Miroslav Poche
SOCDEM

Miroslav Poche

My jsme o něm (o možnosti vypsání nových voleb do pražského zastupitelstva, pozn.) samozřejmě uvažovali, ale z hlediska zákona a ústavy to není možné. Nemůže se vzdát pouze 50 % všech zastupitelů, ale i všech jejich náhradníků, to znamená, něco kolem 300 lidí.
Otázky Václava Moravce, 26. května 2013

Tento výrok byl ověřen jako

zavádějící

Plné odůvodnění

Nové volby do zastupitelstva se podle zákona konají, došlo-li k územní změně, pokud zastupitelstvo delší dobu nejedná (dle zákona o obcích), případně, jak uvádí zastupitel Poche, když není dostatečný počet nejen zastupitelů, nýbrž i náhradníků. Ti totiž nastupují postupně až do poslední osoby na kandidátce.

Nedostatek zastupitelů by nastal např. po rezignaci všech zastupitelů a náhradníků ODS a ČSSD, která by uprázdnila více než polovinu mandátů a naplnila tak zákonnou podmínku konání nových voleb. Stačilo by tedy "pouze" asi 120 rezignací, nikoli 300, jak nepravdivě uvádí Poche.

Výrok jsme zmínili

Ověřeno

Pražská koalice, kompetence prezidenta

Otázky Václava Moravce, 26. května 2013

V nedělních Otázkách Václava Moravce byl sice prvním hostem Karel Schwarzenberg (TOP09), který mluvil o kompetenčním sporu mezi ministerstvem zahraničí a prezidentem Milošem Zemanem, hlavním tématem ale byl konec koalice na pra...