Marian Jurečka
Zvýšení životního a existenčního minima se týká zhruba dalších 400 tisíc lidí a týká se to i věcí, které souvisí s podporou rodičů. Například přídavek na dítě se zvyšuje touhle částkou.
Tento výrok byl ověřen jako
Zkrácené odůvodnění
Přibližně 360 tisíc lidí by se mělo dotknout schválené zvýšení životního a existenčního minima. Životní minimum má totiž vliv na výpočet celé řady sociálních dávek, včetně přídavku na dítě.
Plné odůvodnění
Vláda 30. března 2022 rozhodla o zvýšení životního a existenčního minima o 10 % s platností od 1. dubna 2022. Důvodem k navýšení je podle vlády především vysoká inflace.
Navýšení životního a existenčního minima by se podle odhadů Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) mělo týkat (.pdf) přibližně 360 000 lidí. Životní minimum se totiž využívá při rozhodování o poskytnutí příspěvků a dávek a při posuzování hmotné nouze. Do dávek hmotné nouze spadá příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.
Úroveň životního minima má dále vliv na tyto dávky: porodné, dávky pro zdravotně postižené, příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. Na ten mají nárok rodiny, jejichž příjem nedosahuje 3,4 násobku životního minima.
Marian Jurečka tedy uvedl nepřesný odhad počtu lidí, kterých se má dotknout zvýšení životního a existenčního minima. Nicméně vzhledem k tomu, že jak Jurečka („zhruba“), tak tisková zpráva MPSV („přibližně“) své odhady relativizují a ministr se pohybuje blízko naší 10% toleranční hranice, hodnotíme jeho výrok jako pravdivý.