Petr Nečas
ODS

Petr Nečas

V průměru jenom 7 % u nás zaměstnaných lidí má částečný pracovní úvazek, kdežto průměr Evropské unie je přes 20 %.
Otázky Václava Moravce, 17. února 2013

Tento výrok byl ověřen jako

nepravda

Plné odůvodnění

Podle posledních dostupných údajů Eurostatu (.pdf) za třetí čtvtletí 2012 činí podíl částečných úvazků v České republice dokonce jen 5,8% na celkové zaměstnanosti, zatímco průměr EU je 19,8%. Česká republika tak má po Bulharsku a Slovensku třetí nejnižší podíl částečných úvazků v EU.

Výrok premiéra tedy hodnotíme jako nepravdivý, protože mírně nadhodnocuje jak čísla pro Česko, tak pro EU.

Pro zajímavost uvádíme další podrobnosti. Mírně lepší situace je u částečných úvazků pro ženy (strana 3), kdy 9,4% zaměstnaných žen pracuje na částečný úvazek. V celé EU však na částečný úvazek pracuje téměř jedna třetina žen a napříkad v Německu či Rakousku se tento podíl blíží k téměř polovině pracujících žen.

Podíly částečných úvazků u mužů jsou celkově podstatně nižší (strana 2), ale i tady Česká republika dosahuje sotva třetiny průměru EU.

Výrok jsme zmínili

Ověřeno

Rekordní nezaměstnanost, ekonomická situace ČR

Otázky Václava Moravce, 17. února 2013

V nedělní debatě se po delší době střetli čelní představitelé dvou největších parlamentních stran - premiér Petr Nečas (ODS) a předseda ĆSSD Bohuslav Sobotka. Hlavním tématem jejich debaty byla nezaměstnanost, která na začátku ...

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů