TOP 09 před volbami

Publikováno 1. června 2017

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek byl hostem Seznam Zprávy. V rozhovoru s Jindřichem Šídlem mluvil o cílech své strany v následujících volbách, o možných povolebních koalicích a spolupráci mezi různými subjekty. Pánové probírali rovněž programové priority TOP 09, předseda Kalousek popsal také představy své strany v kontrastu s politikou současné vlády.


Líbí se vám naše práce? Podpořte nás!

Seznam Zprávy (záznam)
Moderátor: Jindřich Šídlo

Výroky

Miroslav Kalousek
důležitý výrok

Miroslav Kalousek: „Tam jsme se nikdy nedostali (na 2 % HDP na obranu za vlád s účastí Miroslava Kalouska, pozn. Demagog.cz) v dobách krize, tam se nedostala žádná evropská země. “

Nepravda

zobrazit odůvodnění
Miroslav Kalousek byl členem dvou vlád – pod vedením premiéra Topolánka (leden 2007 – květen 2009) a premiéra Nečase (červenec 2010 – červenec 2013). Tedy s menší přestávkou v období mezi léty 2007 až 2013. V těchto letech byly výdaje na obranu pod 2 % HDP, což je hranice, kterou po svých členských státech požaduje NATO. 

Výdaje ČR na obranu ve zmíněných letech ukazuje tabulka (data se liší kvůli odlišným metodám výpočtu):

Výdaje na obranu ČR v % HDP2007200820092010201120122013
podle Eurostatu
1.11.01.01.00.90.80.8
podle NATO  –  –1.521.291.071.061.03
podle MO ČR
1.551.351.431.291.171.101.06
Zdroj: NATO (tabulka 3, .pdf), Eurostat (tabulka Annual government finance statistics, gov_10a_exp, filtr defence); MO ČR

Světová ekonomická krize zasáhla většinu světové ekonomiky v letech 2008 a 2009, přičemž dozvuky této krize byly patrné ještě později. V ČR se situace vrátila k předkrizovým hodnotám kolem roku 2015.
V letech 2007 až 2013 přesto existovaly evropské státy, které dosáhly úrovně obranných výdajů 2 % svého HDP. Je nutné připomenout, že statistické údaje se v detailech mohou lišit dle použité metody a také podle toho, co je ještě považováno za evropskou zemi. 


Nejrozsáhlejší údaje poskytuje organizace SIPRI (.pdf, str. 12–13), kde ve sledovaném období ze západní a střední Evropy dosáhlo pravidelně na metu 2% HDP několik zemí – Velká Británie, Řecko, Francie, Srbsko. Ale i další země jako Polsko, Portugalsko, nebo Estonsko ji dosáhli nepravidelně nebo se jí velice přiblížili. Podobné údaje ukazuje i Eurostat a NATO (.pdf, str. 5), kde 2 % HDP dosahují opět Velká Británie a Řecko, s tím že některé země jsou opět velice blízko této hranici.

Není tedy pravdou, že žádná evropská země nedosahovala v době krize 2 % výdajů na obranu. Patrné je to hlavně v Řecku a Velké Británii. Navíc je třeba poukázat na fakt, že výdaje na obranu klesaly v České republice ještě v období, než přišla ekonomická krize a s ní spojený propad ekonomiky, tedy v roce 2008.
Miroslav Kalousek
důležitý výrok

Miroslav Kalousek: „Tahle vláda dokázala tu obrovskou armádu zhruba 430 tisíc státních zaměstnanců zvýšit o 30 tisíc.“

Pravda

zobrazit odůvodnění
Výrok je hodnocen jako pravdivý, neboť za vlády Bohuslava Sobotky se skutečně zvýšil počet státních zaměstnanců o zhruba 30 tisíc. Kalousek ne zcela přesně popisuje výchozí stav, který nadhodnotil, nicméně zásadní je právě onen zmiňovaný nárůst.
Tento graf s „apokalyptickým filtrem“ je obsažen přímo v návrhu státního rozpočtu na rok 2017, a to na straně 52. Jak je vidět, od roku 2014, kdy nastoupila sestava Bohuslava Sobotky, se počet státních zaměstnanců a zaměstnanců příspěvkových organizací zvedl o bezmála 30 000. 


Budeme-li vycházet ze schválených zákonů o státním rozpočtu na období 2015–2017 (tedy z těch navržených současnou vládou), zjistíme následující:


Pro rok 2015 (.pdf, str. 40, sešit B) vláda posílila o 600 míst úřady práce a Generální finanční ředitelství. Rovněž ale přibylo 800 pedagogů v kapitole MŠMT. V roce 2016 (.pdf, str. 45–46, sešit B) pak přijala dalších zhruba 500 lidí na ministerstvo financí a Generální finanční ředitelství v souvislosti s rozjezdem EET, přes 700 nových lidí posílilo úřady práce a desítky nových míst pak přibyly v České inspekci životního prostředí, Státní zemědělské a potravinářské inspekci, Energetickém regulačním úřadu a České obchodní inspekci. Ovšem přibylo také necelých 1000 vojáků a zhruba podobný počet míst vznikl u Policie České republiky a v Hasičském záchranném sboru.


Pokud se podíváme na meziroční nárůst (.pdf, str. 48–51) pro rok 2017, jde o zhruba 7000 míst. Konkrétně:


  • 2796 z nich přibývá v rámci kapitoly ministerstva školství.
  • Nově má vzniknout 2001 vojáků.
  • Ministerstvo financí na své nejrůznější agendy (EET, kontrolní hlášení, kontrolní oddělení, prokazování majetku, kontrola hazardního zákona) chce nabrat 607 lidí.
  • 543 lidí chce získat ministerstvo spravedlnosti. Mají působit jako vychovatelé či vězeňská ostraha.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí má v plánu posílit své řady o 284 lidí, zejména chce navýšit počty na úřadech práce a České správě sociálního zabezpečení.
  • Další nárůsty jsou již o 140 lidí (ministerstvo průmyslu a obchodu) a nižší.
Obecně lze tedy říct, že vláda navyšuje počet státních zaměstnanců. 
Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „KALOUSEK: ODS nikdy neřekla, že s hnutím ANO nepůjde do vlády.

ŠÍDLO: Tady mi to říkali.

KALOUSEK: S Babišem říkali.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Já jsem třeba včera slyšel prvního místopředsedu KDU-ČSL, který tohle říkal v rádiu. S hnutím ANO, kdyby nebyl ve vládě pan Babiš, klidně ano.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „V minulém programu jsme již měli školství jako téma číslo jedna.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Když se podíváte na meziroční nárůsty, tak ta vláda kdyby nezvyšovala své původní představy, kdyby jenom držela ty výdaje, které naplánovala před třemi roky, tak nemá deficit 50 miliard, ale má deficit 10 miliard.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Víte, jaké byly hlavní priority vlády v těchhle třech letech? Mzdové objemy na státní úředníky a dotace nepodnikatelským subjektům. “

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Pravda je, že tenkrát jsem do té Sněmovny radši nešel, když se o tom (výrazném zvýšení rodičovské v době, kdy byl Kalousek předseda KDU-ČSL, pozn. Demagog.cz) hlasovalo.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Já už jsem se v minulých vládách jako ministr financí o něj snažil (o model, aby ŘSD bylo akciovou společností, kde by byl přítomen soukromý kapitál, pozn. Demagog.cz), byl jsem vždycky ve velké menšině.“

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek: „Slibujeme jako jediná politická strana, že skutečně nebudeme kolaborovat ani s hnutím ANO, s Babišem bez Babiše, ani s komunisty.“