
Petr Fiala
Předseda vlády ČR
Den daňové svobody v České republice, který je skutečně nižší, než byl v minulosti a je jeden z nejnižších v zemích OECD. (...) Tentokrát to vyšlo na 1. června.
Den daňové svobody sleduje v ČR Liberální institut. Letos nastal dříve než v r. 2020, 2021 a 2023. Institut provedl také srovnání mezi zeměmi OECD, kdy ČR mezi 32 zkoumanými zeměmi skončila osmá. Průměrný Čech si skutečně na splnění daňových povinností vydělá do 1.–3. června.
Premiér Petr Fiala (ODS) odpovídá moderátorce na dotaz ohledně daňového zatížení občanů. Moderátorka zmiňuje jeho vystoupení v pražské debatě, kde odmítal, že by bylo vysoké (video, čas 1:21:33). Fiala říká, že se opíral o konkrétní data, a připomíná Den daňové svobody, který podle něj letos nastal dříve než v předcházejících letech a byl jeden z nejčasnějších ve srovnání se zeměmi patřícími do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Den daňové svobody
Den daňové svobody (DDS) je symbolické datum, které označuje den, kdy občané pomyslně „přestanou pracovat na stát“ a „začnou vydělávat na sebe“. Jinými slovy se jedná o den, kdy průměrný občan vydělal dost peněz na to, aby pokryl všechny své daňové povinnosti za celý rok. Datum tak funguje jako ukazatel velikosti a vývoje veřejných výdajů a příjmů. V Česku jej pravidelně od roku 2000 počítá Liberální institut, což je nestátní nezisková organizace, která si klade za cíl „prosazovat ideje založené na individuální svobodě, soukromém vlastnictví, svobodném trhu a panství práva“.
Metodika výpočtu vychází z porovnání veřejných výdajů a HDP vyprodukovaného v daném roce. V roce 2025 byla metodika zpřesněna tak, aby lépe zohledňovala specifika financování českého veřejného zdravotního systému (.pdf, str. 5). Zjednodušené porovnání celkových veřejných výdajů s HDP totiž kvůli dvojímu započítání tzv. plateb za státní pojištěnce nadhodnocovalo reálnou míru výdajů (str. 5).
Vývoj od roku 2000
Do roku 2024 používal Liberální institut pro určení Dne daňové svobody odlišnou metodiku, kvůli čemuž se jím dříve publikovaná data od těch aktuálních liší. Původní výpočty zpravidla dnům přisuzovaly pozdější datum – zatímco tedy například podle dřívější metodiky ten loňský nastal 11. června, podle té nové jej mohli Češi slavit už o deset dní dříve. V roce 2025 pak DDS připadl na neděli 1. června.
Podle výpočtů vycházejících z aktualizované metodiky připadl DDS historicky nejpozději na 25. června v roce 2003, kdy se jednalo o dobu zvýšených výdajů a pomalejšího růstu ekonomiky (.pdf, str. 7). Oproti tomu nejdřívější termín Česko zaznamenalo v roce 2017, kdy DDS připadl na 17. května. Tehdy se dle Liberálního institutu projevila nízká nezaměstnanost, silný hospodářský růst a konsolidované veřejné finance (str. 7–8).
Jak lze vidět na následujícím grafu, Češi letos pro stát pracovali déle než v období let 2014 až 2019 (.pdf, str. 7). V roce 2020 ale došlo k silnému nárůstu výdajů, spojených s pandemií covidu-19 a stagnací nominálního HDP, a Den daňové svobody tak nastal až 13. června (str. 8). V letech 2021 a 2023 byl DDS také později než letos. Roky 2022, 2024 a 2025 se dělí o stejné datum, ale protože rok 2024 byl přestupný, Češi v něm pracovali „ve prospěch státu“ o den více.

Mezinárodní srovnání
V roce 2025 Den daňové svobody skutečně připadl na neděli 1. června. V evropském srovnání se Česko podle Liberálního institutu umístilo na pátém až šestém místě, společně s Bulharskem (.pdf, str. 11). Den daňové svobody mělo letos nejdříve Irsko, které ho slavilo 31. března, dle Liberálního institutu bylo ale jeho HDP zkresleno započítáním výdělků velkých amerických firem (str. 2). Na opačné straně spektra se umístila Francie, jejíž DDS podle prognóz připadne na 30. července (str. 11).
Ve srovnání s dalšími 31 sledovanými zeměmi OECD obsadilo Česko osmou příčku s tím, že DDS v tomto případě připadl na 3. června (.pdf, str. 12). Data se liší kvůli tomu, že Liberální institut při práci na obou mezinárodních srovnáních vycházel ze dvou různých datových sad – zatímco při porovnání s evropskými státy pracoval s prognózou Evropské komise, srovnání se zeměmi OECD postavil na predikci veřejných výdajů v roce 2025 podle OECD (str. 10). OECD má 38 členů a srovnání Liberálního institutu tak nezahrnuje všechny státy patřící do této organizace.

Závěr
Den daňové svobody podle výpočtů Liberálního institutu letos připadl na 1. června. Nastal tak dříve než v roce 2020, 2021 a 2023. V letech 2022 a 2024 jej lidé mohli slavit také 1. června, ovšem v roce 2024 pracovali Češi pro stát kvůli přestupnému roku o jeden den déle. Liberální institut v rámci porovnání 32 států OECD stanovil den daňové svobody na 3. června a v tomto žebříčku se ČR umístila na osmé příčce. Výrok Petra Fialy z těchto důvodů hodnotíme jako pravdivý.