Markéta Pekarová Adamová
Tchaj-wan nabízí stipendijní programy (v oblasti výroby čipů, pozn. Demagog.cz) pro naše studenty.
Tento výrok byl ověřen jako
Zkrácené odůvodnění
Několik tchajwanských univerzit vypsalo pro české studenty stipendijní programy v rámci programu s názvem Taiwan Semiconductor Scholarship, jehož cílem je prohloubit spolupráci v oblasti výroby čipů.
Plné odůvodnění
Markéta Pekarová Adamová mluví o ekonomickém významu její plánované cesty na Tchaj-wan. Tvrdí, že díky stipendiím, která Tchaj-wan vypisuje pro české studenty, budeme schopni do České republiky přenést „know-how“ výroby mikročipů.
Tchaj-wan stipendijní program v oblasti výroby čipů pro české studenty skutečně nabízí. Program s názvem Taiwan Semiconductor Scholarship Program je určen pro studenty magisterských a doktorských oborů z České republiky, Polska, Slovenska a Litvy. Podílí se na něm pět tchajwanských univerzit a magisterští studenti mohou získat stipendium až ve výši 27 tisíc eur. Doktorandi pak mohou obdržet až 74 tisíc eur.
Pro doplnění kontextu je vhodné zmínit, že Tchaj-wan je domovskou zemí TSMC, největšího výrobce mikročipů na světě. Přibližně 65 % světové produkce mikročipů pochází právě z Tchaj-wanu. Dodejme také, že jak Evropská unie, tak Spojené státy americké (.pdf) se snaží o navýšení vlastních výrobních kapacit.