Demagog.cz

Jan Hamáček
Jan Hamáček (ČSSD)
Tenhle koncept velkých odlehčovacích nemocnic funguje všude ve světě. Pokud se podíváte, jak to řešili ve Velké Británii, ve Španělsku, tak v nějakém momentě potřebovali odlehčovací kapacitu pro ty takzvané kamenné špitály.
Partie, 18. října 2020
Zdravotnictví
Koronavirus

Tento výrok byl ověřen jako pravda

Odůvodnění

Polní nemocnice během první vlny pandemie covidu-19 využily hlavně nejvíce zasažené země za účelem odlehčení přetíženým stávajícím „kamenným“ nemocnicím.

K přípravě a otevření polních nemocnic dochází většinou v momentu, kdy již klasickým stávajícím nemocnicím hrozí přeplnění a nedostatek lůžek. Polní nemocnice jako mobilní zdravotnická zařízení tak pomáhají odlehčit přetíženým „kamenným“ nemocnicím. Využívají se nejenom během vojenských konfliktů, ale i v případě katastrof či nehod.

Polní nemocnice během první vlny pandemie covidu-19 využily hlavně nejvíc zasažené země jako Itálie, Velká Británie, Španělsko, Brazílie, Čína, Rusko či americká metropole New York

I česká vláda se na jednání 16. října 2020 rozhodla pro otevření polní nemocnice jako záložního zdravotnického zařízení. Přípravu a zabezpečení letňanské polní nemocnice má na starosti Armáda ČR, která zabezpečila i převoz techniky a nemocničního materiálu z Hradce Králové do Prahy. Polní nemocnice bude vybavena např. laboratoří, operačním sálem, ale zejména 500 lůžky, z nichž 10 má být určeno pro jednotku intenzivní péče (JIP).

Primárně má být polní nemocnice v Letňanech podle ministra zdravotnictví Prymuly vyhrazena pro pacienty s mírným průběhem. Věří také, že nemocnice bude záložní a nebude muset být využita.

Dle informací Ministerstva obrany by výstavba zmiňované polní nemocnice měla být dokončena v neděli 25. října.