Markéta Pekarová Adamová
(…) to jsem říkala opakovaně, že chápu, že (někdejší ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, pozn. Demagog.cz) nemá stejnou startovní pozici jako ministři, kteří jsou mnohem exponovanější.
Tento výrok byl ověřen jako
Zkrácené odůvodnění
Markéta Pekarová Adamová v rozhovoru pro Novinky.cz v květnu 2024 připustila, že bývalá ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová měla složitou pozici, protože měla na Úřadu vlády k dispozici pouze malý tým.
Plné odůvodnění
Moderátorka v kontextu výroku zmínila, že ministr pro vědu, výzkum a inovace za TOP 09 Marek Ženíšek není příliš viditelný. Markéta Pekarová Adamová poté říká, že stojí za rozhodnutím vyměnit někdejší ministryni Helenu Langšádlovou a je toho názoru, že ministr pro vědu se v médiích z podstaty své funkce neobjevuje tak často jako ostatní ministři. Moderátorka poté uvádí, že Pekarová Adamová takto shovívavá u Ženíškovy předchůdkyně nebyla, na což předsedkyně Sněmovny reaguje slovy, že i u Langšádlové opakovaně uznávala, že „nemá stejnou startovní pozici jako jiní ministři“.
Vyjádření Pekarové Adamové o Langšádlové
TOP 09 prostřednictvím Markéty Pekarové Adamové na tiskové konferenci konané kvůli rezignaci Heleny Langšádlové ocenila její práci, např. přípravu zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí (video, čas: 00:50). Ve vyjádření pro Českou televizi později uvedla, že se Langšádlové nepodařilo komunikovat výsledky své práce navenek, a to hlavně směrem k laické veřejnosti, což je dle ní pro ministerskou práci klíčové (video, čas: 00:42). Zmínila, že sama bývalá ministryně uznala, že se jí vykonávání této části práce „příliš nedařilo“.
V rozhovoru pro Novinky.cz, publikovaném 11. května 2024, Markéta Pekarová Adamová připustila, že někdejší ministryně Langšádlová měla složitou pozici, jelikož měla pouze malý tým na Úřadu vlády. Zároveň ale zopakovala, že politika je i o dobré prezentaci odvedené práce. Obdobná vyjádření Pekarové Adamové o někdejší ministryni jsme v ostatních veřejně dostupných zdrojích, v databázi Newton ani na jejích sociálních sítích, nenašli.
Výměna ministryně pro vědu a výzkum
Helena Langšádlová zastávala post ministryně pro vědu, výzkum a inovace od roku 2021. V dubnu 2024 podala na post ministryně demisi. Své rozhodnutí zdůvodnila kritikou prezentace své práce, která podle členů TOP 09 nebyla dostatečná.
K odchodu Langšádlové se vyjádřili někteří zástupci akademické sféry, kteří její práci ocenili. Např. předsedkyně Akademie věd a neúspěšná kandidátka do Senátu za ODS Eva Zažímalová v dubnu 2024 uvedla, že z konce tehdejší ministryně „nemá radost“. Působení Langšádlové pozitivně ohodnotila i rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. Konec Heleny Langšádlové na postu ministryně kritizovala i část samotné TOP 09.
Vedení TOP 09 následně na funkci ministra pro vědu, výzkum a inovace navrhlo bývalého rektora Slezské univerzity v Opavě Pavla Tuleju. Po oznámení jeho nominace se ovšem v médiích začaly objevovat informace o Tulejově publikování v predátorských časopisech. Předsedkyně Pekarová Adamová Tulejovu nominaci obhajovala, protože podle ní byla omluva Pavla Tuleji a jeho žádost o stažení článků z publikačního seznamu dostatečnou reakcí na kritiku.
Tuleja se nicméně na začátku května vzdal své nominace, což zdůvodnil potřebou vyvodit politickou odpovědnost za svá předchozí pochybení. TOP 09 posléze na post ministra vybrala poslance Marka Ženíška, kterého prezident Petr Pavel jmenoval do funkce v polovině května.
Závěr
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v květnu v rozhovoru pro Novinky.cz uvedla, že někdejší ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová měla z podstaty své funkce složitou pozici, protože měla na Úřadu vlády pouze malý tým. Takové vyjádření jsme ale ve veřejně dostupných zdrojích a na jejích sociálních sítích našli pouze jednou, nikoli opakovaně. Její výrok tak hodnotíme jako pravdivý s výhradou.