Iniciativa, kvůli které se britská vláda rozhodla do škol zavést defibrilátory, vznikla už před covidem

Facebookový příspěvek tvrdí, že britská vláda plánuje instalovat defibrilátory do všech škol kvůli tomu, že u dětí očkovaných proti covidu-19 údajně došlo k „náhlému nárůstu srdečních problémů“. Britský kabinet se sice defibrilátory do škol skutečně rozhodl zavést, nezdůvodňuje to ale nárůstem počtu srdečních příhod u vakcinovaných dětí, pro který navíc ani neexistují důkazy. Vládní plán naopak vznikl jako reakce na požadavky nadace, která za defibrilátory ve školách lobbovala už před pandemií – tedy v době, kdy vakcíny proti covidu-19 neexistovaly.

Meta fact-check 12. července 2024

Zdroj: Facebook

Facebookový příspěvek uvádí, že se britská vláda „chystá schválit“ nový zákon, podle kterého by měl být defibrilátor součástí povinného vybavení všech škol. Podle autora textu se tak kabinet rozhodl proto, že u očkovaných dětí došlo k „náhlému nárůstu srdečních problémů“. V závěru zmiňuje, že první zemí Spojeného království, která přístroje povinně zavede, se stane Wales – což příspěvek spojuje s „nedávnou náhlou zástavou srdce“ velšského ragbisty Steffana Howellse.

Podobná informace o zavádění defibrilátorů kvůli očkovaným dětem se nešíří poprvé. Aktuální znění pochází z článku zveřejněného na serveru The People‘s Voice na začátku července 2024. Facebookový příspěvek zjevně zobrazuje automaticky přeložený příspěvek ze sítě X, který na text The People‘s Voice odkazoval. Použitý screenshot obsahuje také fotografii z původního článku. Jak Demagog.cz informoval už v minulosti, server The People‘s Voice je známý tím, že opakovaně šíří nepravdivé či nepřesné informace.

Defibrilátory do škol

Ve veřejně dostupných zdrojích se nám nepodařilo dohledat, že by končící vláda Rishiho Sunaka nebo nová vláda Keira Starmera plánovaly prosadit zavedení defibrilátorů do škol přímo pomocí zákona. Dřívější kabinet Borise Johnsona nicméně v červenci 2022 skutečně představil vládní plán, jímž se zavázal do konce školního roku 2022/2023 zajistit defibrilátory pro všechny státem financované školy v Anglii, které přístroj ještě neměly.

Zmíněný plán přitom britská vláda neodůvodňovala tím, že by narostl počet srdečních problémů u dětí. V tiskových zprávách naopak uvedla, že k vytvoření plánu došlo na základě kampaně Nadace Olivera Kinga – která za zavedení defibrilátorů do škol bojovala už od roku 2013, tedy ještě před pandemií covidu-19.

Deset let trvající iniciativa

Nadaci Olivera Kinga v roce 2012 založil Mark King poté, co jeho syn ve dvanácti letech zemřel na srdeční zástavu během školní soutěže v plavání. Web nadace upřesňuje, že příčinou Oliverova úmrtí v roce 2011 byla náhlá arytmická smrt (angl. sudden arrhythmic death syndrome – SADS).

Nadace také uvedla, že podle odhadů v důsledku SADS v Británii umírá 270 dětí ročně. Toto číslo zjevně pochází ze starší statistiky charitativní organizace SADS UK z roku 2009. Současný počet se nám ve veřejně dostupných zdrojích dohledat nepodařilo. Nadace na toto číslo odkazovala už před začátkem očkování dětí proti koronaviru a odkazuje na něj i dnes.

Právě na základě těchto dat vyvíjela nadace Olivera Kinga přes deset let tlak na britské úřady, aby zajistily, že všechny děti v britských školách budou mít k defibrilátoru přístup. První velký úspěch zaznamenala v roce 2014, kdy se britské ministerstvo školství zavázalo, že školám umožní nakoupit defibrilátory za nižší cenu.

Návrhy zákonů

Následovala řada pokusů o prosazení návrhu zákona, který by toto zařízení zařadil do povinné výbavy všech škol a dalších veřejných budov. První z návrhů pocházel už z roku 2016 (.pdf), kdy jej předložila poslankyně tehdy vládnoucí Konzervativní strany. Téměř totožný návrh (.pdf) podala i v roce 2018, projednávání obou dokumentů se ale v britské Dolní sněmovně pokaždé zastavilopředčasně ukončeným volebním obdobím.

Podobný zákon poté předložil v letech 2020, 20212022 (vše .pdf) opoziční poslanec Jim Shannon, nakonec však v březnu 2023 svůj návrh stáhl. V odůvodnění prvního návrhu zmiňoval především kampaň nadace Olivera Kinga a její statistiku, podle které na skryté srdeční problémy ve Spojeném království umírá 270 dětí za rok. S očkováním proti covidu-19 Shannon své návrhy nespojoval ani po roce 2021, kdy v Británii začala dobrovolná vakcinace dětí proti koronaviru.

Rozhodnutí vlády

Projednávání jednoho ze Shannonových návrhů bylo naplánováno na září 2021. Ještě předtím se Marku Kingovi podařilo uspořádat schůzku s tehdejším ministrem školství Gavinem Williamsonem, který právě po tomto setkání oznámil, že vláda bude chtít povinně zavést defibrilátory do všech škol. Zároveň Williamson naznačil, že kabinet místo podpory nového zákona bude usilovat o změny sekundární legislativy, do které se řadí ministerské vyhlášky atp.

Mark King a Nadhim Zahawi. Zdroj: Facebook / Jamie Carragher

Těsně poté došlo k výměně na postu ministra, za „zlomové“ setkání označil Mark King schůzku s novým šéfem resortu Nadhimem Zahawim v březnu 2022. Výsledný plán nakonec vláda zveřejnila v červenci stejného roku. Jak už jsme uvedli výše, zavázala se dodat defibrilátory do všech státem financovaných škol v Anglii, ve kterých přístroj zatím chyběl.

První rozvážky začaly v lednu 2023, o splnění svého cíle informoval kabinet o půl roku později. Pokaždé přitom zmiňoval, že k zajištění defibrilátorů došlo na základě požadavků kampaně nadace Olivera Kinga, nikoli že by rozhodnutí souviselo s údajným nárůstem potíží očkovaných dětí.

Situace v dalších částech Británie

Podle veřejně dostupných zdrojů v Severním Irsku, SkotskuWalesu všechny školy defibrilátory nemají. Server BBC na konci června 2024 zveřejnil zprávu o výzvě ragbisty Steffana Howellse, aby došlo k zavedení těchto přístrojů i do všech velšských škol. Místní vláda uvedla, že defibrilátor byl dříve nabídnut všem státem financovaným středním školám“. Finanční prostředky na jejich pořízení nabízela obcím či školám už v minulosti.

Steffan Howells, o kterém mluví i facebookový příspěvek, v roce 2022 prodělal zástavu srdce a od té doby aktivně prosazuje defibrilátor jako součást povinné výbavy škol. V žádném veřejně dostupném vyjádření, které se nám podařilo dohledat, nespojuje své výzvy ani zástavu srdce, kterou sám prodělal, s očkováním proti covidu-19.

Očkované děti a srdeční problémy

Facebookový příspěvek sice spojuje rozhodnutí britské vlády s „náhlým nárůstem“ srdečních potíží u očkovaných dětí, ve veřejně dostupných zdrojích se ale neobjevují informace, které by takový nárůst v populaci vakcinovaných dětí potvrzovaly.

Web britské vlády či Britské nadace pro srdce upozorňuje, že po očkování mRNA vakcínami proti covidu-19 existuje určité riziko myokarditidy (zánětu srdeční svaloviny, který může vést k srdečnímu selhání) a perikarditidy (zánětu osrdečníku). Zároveň ovšem uvádí, že je toto riziko v obou případech „velmi nízké“.

Od zahájení očkování proti covidu-19 vznikla řada studií, které se zabývají možným spojením očkování a srdečních potíží. Britský Národní statistický úřad (ONS) v roce 2022 zveřejnil studii, která se zaměřovala na úmrtí mladých očkovaných Angličanů ve věku 12 až 29 let. V textu stojí, že ONS u této skupiny nenašel důkazy o zvýšeném riziku úmrtí souvisejících se srdečními problémy. Podobně se v lednu 2023 vyjádřila i zástupkyně britské Agentury pro regulaci léčiv a léčivých výrobků (MHRA), která mluvila obecně o všech věkových kategoriích.

Doplňme, že jedna ze studií ONS ukázala vyšší riziko úmrtí na srdeční selhání u mladých žen, které byly očkovány jiným typem, než jsou mRNA vakcíny. Do této kategorie se v období, na které se studie zaměřovala, v Británii řadila jen vakcína AstraZeneca. Tou byly ovšem britské děti očkovány jen v rámci klinického testování, pro běžnou vakcinaci osob mladších 18 let se nepoužívala. Pro dospělé do 30 let ji úřady doporučovaly jen v období od ledna do začátku dubna 2021, od jejího používání se nakonec v zemi úplně upustilo v roce 2022. Očkované děti v Británii v drtivé většině případů dostaly mRNA vakcínu Pfizer, některé vakcínu Moderna.

Závěr

Britská vláda se skutečně rozhodla zavést defibrilátory do všech škol, přesněji řečeno do všech státem financovaných škol v Anglii. Podle dostupných zdrojů to ale není způsobeno „náhlým nárůstem“ srdečních problémů u očkovaných dětí. K takovému nárůstu vůbec nedošlo. Plán zavést defibrilátory vznikl po více než 10letém lobbování nadace Olivera Kinga, která o zavedení defibrilátorů pro případy náhlých srdečních problémů usiluje už od roku 2013. Příspěvek, který rozšíření defibrilátorů v britských školách spojuje s očkováním proti covidu-19, jsme proto v rámci naší spolupráce s Facebookem označili za nepravdivý.