Andrej Babiš
Zelenskyj má deset bodů mírové konference.
Tento výrok byl ověřen jako
Zkrácené odůvodnění
Volodymyr Zelenskyj ke konci roku 2022 představil desetibodový mírový plán, jehož cílem bylo položit základy pro ukončení války na Ukrajině. Jednání o tomto plánu byla na programu mírové konference, která byla naplánována na polovinu června 2024.
Plné odůvodnění
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš reaguje na otázku, jestli je rychlé nastolení příměří ve válce na Ukrajině bez přímé účasti Ukrajiny reálné. Podle Babiše mírové rozhovory probíhaly už dříve a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil desetibodový mírový plán. Na tom ilustruje, že se obě strany konfliktu mohou dohodnout, a kritizuje premiéra Petra Fialu, že se dle jeho názoru nedostatečně angažuje ve snahách nastolit mír.
Mírový plán
Volodymyr Zelenskyj o plánu na obnovení míru na Ukrajině mluvil již v listopadu 2022 na summitu států G20. Tehdy ve svém projevu řekl, že pokud nedojde ke konkrétním činům vedoucím k obnovení míru, Rusko během vyčkávání nahromadí své síly a zahájí nové útoky.
V prosinci 2022 deník The Wall Street Journal informoval, že na mírovém plánu Zelenského tým pracuje. O pár dní později agentura Reuters zveřejnila konkrétní přehled, který desetibodový plán rozebíral. Ten obsahoval následující požadavky:
- radiační a jaderná bezpečnost – obnovení bezpečnosti v Záporožské jaderné elektrárně,
- potravinová bezpečnost s důrazem na zajištění vývozu obilí do nejchudších států světa,
- energetická bezpečnost – pomoc Ukrajině při obnově energetické infrastruktury a zavedení cenových omezení ruských energetických zdrojů,
- propuštění vězňů a deportovaných osob do Ruska,
- obnovení územní celistvosti Ukrajiny a následné uznání ze strany Ruska,
- stažení ruských vojsk a obnovení ukrajinsko-ruských hranic,
- zřízení zvláštního tribunálu pro potrestání ruských válečných zločinců,
- zabránění ničení ekosystémů a ochrana životního prostředí, včetně obnovy a odminování zařízení určených k úpravě vody,
- prevence eskalace konfliktu a vytvoření bezpečnostních záruk pro Ukrajinu,
- potvrzení konce války, včetně podepsání příslušného dokumentu zapojenými stranami.
Rusko na tento plán ihned reagovalo odmítavě, když mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že musí zohledňovat i ruské územní zisky. V únoru 2023 mírový návrh podpořila Evropská unie. Ukrajina poté obdobný plán představila Organizaci spojených národů, která jej naprostou většinou podpořila.
Už v prosinci 2022 Zelenskyj navrhl uspořádání mírového summitu, který byl nakonec naplánován až na polovinu letošního června. Ukrajinská strana předem avizovala, že se summit zaměří především na tři části ze zmiňovaného desetibodového plánu (.pdf) – na potravinovou bezpečnost, jadernou bezpečnost a propuštění vězňů a deportovaných osob.
Závěr
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ke konci roku 2022 opravdu představil desetibodový mírový plán, který obsahoval např. zajištění potravinové, energetické či jaderné bezpečnosti. Zelenskyj také navrhl uspořádání mírového summitu, na jehož programu bylo právě jednání o zmiňovaném mírovém plánu. Výrok Andreje Babiše tak hodnotíme jako pravdivý.