Demagog.cz

Jana Lorencová

Jana Lorencová (ANO 2011)

  • 3
  • 1
  • 0
  • 2

Výroky

Jana Lorencová

Jana Lorencová

Nikde v našich médiích jsem nezaznamenala, že včera zemřel Gorbačov. Jiné, 31. prosince 2015

Tohoto prohlášení se paní poslankyně dopustila na konci listopadu na svém Facebooku. Tým Demagog.cz tedy detailně prošel české mediální zdroje a informace o úmrtí Gorbačova skutečně nebyla dohledatelná.

Rozhodli jsme se následně prozkoumat i další informační kanály, jejichž služeb Jana Lorencová pro komunikaci se svými fanoušky využívá s tím, že snad pouze tuto šokující informaci, jíž by média neměla zamlčovat, přehlédla.

Nejprve se analytici jali zkoumat obsah webu Prvopodstata.com, z nějž paní poslankyně získává své informace. Největší pozornost se dostala sekcím, kde by informace o skonu bývalého vůdce SSSR měla nejpravděpodobněji být. Šlo o sekce Rusko, Zdraví, Proroctví, Mystéria, Dutá Země, Chemtrails a Fascinace nehmatatelného.

Danou informaci jsme nezískali ani na spřáteleném webu Aluška.com, byť jsme si od sekcí Nehmotné bytosti osobně či Jak pracovat s energiemi slibovali konečně úspěch.

Znejistěni negativním výsledkem pátrání o zmíněné informaci přesunul tým Demagog.cz svou pozornost k dalšímu možnému zdroji, serveru Parlamentní listy. Bohužel v záplavě oslavných elaborátů na prezidenta republiky z pera senátora Veleby, cituplných výjevů Tomia Okamury či odpůrců uprchlíků by se ztratil i více než 1 Gorbačov, danou informaci jsme tudíž nedohledali ani zde.

Konsternováni vývojem v našem ověřování, rozhodli jsme se k radikálnímu kroku a o pomoc s ověřováním jsme požádali Petra Cibulku s jeho siderickým informačním kyvadlem. Pana Cibulku jsme požádali o prověření 1 otázky na svém zařízení:

" Informovala o včerejším úmrtí Michaila Sergejeviče Gorbačova česká média? "

Petr Cibulka na náš dotaz k našemu údivu odpověděl, že (citujeme) " jsem rád, že ten ruský fízl je konečně mrtvý, ale vám agentům KGB a GRU na nic odpovídat nebud u".

Tím jsme tedy vyčerpali možnosti k verifikaci daného prohlášení paní poslankyně a její výrok jsme vyhodnotili jako pravdivý, neboť česká média skutečně podle našeho pátrání o skonu Gorbačova mlčela. Dost možná to ovšem bude tím, že Gorbačov ve skutečnosti nezemřel, ale znáte česká média...

Jana Lorencová

Jana Lorencová

Vím, že se vypořádalo ANO s poslancem, který něco zatajil a protože podepsal předtím, že bude dokládat věci, které jsou pravda, neřekl pravdu, no tak prostě se s ním ANO rozloučilo. Máte slovo, 28. listopadu 2013

Z výroku usuzujeme, že Jana Lorencová má na mysli Miloslava Bačiaka, který byl zvolen coby dvojka kandidátky Hnutí ANO v Kraji Vysočina.

Těsně před volbami upozornily Jihlavské listy, že kandidát “pracoval i jako politruk a v sedmdesátých letech byl evidován v seznamu Archivu bezpečnostních složek jako důvěrník u vojenské kontrarozvědky“. Zároveň měl straně zatajit vlastnictví titulu RSDr., udělovaný pouze za minulého režimu převážně stranickým hodnostářům.

Na základě tohoto odhalení Bačiak vystoupil ze strany a slíbil, že v případě svého zvolení se vzdá poslaneckého mandátu, což také učinil.

Jana Lorencová

Jana Lorencová

Já vám řeknu titulek svého článku z roku 95. Ministerstvo financí, Kočárníkovo ministerstvo, tak přesně, kozel v roli zahradníka. Podtitulek organizovaný zločin dosahuje stádia dokonalosti, začíná si platit zákonodárce. (...) Pod tím byla celostránková reportáž. To bylo v roce 95 v českém týdeníku. Máte slovo, 28. listopadu 2013

Na stejný článek s titulkem "Kočárníkovo ministerstvo – kozel v roli zahradníka", který měl vyjít v Českém deníku, se Jana Lorencová odvolávala již v rozhovoru pro iDnes.cz v roce 2008. Nepodařilo se nám však takový článek dohledat v databázi Newton, hodnotíme proto výrok jako neověřitelný.

Jana Lorencová

Jana Lorencová

Mnohokrát se stalo, že policie něco vyšetřila a vzápětí na to, to konkrétně můžu teď připomenout kauzu nadhodnocených kamenů, policie, dokonce se to jmenovalo Tým šutr, policie vyšetřila kauzu, policista odjel na dovolenou, vrátil se a měl prázdný sejf, ve kterém měl důkazy. Máte slovo, 28. listopadu 2013

Na základě veřejně dostupných informací se nám výrok bohužel nepodařilo ověřit.

J. Lorencová zřejmě odkazuje na případ úvěrových podvodů z 90. let založených na nadhodnocených kamenech. Podvedené banky přišly společně o téměř 404 milionů. Obvinění byli nakonec osvobozeni.

Podobná je ale i kauza bývalého místopředsedy ODS Miroslava Macka. Privatizace Knižního velkoobchodu proběhla za podezřelých okolností, většina majetku zmizela výměnou za bezcenné "drahé kameny". Dohledat informace o vyšetřovacím týmu Šutr a dalších okolnostech, které popisuje J. Lorencová, se nám ale nepodařilo.

Jana Lorencová

Jana Lorencová

Pak Klak přednáší, nevím, jestli ještě dneska, ale před několika lety, nejméně tak zhruba před dvěma lety, přednášel policistům na policejní škole, jak mají vybírat daně. Máte slovo, 28. listopadu 2013

Jana Lorencová policejní školou zřejmě myslela Policejní akademii České republiky. Na základě vyjádření personálního oddělení PA ČR hodnotíme výrok jako nepravdivý.

Vedoucí personálního oddělení nám napsal:

" Dobrý den,
K Vašemu dotazu mohu uvést pouze to, že pan Jan Klak nebyl a není v žádném pracovněprávním vztahu k Policejní akademii České republiky v Praze.
S pozdravem

Mgr. David Dlouhý
vedoucí personálního oddělení PA ČR v Praze
"

Je však možné, že se Jana Lorencová spletla a měla na mysli Vysokou školu finanční a správní, na které Jan Klak opravdu v minulosti působil. Na této škole vyučoval předměty Daňová teorie a politika a Bakalářský seminář.

Jana Lorencová

Jana Lorencová

Ivan Kočárník... A zrovna tak Jan Klak. To jsou poradci současného nebo nedávno bývalého ministra (Kalouska, pozn. Demagog.CZ) Máte slovo, 28. listopadu 2013

Ministerstvo financí začalo v rámci Strategie vlády v boji s korupcí zveřejňovat seznamy poradců a poradních orgánů. Ze seznamu (.xls) za první pololetí roku 2013 tak vyplynulo, že na ministerstvu v roli poradců působí od dubna 2007 jak Jan Klak tak Ivan Kočárník.

Podle tohoto přehledu skončila oběma smlouva s ministerstvem k 30. červnu 2013.