Danuše Nerudová

Danuše Nerudová

Co se týká České národní banky (jmenování členů její bankovní rady, pozn. Demagog.cz), tak musím říct, že to je pravomoc prezidenta, která je skutečně výlučná, není kontrasignovaná.
E15, 21. listopadu 2022
Právní stát,
Prezidentské volby 2023,

Tento výrok byl ověřen jako

pravda

Zkrácené odůvodnění

Prezident má podle Ústavy ČR pravomoc jmenovat členy bankovní rady České národní banky a nepotřebuje k tomu spolupodpis (kontrasignaci) předsedy vlády.

Plné odůvodnění

Ústava v zásadě rozlišuje dva typy pravomocí prezidenta, kontrasignovanénekontrasignované. Ke kontrasignovaným potřebuje prezident spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády, k nekontrasignovaným (výlučným) pravomocím nikoliv.

Prezidentská pravomoc jmenovat členy bankovní rady České národní banky podle Ústavy kontrasignaci nevyžaduje (.pdf, str. 2).

Výrok jsme zmínili

Ověřeno

Danuše Nerudová, kandidátka na prezidentku

E15, 21. listopadu 2022

V naší nejnovější analýze faktických výroků jsme se zaměřili na prezidentskou kandidátku Danuši Nerudovou a její rozhovor pro web E15, ve kterém mluvila mj. o věkové hranici odchodu do důchodu. Můžete se tak dočíst, jak je to v...

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů