Andrej Babiš
ANO

Andrej Babiš

Pohledávky, pohledávky státu vůči daním a poplatcích jsou 141 miliard, plus když k tomu sociální dávky připočítáme, tak tomuto státu, našemu státu dluží někdo 200 miliard, ano, když se podíváte na statistiku dovozu vůči vykazování DPH z dovozu, je rozdíl 450 miliard korun...Ročně.
Partie, 24. listopadu 2013

Tento výrok byl ověřen jako

neověřitelné

Plné odůvodnění

Finanční správa zveřejňuje na webu pouze roční statistiky, poslední dostupná čísla jsou tedy z konce roku 2012, tehdy se jednalo o necelých 135 miliard. Na přímý dotaz potvrdilo Generální finanční ředitelství, že k 31. říjnu 2013 činila tato částka 141 572 milionů korun.

Pohledávky České správy sociálního zabezpečení jsou pak zveřejňovány čtvrtletně, poslední dostupný údaj k 30. září jsou necelé 64 miliardy korun, dohromady s nedoplatky na daních se tedy skutečně jedná o více než 200 miliard korun.

Údaje o dovozu najdeme na stránkách Českého statistického úřadu, jsou založeny na výkazech Intrastat, tedy pochází přímo od firem. Podle této evidence byla hodnota dovozu v roce 2012 více než 2,7 bilionu korun. Údaje o vykazování DPH z dovozu se nám však nepodařilo dohledat, výrok proto hodnotíme jako neověřitelný.

Výrok jsme zmínili

Ověřeno

Povolební Partie

Partie, 24. listopadu 2013

V nedělní Partii vystoupila dvojice mužů, která má nyní v rukou osud Česka na další čtyři roky. Na stole byla, jak jinak, povolební vyjednávání či otazníky nad nutností lustračního osvědčení pro členy nadcházejícího kabinetu. Z...