
Petr Fiala
Předseda vlády ČR
Řada odborníků říká: ‚Vždyť to (bitcoiny a další kryptoměny, pozn. Demagog.cz) ani měna není, to se spíš podobá nějaké akcii nebo nějaké movité věci.‘
Se zařazováním kryptoměn mezi měny nesouhlasili v minulosti představitelé ČNB, podle kterých se jedná spíše o kryptoaktiva. Bývalý předseda americké Komise pro cenné papíry a burzy Gary Gensler uvedl, že většina digitálních měn splňuje podmínky pro zařazení mezi cenné papíry.
Moderátorka v kontextu výroku připomíná bitcoinovou kauzu bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka a konfrontuje premiéra Petra Fialu s tím, že on i někteří jeho straničtí kolegové veřejně prohlásili, že kryptoměnám nerozumí. Podle moderátorky mohou taková vyjádření vyvolat dojem, že zemi řídí lidé, kteří nerozumí současnému světu. To Fiala odmítá a uvádí, že o podstatě kryptoměn se vedou debaty i mezi odborníky, a není tedy divu, že se v tématu neorientuje laická veřejnost.
Kryptoměny
Kryptoměny, běžně označované také jako digitální či virtuální měny, jsou digitální prostředky, které lidem umožňují provádět platby prostřednictvím online systému. Fungují decentralizovaně, což znamená, že nejsou kontrolovatelné oficiální autoritou, jako je banka nebo stát. Jejich hodnota se tak odvíjí čistě od toho, kolik jsou za ně lidé ochotni zaplatit. Na trhu existuje mnoho druhů kryptoměn, z nichž nejznámější je bitcoin.
Názory odborníků
Česká národní banka (ČNB) místo výrazu „kryptoměny“ standardně upřednostňuje širší označení „kryptoaktiva“. Aktiva obecně označují veškerý majetek, jehož cílem je přinést ekonomický užitek, kryptoaktiva jsou pak digitálním vyjádřením hodnoty nebo práv.
Výraz „kryptoaktiva“ užíval v minulosti i bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, podle kterého kryptoměny nesplňují tři základní funkce peněz, kterými jsou uchování hodnoty, jednoduché placení a využití jako účetní jednotka. Podobně jako Hampl označil kryptoměny také ředitel sekce regulace a mezinárodní spolupráce ČNB a místopředseda Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA) Vojtěch Belling, podle kterého se nejedná o peníze „v právním ani ekonomickém slova smyslu“ a jejich označování za měny či mince je zavádějící (.pdf, str. 3).
Bývalý předseda americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Gary Gensler zase uvedl, že podle tzv. Howeyho testu splňuje většina digitálních měn podmínky pro zařazení mezi cenné papíry. Podle amerického federálního práva by tak měly podléhat stejným pravidlům jako akcie a dluhopisy.
To, že se nedá zařadit mezi měny, zdůrazňovali někteří odborníci konkrétně i u nejznámější kryptoměny. Ekonomický analytik České spořitelny a bývalý ředitel odboru měnové politiky ČNB Michal Skořepa popsal čtyři důvody, proč podle něj bitcoin takto nefunguje: je nestabilní, je málo využívaný jako prostředek směny, je energeticky náročný kvůli údržbě softwaru a nepodléhá regulacím. Mojmír Hampl o bitcoinu řekl, že spíše než měnu připomíná digitální komoditu. Finančník George Soros v minulosti zase prohlásil, že bitcoin nemůže fungovat jako měna, protože mimo jiné nemůže kvůli své nestabilitě sloužit k vyplácení mezd. To, že by se jednalo o měnu, pak odmítá i Evropská centrální banka.
Závěr
Zařazení kryptoměn mezi měny odmítali v minulosti jak bývalí, tak současní představitelé ČNB, kteří je označují obecnějším výrazem „kryptoaktiva“. Bývalý předseda americké Komise pro cenné papíry a burzy Gary Gensler uvedl, že většina digitálních měn splňuje dle tzv. Howeyho testu podmínky pro zařazení mezi cenné papíry. Podle bývalého viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla připomíná nejznámější kryptoměna bitcoin spíše digitální komoditu, její zařazení mezi měny odmítal v minulosti mimo jiné finančník George Soros či ekonomický analytik České spořitelny a bývalý ředitel odboru měnové politiky ČNB Michal Skořepa. Výrok Petra Fialy proto hodnotíme jako pravdivý.