Vít Rakušan
Poslanec, předseda STAN
V roce 2019, což nebyla naše vláda (…), tak ten objem vývozu služeb (z České republiky do Číny, pozn. Demagog.cz) byl 56,7 miliardy. V roce, kdy končila naše vláda, to znamená vláda Petra Fialy v roce 2025, tak to číslo už bylo 69,4 miliardy. To znamená, že tady byl kontinuální nárůst dokonce za období naší vlády.
Uváděná čísla se vztahují na vývoz zboží z Česka do Číny dle statistiky ČSÚ. Export služeb podle ČNB mezi lety 2019 a 2025 klesl z 15,9 mld. Kč na 11 mld. Kč.
Předseda hnutí STAN Vít Rakušan v kontextu výroku uváděl, že podle něj hodnotová politika bývalé Fialovy vlády nepoškodila ekonomické vztahy Česka s Čínou. V debatě nejdříve mluvil o vývozu „zboží a služeb“, přímo ve výroku ovšem zmiňoval už jen „vývoz služeb“. Od roku 2019, kdy byl premiérem Andrej Babiš, do konce působení Fialova kabinetu v roce 2025 vzrostl podle Rakušana vývoz služeb z 56,7 mld. na 69,4 mld. Kč, tedy cca o 13 miliard korun. K tomu Rakušan dodává, že se během minulé vlády tento vývoz kontinuálně zvyšoval.
Export služeb do Číny
Data o vývozu služeb (.pdf, str. 33) zveřejňuje Česká národní banka (ČNB), na jejíž statistiky odkazuje i Český statistický úřad (ČSÚ). Podle dat ČNB dosáhl v roce 2019 export služeb z Česka do Číny 15,86 mld. Kč. V roce 2022, tedy v prvním roce Fialovy vlády, se jednalo o 11,68 mld. Kč. Na konci jejího působení v roce 2025 pak bylo konečné číslo 10,99 mld. Kč. Čísla uváděná Vítem Rakušanem tak těmto statistikám o vývozu služeb neodpovídají. Data ČNB navíc ani neukazují, že by export služeb z ČR do Číny v době Fialovy vlády kontinuálně rostl. Zvláště v posledních dvou letech Fialova působení kabinetu vývoz služeb naopak meziročně klesal.
Export zboží
ČNB i ČSÚ zveřejňují také statistiky týkající se vývozu zboží. ČNB publikuje data o tzv. zahraničním obchodu se zbožím, tedy o obchodu, kdy dochází ke změně vlastnictví mezi českými a zahraničními subjekty (.pdf, str. 5). ČSÚ používá i odlišné vyjádření a hodnotu vývozu vyčísluje pomocí tzv. pohybu zboží přes hranice, který vypovídá výhradně o „fyzickém pohybu zboží přes hranice“ a nezohledňuje, mezi kým k obchodu dochází. Podle těchto čísel ČSÚ činil export zboží z ČR do Číny v roce 2019 56,7 mld. Kč a v roce 2025 69,4 mld. Kč. Během celého období Fialovy vlády hodnota vývozu zboží neklesla pod hodnotu z roku 2019. Vít Rakušan tak zjevně ve výroku zaměňuje čísla pro vývoz zboží a čísla pro vývoz služeb.
ČNB kvůli výše zmíněné odlišné metodice uvádí pro vývoz zboží do Číny mírně odlišné údaje. V roce 2019 se dle ní z Česka do Číny vyvezlo zboží v hodnotě 44,4 mld. korun a v roce 2025 šlo o 50,6 mld. korun. I přes pokles exportu služeb tak celkový vývoz zboží a služeb podle ČNB mezi těmito dvěma roky vzrostl.
Proč je výrok nepravdivý?
Data o vývozu služeb z Česka do Číny zveřejňuje Česká národní banka. Dle této statistiky dosahoval export služeb do Číny v roce 2019 15,9 mld. Kč, v roce 2025 to bylo 11,0 mld. Kč. Čísla, která ve výroku uvádí Vít Rakušan, se zjevně týkají údajů ČSÚ o vývozu zboží. Rakušan tak uvádí velice nepřesná čísla a nepravdivé je i jeho tvrzení o růstu, jelikož vývoz služeb mezi roky 2019 a 2025 klesl. Výrok proto hodnotíme jako nepravdivý.