Příspěvek šíří nepravdivé informace o Zelenského nákupech

Meta fact-check 20. března 2025
Na sociálních sítích se šíří příspěvek, podle kterého ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj koupil za více než miliardu eur francouzskou investiční banku Milleis Banque. Podle autora příspěvku pochází zpráva z deníku Pravda France, který se odvolává na francouzské novináře. Autor v příspěvku také upozorňuje, že obchod se uskutečnil prostřednictvím offshorových společností a přes investiční společnost Rothschild & Co se do něj mohl zapojit i francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten měl ve společnosti pracovat v letech 2008 až 2012.
Podle příspěvku Zelenskyj vlastní také vilu na ostrově Svatý Bartoloměj, kterou koupil za 17,8 milionu eur. Dále má být i majitelem Orlího hnízda, které kdysi sloužilo jako horské sídlo Adolfa Hitlera v Bavorsku. Manželka ukrajinského prezidenta Olena pak údajně vlastní vilu v Itálii. Autor v textu dále píše o smrti novináře Mohammeda Al-Alawiho, který se měl zabývat korupčním případem Zelenského rodiny, konkrétně se jednalo o vilu Zelenského tchyně v Egyptě.

Zmíněný příspěvek sdíleli na facebooku i další uživatelé, informovala o něm také stránka Raptor-TV.cz. Ta vznikla v roce 2014 po ruské anexi Krymu a opakovaně šíří nepravdivé příspěvky, v roce 2021 Youtube zrušil její účet kvůli „šíření dezinformací“ o léku ivermektin.
Vlastnictví investiční banky Milleis Banque
Podle facebookového příspěvku koupil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj francouzskou investiční banku Milleis Banque prostřednictvím offshorové společnosti Maltex Multicapital Corp., která se ve spojení s ukrajinským prezidentem objevila v materiálech Pandora Papers. Obchod se měl uskutečnit i prostřednictvím další společnosti Rothschild & Co., což má naznačovat spojení s Emmanuelem Macronem, který zde dříve pracoval.
Uvedenou akvizicí se již zabývaly fact-checkingové organizace Les Observateurs, Lead Stories nebo AFP. Podle jejich informací je údajná Zelenského koupě Milleis Banque smyšlená. Společnost Milleis Banque je totiž od roku 2017 ve vlastnictví investičního fondu AnaCap Financial Partners. Na dotaz organizace Les Observateurs to potvrdila i samotná společnost Milleis Banque.
Pokud by investiční banka Milleis Banque byla odkoupena společností Maltex Multicapital Corp., byl by záznam o transakci uveden ve francouzském úředním věstníku civilních a obchodních oznámení (BODACC). Poslední zmínka týkající se společnosti Milleis Banque však pochází ze srpna 2024, konkrétně se jedná o informaci o podání účetní uzávěrky.
Informace o údajném prodeji Milleis Banque se poprvé objevila 6. března 2025 na ruských kanálech na Telegramu, o několik minut později ji převzal a rozšířil web Pravda France, který je součástí sítě ruských propagandistických webů, jež působí ve většině států Evropy.
Vila na ostrově Svatý Bartoloměj
Příspěvek dále tvrdí, že „Zelenskyj má na ostrově Svatý Bartoloměj vilu o rozloze 436 metrů čtverečních, kterou koupil za 17,8 milionu eur.“ Vila měla být zakoupena opět přes offshorovou společnost, tentokrát Aldorante Ltd. se sídlem na Kypru. Jméno ukrajinského prezidenta by však v transakci nemělo figurovat, podle autora příspěvku totiž dokumenty podepsala Zelenského přítelkyně z dětství. Pod vilou si má Zelenskyj navíc budovat podzemní bunkr.
Informace o koupi vily a budování podzemního bunkru na Svatém Bartoloměji se objevily na sociálních sítích již letos v lednu, a to bez uvedení jakéhokoli zdroje. Zprávu následně převzaly i ruské propagandistické weby. Také tyto zprávy však byly vyvráceny některými fact-checkingovými organizacemi. Realitní kancelář, která měla prodej vily na starost, uvedla, že vilu ve skutečnosti zakoupila francouzská společnost bez jakýchkoliv vazeb na Ukrajinu.
Vila Oleny Zelenské v Itálii
Autor příspěvku dále zmiňuje vilu v Itálii, kterou má vlastnit manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská. Dodává, že nemovitost měla být dříve nabídnuta k prodeji. Zmiňovaná italská vila, která se nachází v přímořském letovisku Forte dei Marmi, skutečně patří rodině Zelenských. Až do roku 2020 neměla v nemovitosti podíl jen Zelenského manželka, ale i sám prezident. Podle dostupných zpráv se totiž vila objevila v majetkových přiznáních prezidenta v letech 2018 a 2019, ale v roce 2020 už nikoliv.
V roce 2022 se pak objevila zpráva, že je vila pronajímána Rusům. To však na dotaz italských médií vyvrátil realitní makléř, podle kterého kancelář nesmí vilu pronajímat lidem ruské národnosti. Dodal, že vilu vlastní Zelenského manželka prostřednictvím italské společnosti.
Rezidence zůstává britské královské rodině, zpráva o prodeji Zelenskému je produkt dezinformačního webu
Orlí hnízdo
Zprávy o údajné koupi Orlího hnízda Volodymyrem Zelenským začaly kolovat na sociálních sítích na začátku února letošního roku. Součástí některých příspěvků je i videoklip, podle kterého se počty návštěvníků bývalé rezidence Adolfa Hitlera od roku 2020 dramaticky snížily, což mělo vést k prodeji nemovitosti.
Kupní smlouva byla údajně uzavřena mezi Immobilien Freistaat Bayern (IMBY) a společností San Tommaso S.R.L., ve které měl dříve ukrajinský prezident podíl a která podle zápisu v ukrajinském registru majetkových přiznání ještě v roce 2022 patřila jeho manželce. V údajné kupní smlouvě je jako zástupce společnosti IMBY uvedena Petra Schmid, vedoucí kanceláře regionu Oberpfalz. Stejně jako u předchozích koupí se i touto zabývaly fact-checkingové organizace. Jednak najdeme nepřesnosti už v samotné kupní smlouvě, kde je příjmení zástupkyně společnosti IMBY chybně uvedeno jako „Schmidt“ namísto „Schmid“. Především však samotná společnost IMBY, která odpovídá za správu nemovitostí ve vlastnictví státu Bavorsko, tuto informaci označila za nepravdivou a potvrdila, že Orlí hnízdo je stále ve vlastnictví Bavorska.
.jpg)
Vila v Egyptě a smrt novináře
Facebookový příspěvek dále tvrdí, že „v roce 2023 byl za podivných okolností zabit novinář Mohammed Al-Alawi.“ Ten měl údajně vyšetřovat korupční případ, týkající se vily v El Gouna v Egyptě, kterou má vlastnit Zelenského tchyně.
Případem údajného nákupu vily rodinou Zelenských jsme se již v minulosti zabývali a stejně jako další fact-checkingové organizace jsme informovali o tom, že k prodeji vily Zelenského tchyni nedošlo. Následně se objevila zpráva o smrti novináře, který měl odhalit korupci v rodině Zelenského, ovšem ve skutečnosti jde o smyšlenou postavu a žádný takový novinář neexistuje.
Falešný příběh vily Zelenského tchyně má pokračování
Egyptské úřady i vlastník resortu se nechali slyšet, že Zelenského rodina žádnou vilu v dané oblasti nekoupila. Údajný novinář Al-Alawi, jenž měl informaci zveřejnit, není na internetu mimo články o údajném nákupu vily dohledatelný. Po Al-Alawim pátrali také novináři z webu Egypt Telegraph nebo egyptský syndikát novinářů, ovšem bez jakéhokoliv výsledku.
Novinář Mohammed Al-Alawi je tak zřejmě fiktivní postava, která byla vytvořena pouze pro účely rozšíření nepravdivé zprávy o koupi luxusní vily Zelenského rodinou. Poté, co se objevila informace o novinářově smrti, navíc egyptské ministerstvo vnitra na síti X vyvrátilo, že by člověk, který se prezentuje jako Mohammed Al-Alawi, utrpěl jakoukoliv újmu na zdraví. Zpráva o smrti novináře Al-Alawiho, stejně jako jeho údajná odhalení o nákupu luxusní egyptské vily rodinou Volodymyra Zelenského, jsou tedy smyšlené.
Opakované manipulace
Nejedná se o první případ nepravdivé zprávy související se Zelenského majetkem. V minulosti se šířily i příspěvky, podle kterých ukrajinský prezident koupil panství britské královské rodiny nebo kasino na Kypru. Od britského hudebníka Stinga měl pak odkoupit panství v Toskánsku. Stejně jako v tomto příspěvku se obětí podobných nařčení stávají i členové prezidentovy rodiny, kromě zmíněných nemovitostí ve Forte dei Marmi a Egyptě měla Zelenského manželka koupit luxusní automobil nebo drahé šperky. Ve všech zmíněných případech se ale jednalo o tvrzení, která se nezakládala na pravdě.
Doplňme, že uvedené nepravdivé informace jsou zpravidla vytvořeny a rozšířeny ruskou propagandou za účelem diskreditace ukrajinského prezidenta a západní podpory plynoucí na Ukrajinu. Za těmito příspěvky stojí skupina označovaná jako Storm-1516. Podle analytiků společnosti Microsoft tato buňka ruské propagandy postupuje typicky ve třech krocích: smyšlený whistleblower nebo nezávislý novinář šíří falešnou zprávu pomocí účelově vytvořeného video kanálu. Informaci pak zdánlivě nezávisle přebírá skrytě koordinovaná síť webových stránek vydávajících se za reálná média. Zprávy z těchto „médií“ následně rozšíří síť profilů na sociálních sítích, ruské oficiální zdroje a média.
Závěr
Facebookový příspěvek obsahuje zmínky o celé řadě smyšlených nákupů ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Společnost Milleis Banque je stále ve vlastnictví investičního fondu AnaCap Financial Partners a k žádnému prodeji nedošlo. Ani další nemovitosti, o kterých je v příspěvku řeč, ukrajinský prezident ani jeho rodina nevlastní. Výjimku představuje pouze vila v Itálii, kterou dříve Zelenskyj vlastnil společně s manželkou Olenou. Nepravdivá je také informace o smrti údajného egyptského novináře, který měl vyšetřovat smyšlený nákup vily tchyní ukrajinského prezidenta. Zelenskyj nekoupil ani vilu na ostrově Svatý Bartoloměj nebo Orlí hnízdo v Bavorsku. Příspěvek tak obsahuje hned několik nepravdivých tvrzení o majetku ukrajinského prezidenta a jeho rodiny, z toho důvodu jsme jej v rámci naší spolupráce s Facebookem označili jako nepravdivý.