Místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miloš Nový v kontextu výroku mluví o tom, že podporuje změnu systému poslaneckých náhrad. Na jejich úpravu ovšem podle něj nebyl čas, protože se Sněmovna musela zabývat platovou základnou politiků v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu, které zrušilo snížení platové základny pro soudce.
Propojení platů soudců a představitelů státní moci
Podle zákona o platech představitelů státní moci a některých státních orgánů, soudců a poslanců Evropského parlamentu se výše platu vypočítá jako součin platové základny a platového koeficientu, který se odvíjí od vykonávané funkce. Platová základna se v daném kalendářním roce určuje podle průměrné hrubé měsíční mzdy v předminulém roce. Pro představitele státní moci se od roku 2024 odvíjí od výše platů soudců na základě novely z pera vlády Petra Fialy.
Od roku 2021 se platová základna pro soudce počítala jako 3násobek průměrné hrubé měsíční mzdy. Vláda Petra Fialy ale v rámci konsolidačního balíčku pro rok 2024 platy soudců snížila, když hodnotu platové základny změnila na 2,822násobek.
Rozhodnutí Ústavního soudu
Ústavní soud v květnu 2024 rozhodl (.pdf), že zákonodárci nutnost snížení platové základny soudcovských platů dostatečně neodůvodnili a že její změna odporuje ústavnímu pořádku (str. 31). Spolu s tím Ústavní soud nařídil, aby od ledna 2025 byla zmínka o „2,822násobku“ průměrné mzdy ze zákona vyškrtnuta (.pdf, str. 1).
Fialův kabinet (.pdf, str. 1) si nejdříve toto rozhodnutí soudu vykládal tak, že musí zachovat původní – tedy vyšší – platovou základnu nejen soudců, ale i ostatních představitelů státní moci. V návaznosti na nález tak vláda původně plánovala, že v rámci novely zákona o platu představitelů státní moci vzroste plat politiků téměř o 14 %. Ústavní soud ovšem později zdůraznil, že se zabýval jen platy soudců a ústavností snížení platů ostatních představitelů státní moci se nezaobíral.
V návaznosti na nález Ústavního soudu nicméně ze zákona zmizelo, z čeho se platová základna pro politiky počítá. Stálo v něm totiž, že jde o 83,3 % platové základny soudců, která ale kvůli rozhodnutí soudu již nebyla blíže definována. Nebylo tedy jasné, od jaké částky se platy politiků odvíjejí. Vzhledem k tomu, že jsou jejich platy navázané na ty soudcovské, se tak Poslanecká sněmovna platovou základnou zabývat musela.
Vláda nakonec navrhla, aby se platy politiků zvýšily pouze o 6,95 % (.pdf, str. 7 z 24) a zároveň aby se zvedla platová základna soudců z 2,822násobku průměrné hrubé měsíční mzdy na 3násobek (.pdf, str. 1). Poslanecká sněmovna tento návrh schválila v lednu 2025, kdy také přijala některé pozměňovací návrhy, které mj. zavádějí maximální meziroční nárůst platů politiků na 5 %.
Závěr
Ústavní soud v květnu 2024 rozhodl o tom, že snížení platové základny soudcovských platů z 3násobku na 2,822násobek bylo protiústavní. Ústavností snížení platů ostatních představitelů státní moci se soud sice nezabýval, kvůli navázání platů politiků na soudcovské platy se ale Sněmovna platové základně musela věnovat. Výrok Miloše Nového tak hodnotíme jako pravdivý.