Lubomír Metnar
Čeští vojáci zcela přirozeně působili a působí v celé řadě zahraničních operací a misí – na Balkáně, v Pobaltí, v Afghánistánu, Iráku či Africe.
Tento výrok byl ověřen jako
Zkrácené odůvodnění
Čeští vojáci v minulosti působili a i v současné době působí ve všech zmiňovaných oblastech.
Plné odůvodnění
V minulosti se Armáda České republiky účastnila hned několika zahraničních misí. Jejich kompletní přehled je dostupný na stránkách Ministerstva obrany České republiky.
Na Balkánském poloostrově to byly například tyto mise:
- Mírová mise UNPROFOR v zemích bývalé Jugoslávie v letech 1992–1995
- Mírová operace IFOR v Bosně a Hercegovině a Chorvatsku v letech 1995–1996
- Mírová operace SFOR (SFOR, SFOR II) v Bosně a Hercegovině a Chorvatsku v letech 1996–2004
- Humanitární mise AFOR v Albánii a Turecku po zemětřesení v roce 1999
- Mírová operace KFOR (KFOR, KFOR II) v Kosovu od roku 1999 až dodnes
- Mírová operace ESSENTIAL HARVEST (TFH) v Makedonii v roce 2001
- Nadnárodní vojenská mírová operace EU CONCORDIA v Makedonii v roce 2003
V současné době Armáda ČR působí na Balkánském poloostrově například v misi KFOR v Kosovu a v mírové operaci EUFOR-ALTHEA v Bosně a Hercegovině, jejímž cílem „je poskytovat pomoc ozbrojeným silám Bosny a Hercegoviny s budováním schopností, výcvikem jednotek a podporovat udržování bezpečného a stabilního prostředí v zemi.“
V Pobaltí působí Armáda ČR v Lotyšsku a v Litvě. V současné době je v Litvě jejím hlavním úkolem „podpora v budování schopností litevské armády a společné výcvikové aktivity v rámci tohoto uskupení.“ V Lotyšsku pak naši vojáci působí „v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP společně se zástupci dalších osmi států pod vedením Kanady.“ Dříve pak proběhla například v letech 2009 a 2012–2013 operace BALTIC AIR POLICING v Litvě.
Na území Afghánistánu působila Armáda ČR například v těchto misích:
- Mírová operace ISAF v letech 2002–2014
- ISAF EOD + meteo (ISAF KAIA) v letech 2004–2007
- Operace ENDURING FREEDOM (TRVALÁ SVOBODA) v letech 2004, 2006 a 2008–2009
Poslanecká sněmovna i Senát odsouhlasily působení až 390 vojáků na misi RESOLUTE SUPPORT v Afghánistánu, ve které působí naši vojáci od roku 2015. Podle natoaktual.cz chce Ministerstvo obrany ČR jejich počet snížit pro další dva roky na maximálně 205 lidí.
V Iráku se Armáda ČR zúčastnila například:
- Humanitární operace UNGCI v letech 1991–2003
- Mírové operace IZ SFOR v letech 2003–2006
- Operace NTM-I v letech 2003–2009
- Operace INHERENT RESOLVE od roku 2016 až doposud
Aktuální situace: „Velení armády 24. března 2020 dočasně stáhlo třicet příslušníků 4. úkolového uskupení AČR v Iráku. Stalo se tak kvůli výraznému omezení plnění operačních úkolů. Důvodem jsou bezpečnostní hrozby, aktuální epidemie koronaviru a také plánovaná restrukturalizace obou misí.“
V Africe působila a působí Armáda ČR například v Somálsku, konkrétně v unijní operaci ATALANTA, která „byla zahájena v prosinci 2008 a je první operací námořních sil členských států Evropské unie (EU NAVFOR) v rámci společné bezpečnostní a obranné politiky EU (…) jako odpověď na narůstající případy pirátství vůči plavidlům plujícím v Adenském zálivu, Arabském moři a západní části Indického oceánu“. Armáda ČR působí také v Mali, kde je od roku 2013 součástí výcvikové mise EUTM, ke které se připojila „s cílem podpořit místní vládě oddané síly ve vedení ozbrojeného boje, zlepšit jejich taktiku i dovybavit je zbraněmi v jejich boji proti povstalcům.“ Dále pak vojenští pozorovatelé Armády ČR působili například ve Středoafrické republice a Demokratické republice Kongo.
Téma působení českých vojáků v zahraničí je i součástí Programového prohlášení vlády České republiky z června 2018. O plnění tohoto vládního slibu se můžete dočíst v naší analýze Slibů vlády Andreje Babiše.