Příspěvek šíří smyšlené výsledky průzkumu, místo analýzy STEMu argumentuje anketou z Novinek.cz

illustration
Na facebooku se šíří příspěvek s údajnými výsledky průzkumu agentury STEM ohledně současného stavu demokracie a spokojenosti s ní. Autor si však závěry průzkumu vymyslel a k příspěvku doplnil výsledky ankety z webu Novinky.cz, která se věnovala stejnému tématu.

Meta fact-check 18. října 2024

Zdroj: Facebook

„Je něco shnilého ve státě Českém napsal by Shakespeare…“ Tak začíná facebookový příspěvek, jehož autor sdílí s uživateli sociální sítě údajné výsledky průzkumu analytického ústavu STEM. Kromě jiného tvrdí, že „vládě naplno věří neuvěřitelných 0,9% občanů“ a že dvě třetiny Čechů si myslí, že „bylo před revolucí lépe“. Další tvrzení se týkají svobody slova, postoje Čechů k uprchlíkům či stavu státu obecně.

Součástí příspěvku je také snímek obrazovky, který autor vydává za výsledky průzkumu STEM. Anketa, kterou snímek zobrazuje, však ve skutečnosti pochází z článku na serveru Novinky.cz. Ten se věnuje podobnému tématu, ale jeho text je založen na skutečných výsledcích průzkumu STEM (.pdf).

STEM tento průzkum vydal v říjnu 2024 při příležitosti 35. výročí sametové revoluce. Věnuje se v něm postojům české společnosti k hodnotám demokracie a svobody a vývoji po roce 1989. Sběr nejnovějších dat výzkumu proběhl na přelomu srpna a září 2024, průzkum přitom pracoval se zhruba tisícovkou respondentů, z nichž část vyplňovala dotazník osobně, ostatní online.

Bylo před revolucí lépe?

Autor příspěvku předkládá několik tvrzení týkajících se srovnání vývoje po roce 1989 s polistopadovým obdobím. Dvě třetiny Čechů podle něj věří, že před sametovou revolucí se v Česku žilo lépe, a téměř 60 % si přeje návrat poměrů „zpět před rok 89“. Tvrdí také, že 37 % těch, kteří věří, že současný stav je lepší než ten před revolucí, jsou „pražáci do 25 let“.

Skutečné výsledky průzkumu STEM však tvrdí něco jiného. Současný režim podle něj hodnotí jako trochu nebo mnohem horší než ten před revolucí 31 % populace, zatímco pětina vidí oba režimy jako „zhruba stejné“. Téměř polovina české společnosti – 48 % – hodnotí polistopadový režim jako lepší (.pdf, str. 6).

Co se týče rozdílných pohledů na srovnání obou režimů ve vztahu k věku respondentů, mladí lidé narození po roce 1989 hodnotí současný režim jako lepší skutečně častěji. Je mezi nimi jen 13% podíl těch, kteří vidí polistopadový stav jako horší (.pdf, str. 7). Na geografické rozdíly se STEM nezaměřoval, nelze proto hodnotit, jak se názory liší mezi „pražáky“ a zbytkem České republiky. Výzkumníci nezjišťovali ani to, zda se respondenti skutečně chtějí vrátit do stavu před rokem 1989.

Všechny hodnoty týkající se srovnání současného a minulého režimu, které příspěvek uvádí, jsou tedy nepravdivé. Některé autor změnil, jiné jsou zcela nepodložené.

Důvěra vládě

Několik údajů zmíněných v příspěvku se týká postoje lidí k současné vládě. V první řadě tvrdí, že vládě věří jen necelé procento českých občanů. „Drtivá většina“ Čechů si prý „myslí, že nám vláda lže“, zatímco „více jak polovina“ se bojí, že nás vláda „zatáhne do války“. Osmdesát procent občanů si podle autora dále „myslí, že nám vládnou lidé, které někdo ovládá“, a o deset procent více je údajně přesvědčeno, že si „vláda upravuje čísla dle potřeby“.

Na většinu těchto přesvědčení se STEM svých respondentů vůbec neptal (.pdf). Ve výsledcích průzkumu nenajdeme žádná data, která by se týkala tvrzení, že někdo ovládá ty, kteří „nám vládnou“, ani toho, že si „vláda upravuje čísla dle potřeby“. Hodnoty, které autor facebookového příspěvku uvádí, jsou zjevně smyšlené.

STEM podle vlastních slov sleduje zejm. nespokojenost „s konkrétní situací v zemi, s politickou reprezentací, například v době opoziční smlouvy nebo později Nečasovy vlády“. (.pdf, str. 18). Z výsledků výzkumu se dozvíme např. to, že podle 56 % respondentů politické strany „dostatečně nezaručují demokratickou politiku“. STEM však dodává, že tento pohled je dlouhodobý a současný nadpoloviční podíl je ve skutečnosti menší než na přelomu prvního desetiletí 20. století. Přes padesát procent respondentů si navíc přesto myslí, že občanské svobody v naší zemi jsou „určitě nebo spíše“ zaručeny (.pdf, str. 19).

Údajný podíl pouze 0,9 % občanů, kteří důvěřují současné vládě, se ve výsledcích výzkumu také nevyskytuje. Analytický ústav STEM míru důvěry ve státní instituce zjišťoval naposledy v červnu 2024. Dospěl tehdy ke zjištění, že nejvyšší míře důvěry se těší bezpečnostní složky ČR, tedy policie a armáda. Vysokou míru důvěry mají občané i v prezidenta republiky. Vláda sice má nejmenší důvěru respondentů, ale s necelým procentem důvěry z průzkumu nevyšla. Určitě nebo spíše důvěřuje členům vlády čtvrtina (25 %) respondentů, podobně je na tom i Poslanecká sněmovna.

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který probíhal mezi červnem a srpnem 2024, důvěřuje vládě Petra Fialy celkem 24 % lidí: 3 % důvěřují vládě rozhodně, 21 % spíše. Údaj 0,9 % je tedy zjevně smyšlený.

Svoboda slova

Podle autora příspěvku si 80 % Čechů myslí, že „tu neexistuje svoboda slova“. Ani tato hodnota není založena na skutečných výsledcích průzkumu STEM. Ten uvádí, že jasná většina (71 %) respondentů pozitivně hodnotí možnost otevřeně projevovat vlastní názor. Převážně pozitivně je vnímána i současná svoboda tisku (.pdf, str. 11–12) – a to přestože tyto podíly mezi lety 2009, 2019 a 2024 klesly (.pdf, str. 13). Není tedy pravdou, že by si 80 % Čechů myslelo, že v tuzemsku neexistuje svoboda slova.

Ostatní tvrzení

Facebookový příspěvek dále uvádí, že si 73 % Čechů „myslí, že jsou uprchlíci přítěží“, a drtivá většina je údajně přesvědčena, že „ekonomika, zdravotnictví, doprava jsou na pokraji kolapsu“. Těmto postojům se výzkum STEM, na který se autor příspěvku odkazuje, nevěnuje.

V průzkumu, který probíhal od konce ledna do první třetiny března 2024 (.pdf, str. 1) CVVM zjistilo, že uprchlíci z Ukrajiny představují v kontextu celé republiky problém pro 52 % respondentů. Ve svém konkrétním místě bydliště je však za problematické považuje pouze 24 % respondentů – 57 % si pak v tomto kontextu myslí, že problém nepředstavují (.pdf, str. 6). Zhruba třetina respondentů se domnívá, že Česká republika přijala „mnohem více“ uprchlíků, než je schopna zvládnout (str. 5). O tom, že se uprchlíky rozhodně nebo spíše daří začleňovat do naší společnosti, bylo podle průzkumu přesvědčeno 55 % respondentů.

Zda si česká společnost myslí, že se nacházíme na pokraji kolapsu ekonomiky, zdravotnictví, a dopravy, žádný dostupný průzkum veřejného mínění nezjišťoval.

Závěr

Facebookový příspěvek je postaven na pozměněných či zcela smyšlených datech. Nejnovější průzkum STEM týkající se názorů občanů na vývoj Česka po roce 1989 většinu postojů, které předkládá autor příspěvku, vůbec nezkoumal. Ostatní zjištění STEM se výrazně liší od těch, která jsou zmíněna v příspěvku – ten například tvrdil, že podle 80 % Čechů v tuzemsku neexistuje svoboda slova. Jasná většina respondentů STEM však ve skutečnosti věří, že mohou svobodně projevovat svůj názor. Z těchto důvodů jsme příspěvek v rámci naší spolupráce s Facebookem označili za nepravdivý.

Dodáváme, že autorem nepravdivého příspěvku je Aleš Svoboda, který na svém facebooku smyšlené zprávy včetně neexistujících průzkumů veřejného mínění šíří dlouhodoběopakovaně – často se přitom zaměřuje na podněcování nedůvěry vůči Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům v Česku či vůči současné vládě.