Demagog.cz

Vojtěch Filip o čínských technologiích

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Hlavním tématem rozhovoru byla kauza ohledně společnosti Huawei a Filipova reakce na zprávu Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost. Hovořil i o tom, jaký byl účel jeho cesty do Číny a s kým se tam setkal. Jak se při svém vysvětlování držel faktů?

Ověřili jsme
20 minut Radiožurnálu ze dne 21. ledna 2019 (moderátor Marie Bastlová, záznam)

3 z celkově 15 ověřených výroků

Vojtěch Filip

Vojtěch Filip

To byla stranická cesta (do Číny, pozn. Demagog.cz), kterou jsem plánoval od asi září loňského roku.

V tuto chvíli nelze ověřit, zda byla cesta Vojtěcha Filipa do Číny pod záštitou KSČM ani od jakého období tuto cestu plánoval.

skrýt celé odůvodnění

Předseda Filip dle webu KSČM navštívil v polovině ledna 2019 Čínu, kde se setkal mj. s místopředsedou Všečínského shromáždění lidových zástupců Wang Dongmingem. Kdy byla návštěva předsedy českých komunistů v Číně dohodnuta, však z veřejně dostupných zdrojů české ani čínské strany neplyne.

Pracovnice Sekretariátu místopředsedy Poslanecké sněmovny Kateřina Nováková odpověděla na náš mail, že návštěva Vojtěcha Filipa v Číně nebyla oficiální „parlamentní zahraniční cestou, a tedy nepodléhala schválení orgánů Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR“.

Podle serveru Neovlivni.czvyráží Filip do Číny na vlastní pěst“.

Podle webu KSČM se v Číně jednalo o mezistátních a mezistranických záležitostech, přesto nemůžeme s jistotou potvrdit, že se jednalo o „stranickou cestu“.

Vzhledem k nedostatku informací hodnotíme Filipův výrok jako neověřitelný.

Vojtěch Filip

Vojtěch Filip

BASTLOVÁ: Vystupoval jste tam, předpokládám, na schůzkách, které jste měl, i se svým titulem místopředsedy PSP, je to tak?
FILIP: Ano, jednou, a to u svého partnera, místopředsedy Všečínského shromáždění lidových zástupců, tedy čínského parlamentu.

Nelze ověřit, pod jakým titulem Vojtěch Filip vystupoval na schůzce se svým čínským protějškem Wangem Dongmingem. Nicméně čínský stranický web potvrzuje, že Filip vystupoval při setkání s tajemníkem provincie Sečuan Pengem Qinghuaem jako místopředseda PSP ČR .

skrýt celé odůvodnění

Podle oficiální webové stránky KSČM navštívil Vojtěch Filip Čínu ve dnech 14.–17. ledna 2019. Setkal se mimo jiné s místopředsedou Všečínského shromáždění lidových zástupců, s předsedou Všečínské federace odborů Wang Dongmingem a náměstkem ministra Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny Guo Yezhou. Předmětem jejich jednání bylo posouzení aktuálního stavu mezistranických styků mezi KSČM a KS Číny a jejich další rozvoj a např. aktuální stav mezistátních vztahů mezi Českou republikou a Čínou.

V průběhu návštěvy Číny se Filip 16. ledna v provincii Sečuan ve městě Chengdu setkal s 1. tajemníkem této provincie, kterým je Peng Qinghua. Ve zprávě, která byla zveřejněna na oficiální webové stránce Komunistické strany Číny, je Filip titulován jako první předseda KSČM a místopředseda PSP ČR. Politici na této schůzce projednávali, jak pokračují práce na vývoji společného česko-čínského dopravního letadla a otevření nového leteckého spojení mezi Prahou a čínským městem Shen Zhen.

Pro upřesnění dodejme, že oficiální web Komunistické strany Číny je dostupný v dané verzi pouze v čínštině, proto je alespoň pro nedokonalou úroveň porozumění využit automatický překlad prohlížeče Chrome. Podstatné je, že tiskové zprávy na daném webu jsou po čase mazány. Proto nejsme schopni dohledat zprávu o setkání Filipa s jeho čínským protějškem a potvrdit či vyvrátit tvrzení o titulování Filipa v čínském parlamentu.

Nelze tedy tvrdit, že Filip vystupoval jako místopředseda PSP ČR pouze u svého partnera Wang Dongminga. Není však jisté ani to, že byl Filip u Dongminga skutečně titulován jako místopředseda Sněmovny.

Vojtěch Filip

Vojtěch Filip

Když mě požádali o setkání (Huawei, pozn. Demagog.cz), tak jsem to akceptoval.

Z veřejných zdrojů není možno dohledat, z čí iniciativy Filip do Číny cestoval.

skrýt celé odůvodnění

Předseda Filip dle webu KSČM navštívil v polovině ledna 2019 Čínu, kde se setkal mj. s místopředsedou Všečínského shromáždění lidových zástupců Wang Dongmingem. Jakým způsobem byla návštěva předsedy českých komunistů v Číně dohodnuta však z veřejně dostupných zdrojů české ani čínské strany neplyne.

Web Čínské komunistické strany informuje pouze o setkání Filipa s prvním tajemníkem provincie Sečuan Pengem Qinghua. Pro upřesnění dodejme, že oficiální web Komunistické strany Číny je dostupný v dané verzi pouze v čínštině, proto byl alespoň pro nedokonalou úroveň porozumění využit automatický překladač prohlížeče Chrome. Podstatné také je, že jsou tiskové zprávy na daném webu po čase mazány. Proto nejsme schopni dohledat zprávu o setkání Filipa s jeho čínským protějškem Dongmingem.

Z veřejně dostupných informací tedy nelze výrok fakticky ověřit.