl podle slovenského Ústavu paměti národa Andrej Babiš. Falešná karta obsahuje řadu prvků, které jsou shodné s kartou Andreje Babiše, pozměněné údaje naopak graficky neodpovídají původnímu dokumentu. Některé údaje jsou navíc zjevně nesmyslné, například státní příslušnost tehdy neexistující České republiky. Fotografii jsme proto v rámci spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako pozměněnou.