Leoš Heger
TOP 09

Leoš Heger

...my jsme opravdu přitvrdili ve financování systémem DRG, platbou za diagnózu. A dneska v letošním roce jsme na úhradách, které jsou z 50% už stejné pro všechny nemocnice a pro všechny pojišťovny. Jednotkovou sazbu jsme sjednotili. My jsme to rozvrhli na čtyři roky, protože ten systém je strašně rozházený a historicky zaneřáděný doslova paušály, které některým nemocnicím nechávaly nárůst úhrad obrovský a některým ho snižovaly.
Otázky Václava Moravce, 24. března 2013

Tento výrok byl ověřen jako

pravda

Plné odůvodnění

Zavedení plateb nemocnicím formou systému DRG (Diagnosis Related Group; klasifikační systém, který zařazuje případy hospitalizace na základě tzv. atributů případu do DRG skupin) ohlásilo ministerstvo již v květnu 2011. Počítalo se zaváděním úhrad formou DRG během 3 až 5 let. Do té doby byly mezi úhradami pro jednotlivé nemocnice značné rozdíly.

Na konferenci v prosinci 2012 ministerstvo potvrdilo, že i pro rok 2013 má v úmyslu pokračovat v dalším sbližování základních sazeb i přes odpor velkých nemocnic, ale zřejmě pomalejším tempem a v jiném poměru než v minulém roce.

Výrok jsme zmínili

Ověřeno

Situace v českém zdravotnictví - boj proti kouření

Otázky Václava Moravce, 24. března 2013

V nedělních Otázkách Václava Moravce bylo po delší době téma zdravotnictví. Hlavními body diskuze ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP09) a europoslankyně Zuzany Roithové (KDU-ČSL) byl například nový návrh omezující kouření...