Zbyněk Stanjura
Je to vlastně podruhé, kdy Miroslav Kalousek odchází ze strany, jejímž byl předsedou. Nejdříve z KDU-ČSL a nyní z TOP 09.
Tento výrok byl ověřen jako
Zkrácené odůvodnění
Miroslav Kalousek byl v minulosti předsedou KDU-ČSL, kterou opustil v roce 2009. Později se stal předsedou TOP 09, ze které odešel v říjnu 2024.
Plné odůvodnění
Redaktor v kontextu výroku zmiňuje, že Miroslav Kalousek vystoupil z TOP 09 a proslýchá se, že by mohl založit vlastní pravicovou stranu. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury se ovšem jedná pouze o spekulaci a o typické chovaní Miroslava Kalouska. Stranu, ve které byl dříve předsedou, totiž podle něj opustil už podruhé.
Miroslav Kalousek a KDU-ČSL
Miroslav Kalousek vstoupil do KDU-ČSL v roce 1984 a v roce 1998 za ni byl zvolen do Poslanecké sněmovny. Předsedou lidovců byl od roku 2003 do roku 2006, kdy ze své funkce odstoupil. Jeho rezignaci předcházelo vyjednávání o vládě po sněmovních volbách, kdy souhlasil s nabídkou Jiřího Paroubka na vytvoření menšinové vlády s podporou KSČM. Celostátní výbor lidovců ale tento záměr odmítl.
Z KDU-ČSL nakonec vystoupil v červnu 2009. Kalousek svůj odchod zdůvodňoval kritikou spolustraníků ohledně jeho působení na pozici ministra financí ve vládě Mirka Topolánka. Např. podle tehdejšího předsedy lidovců Jiřího Čunka se Kalouskovy pravicové postoje neshodovaly se středovou vizí KDU-ČSL.
Miroslav Kalousek a TOP 09
Miroslav Kalousek založil TOP 09 v roce 2009 společně s Karlem Schwarzenbergem. Strana se podle svého programu chtěla zaměřit především na potírání korupce a zlepšení hospodaření státu. Kalousek za TOP 09 v letech 2010–2013 zastával post ministra financí ve vládě Petra Nečase a mezi lety 2015 až 2017 byl stranickým předsedou. Tehdy se rozhodl, že svou funkci nebude obhajovat a přenechá prostor novému šéfovi, který by se dle něj měl snažit o sjednocení demokratické pravice.
V lednu 2021 Kalousek rezignoval na mandát poslance. Po odchodu ze Sněmovny často kritizoval vládu Petra Fialy za její ekonomickou politiku, která se podle něj nesnažila o dostatečné úspory ve státním rozpočtu. Do sporu s vedením TOP 09 se dostal v prosinci 2023, kdy výkonný výbor neschválil jeho nominaci na volební kandidátku do Evropského parlamentu a místo toho mu doporučil kandidaturu do Senátu.
Z TOP 09 Miroslav Kalousek vystoupil na začátku října 2024. Svůj krok zdůvodnil odlišnými názory, než jaké prosazuje současné vedení. Dříve vícekrát zopakoval, že může vzniknout nová politická strana, po které je podle něj mezi voliči poptávka. O možném založení nového politického subjektu s odkazem na Kalouska tak média spekulovala, on se k těmto úvahám ale odmítl veřejně vyjádřit.
Závěr
Miroslav Kalousek byl v minulosti předsedou dvou politických stran, nejdříve KDU-ČSL a následně TOP 09. Obě dvě strany rovněž opustil, přičemž svá rozhodnutí zdůvodňoval názorovými neshodami se stranickým vedením. Výrok Zbyňka Stanjury tedy hodnotíme jako pravdivý.