Jana Holomčík Leitnerová
Piráti

Jana Holomčík Leitnerová

My jsme rozjeli projekty na snížení energetické náročnosti budov v majetku kraje, ať už se to týká škol, týká se to nemocnic, týká se to zařízení pobytových sociálních služeb.
Debata ČT ke krajským volbám, 12. září 2024
Životní prostředí,
Krajské volby 2024

Tento výrok byl ověřen jako

Pravda

Zkrácené odůvodnění

Jihomoravský kraj investuje do snížení energetické náročnosti svých budov. Jedná se zejména o zateplení budov nebo instalaci fotovoltaických elektráren. Některé projekty se přitom opravdu týkají škol, nemocnic, sociálních zařízení nebo i úředních budov.

Plné odůvodnění

Kandidátka Pirátů na hejtmanku Jana Holomčík Leitnerová v kontextu výroku mluví o klimatickém akčním plánu (KAP) Jihomoravského kraje, který má pomoct čelit důsledkům klimatických změn v regionu. Holomčík Leitnerová zdůrazňuje, že projekty, které bojují s dopady změn klimatu, se podle ní již realizují. KAP má však tyto projekty dle jejího názoru ještě více podpořit a jejich realizaci zintenzivnit.

Jedním z takových projektů je například instalace fotovoltaických elektráren na střechách budov, které jsou ve vlastnictví Jihomoravského kraje. Solární panely mají být instalovány na školách, nemocnicích, sociálních zařízeních nebo úředních budovách. V roce 2024 se na základě rozhodnutí Rady Jihomoravského kraje připravují projektové dokumentace pro 12 takových projektů a kraj počítá s výdajem až 6 milionů korun.

Instalace fotovoltaických elektráren je jen jedním z kroků, jak se Jihomoravský kraj snaží snižovat energetickou náročnost budov. Kraj podle hejtmana Grolicha provádí i další úsporná opatření, jako například zateplování budov, výměnu oken nebo rekonstrukci kotelen. Příkladem může být rekonstrukce na střední technické škole ve Znojmě nebo modernizace vzdělávacího zařízení Lipka.

Na počátku roku 2024 představil Jihomoravský kraj i nový dotační program Energion, který má za cíl rozvíjet moderní energetický systém v regionu. Kraj chce tímto programem motivovat obce a další subjekty, aby se angažovaly v přechodu na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Finanční podporu nakonec získalo 38 subjektů, kterým kraj rozdělí 5,1 milionu korun. Dotaci využili žadatelé například na pořízení studií ohledně instalace obnovitelných zdrojů energie nebo snížení energetické náročnosti budov.

Závěr

Jihomoravský kraj v posledních letech investuje do energeticky úsporných opatření, mezi které patří například zateplení krajských budov, instalace tepelných čerpadel nebo fotovoltaických elektráren. V rámci projektů se skutečně jedná o školy, nemocnice i sociálních zařízení. Výrok Jany Holomčík Leitnerové tak hodnotíme jako pravdivý.

Výrok jsme zmínili

Ilustrační obrázek k Klimatická změna a Jihomoravský kraj
Jan GrolichJana Holomčík LeitnerováZdeněk KoudelkaPetr KovačIvana SolařováPavel Trčala
Ověřeno

Klimatická změna a Jihomoravský kraj

Debata ČT ke krajským volbám, 12. září 2024
Druhý nejbohatší kraj s druhým největším městem Česka, oblast vinařství, rozsáhlých jeskynních komplexů a křižovatka Evropy. I tak by se dal charakterizovat Jihomoravský kraj. My jsme se na...