Demagog.cz

Jan Hamáček
Jan Hamáček (ČSSD)
Vzpomeňme si na březen, duben, kdy Itálie, Španělsko volaly o pomoc, já si pamatuju, jak přiletěl španělský Herkules, který jsme naložili ochrannými obleky, do Itálie odcházela materiální pomoc, Severní Makedonie od nás dostala milion roušek, do Slovinska jsme zapůjčovali materiál, Slovákům jsme pomáhali stavět letecký most.
Partie, 18. října 2020

Tento výrok byl ověřen jako pravda

Odůvodnění

V souvislosti s bojem proti koronaviru pomohla Česká republika darováním či zapůjčením zdravotnického materiálu například Itálii, Severní Makedonii, Španělsku či Slovinsku. Dále ČR poskytla letadla na přepravu materiálu, například Slovensku.

Španělsku a Itálii se i přes veškerá přijatá opatření nedařilo na jaře letošního roku epidemii koronaviru dlouho zpomalit. Ve Španělsku dokonce již v březnu přesáhl počet zemřelých počet tehdejších obětí v Číně. Následně tak obě země požádaly o pomoc spojence z NATO prostřednictvím Euroatlantického koordinačního střediska pro řešení situace při katastrofách (Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre).

Toto středisko nyní koordinuje zásilky zdravotnického materiálu, jako jsou například respirátory, roušky či plicní ventilátory, které spojenecké země nutně potřebují. V reakci na tuto žádost darovala Česká republika Španělsku i Itálii koncem března 10 tisíc ochranných obleků. Zásilku zdravotnického materiálu přepravil španělský armádní letoun C-130 Hercules.

Česká republika dále v dubnu poskytla (.pdf) jeden milion ochranných roušek Severní Makedonii a solidárně se také zachovala vůči Slovinsku, kterému koncem března zapůjčila 500 tisíc roušek, 25 tisíc respirátorů a 5 tisíc ochranných kombinéz. V dubnu poté ČR dodala Slovinsku ještě jeden milion chirurgických masek a dalších 200 tisíc respirátorů. V neposlední řadě poskytla ČR pro přepravu zdravotnických pomůcek jiných států také část kapacity letadel svého leteckého mostu, například Slovensku